Szabó Zoltán József -
Az otthoni betegápolást ma már számos eszköz megkönnyíti. A gyógyulás és rehabilitáció gyorsabbá tehető, ha megfelelő és hatékony eszközöket használ a betegágy körül, a fürdőszobában, mosdóban, sőt, az egész lakásban. Ezek az eszközök nemcsak a beteg mindennapjait teszik kényelmesebbé, hanem az Önét is, aki törődik szerettével. Ilyen eszközökre gondolt már?
Szerző: Szabó Zoltán József
Mindaddig, míg nem kerülünk abba a helyzetbe, hogy el kelljen látnunk egy beteget akár baleset, akár műtét utáni lábadozása során, nem is tudjuk, hogy milyen ápolási eszközökre van szükségünk a fürdetéshez, a mozgatáshoz, vagy a normális életvitel, szükségletek elintézéséhez. Már az egyszerű gyógyszeradagoláshoz is fontos (lehet) a gyógyszertároló, hogy ne keverjük össze a szükséges pirulákat, napra, adagokra bontva tárolhatjuk benne a gyógyszereket (ha feledékenyek vagyunk, akkor az emlékeztető funkciósat érdemes választani). Ez csak egy példa volt a probléma érzékeltetésére. A betegápolás során ilyen eszközökre is szüksége lehet, hogy megkönnyítsék a mindennapok rutinját, komfortosabbá, egyszerűbbé tegyék a betegápolást. Ezek az eszközök különböző kategóriákba (kategóriák) sorolhatók, amelyek segítenek a mindennapi rutinok könnyebbé és kényelmesebbé tételében.
Milyen eszközökre érdemes gondolni a betegápolás során?
Sajnos vannak olyan helyzetek, amikor a betegápolás embert próbáló feladat, egy súlyos, tartósan ágyban fekvő beteg esetében, akit forgatni kell, ágyban fürdetni, ágyban etetni, gondoskodni a megfelelő tisztálkodásáról, higiéniáról. Esetükben nélkülözhetetlen a vizeletgyűjtő kacsa, ágytál, esetleg szoba wc, hajmosó tál, de még az ágykapaszkodó létra vagy állvány is sokat segíthet. A fertőtlenítést ma már sok hasznos termék segíti pl. a gumilepedő vagy wc magsító higiéniáját illetően. És akkor még meg sem említettük a bőrápoló és regeneráló krémek, lemosók által nyújtott felfrissülés érzetét, a komfortosságot.
A betegápolás nélkülözhetetlen része a tisztálkodás (segítséggel pedig a fürdetés), a nehezen mozgó betegnek szüksége van a fürdéshez kapaszkodókra (felfúrhatóra a nagyobb stabilitás érdekében, öntapadóra, ha csak 1-2 hétig kell), csúszásgátlós szőnyegre a fürdőkádba vagy a zuhanyzóba, illetve zuhanyzókba használatos ülőalkalmatosságra (kádbelépő, fürdőkád zsámoly, zuhanyszék háttámlával vagy anélkül). Kiemelt fontosságú lehet a gipszelt, kötözött végtagok megóvása a víztől pl. fürdőzsák alkalmazásával.
Gyógyászati segédeszközök típusai
A gyógyászati segédeszköz széles választéka áll rendelkezésre, amelyek különböző kategóriákba sorolhatók, attól függően, hogy milyen célra használjuk őket. Az alábbiakban néhány példa a gyógyászati segédeszközök típusaira:
- Orvostechnikai eszközök: Ezek az eszközök az orvosi kezelés során elengedhetetlenek. Ide tartoznak például a vérnyomásmérők, vércukormérők és hőmérők, amelyek segítenek a beteg állapotának folyamatos nyomon követésében és a megfelelő kezelés biztosításában.
- Ápolási technikai eszközök: Az ápolás során használt eszközök közé tartoznak a kompressziós terápiás eszközök, talpbetétek és speciális lábbelik. Ezek az eszközök segítenek a beteg kényelmének és mobilitásának javításában, valamint a fájdalom csökkentésében.
- Gyógyászati segédeszköz: Ezek az eszközök a betegség megelőzésére és kezelésére szolgálnak. Például a száj- és fogápolási termékek, ortopédiai eszközök és protézistartó termékek mind hozzájárulnak a beteg egészségének megőrzéséhez és a mindennapi élet megkönnyítéséhez.
Gyógyászati segédeszközök előnyei
A gyógyászati segédeszköz számos előnnyel jár, amely mind a betegek, mind az ápolók számára kiemelten fontos. Az alábbiakban néhány példa a gyógyászati segédeszközök előnyeire:
- Megelőzés: A gyógyászati segédeszköz segít a betegségek megelőzésében. Például a rendszeres vérnyomásmérés lehetővé teszi a magas vérnyomás korai felismerését és kezelését, így megelőzve a súlyosabb egészségügyi problémákat.
- Kényelem: A gyógyászati segédeszközök kényelmesebbé teszik a betegek életét. A kompressziós terápiás eszközök például csökkentik a fájdalmat és javítják a vérkeringést, ami hozzájárul a beteg komfortérzetének növeléséhez.
- Biztonság: A gyógyászati segédeszközök biztonságosabbá teszik a betegek életét. A száj- és fogápolási termékek például segítenek a fogászati problémák megelőzésében, így hozzájárulva a beteg általános egészségének megőrzéséhez.
A betegápolás összetett feladat
Kedves Olvasóink, jól gondolja, hogy elsősorban az ágyban fekvő betegről van szó. Minél súlyosabb a betegség, minél elhagyottabbnak érzi magát az ember, annál nehezebb ez a feladat. Pl. ágyban fekvő betegnél sok esetben már tisztálkodást is ott kell megoldani. Erre valók a különböző testlemosók, amelyek megtisztítják a bőrfelületet, felfrissítik, regenerálják. Általában a 2 vagy 3 az 1-ben készítményeket szoktuk javasolni erre a célra, hogy kevesebb időt kelljen ezzel a rutinfeladattal foglalkozni. Mivel a sok fekvés miatt többnyire állandó nyomásnak van kitéve pl. a keresztcsont, a térdek, sarkak, ezért – megelőzési célból – antidecunitus jellegű krémeket is használhat. A beteg hajának ápolása szintén a nehezebb feladatok közé tartozik. Erre 3 megoldást tudunk kínálni. Az egyik az ún. hajmosó sapka, ami egyszer használatos termék. Nem szükséges hozzá víz, csak elő kell melegíteni kissé, ráhúzni a beteg fejére és jól megdörzsölni benne a haját. A többit a sapka elvégzi. A habsamponegy hasonló termék, amivel a beteg haját lehet tisztává tenni: rá kell fújni a hajra, állni hagyni, majd kifésülni belőle. A 3. megoldás a hajmosó felfújható tál, amit kifejezetten ágyban fekvő betegeknek fejlesztettek ki. Itt már szükséges víz és sampon is – ezt kevésbé kedvelik, mert nem érzik komfortosnak, praktikusnak.
Gyógyászati segédeszközök kiválasztása
A gyógyászati segédeszköz kiválasztása fontos feladat, amelyet a betegeknek és az ápolóknak egyaránt körültekintően kell elvégezniük. Az alábbiakban néhány tanács a gyógyászati segédeszközök kiválasztásához:
- Orvosi tanács: Mindig kérjen orvosi tanácsot a gyógyászati segédeszköz kiválasztása előtt. Az orvos segíthet meghatározni, mely eszközök a legmegfelelőbbek a beteg állapotának és szükségleteinek megfelelően.
- Termék információ: Mindig kérjen részletes információt a termékről, beleértve a használati utasításokat és a biztonsági előírásokat. Ez segít biztosítani, hogy a kiválasztott eszköz megfelelően és biztonságosan használható legyen.
- Személyes igények: Vegye figyelembe a beteg személyes igényeit, például az életkorát, egészségi állapotát és egyéni preferenciáit. Ez segít abban, hogy a kiválasztott gyógyászati segédeszközök valóban megfeleljenek a beteg szükségleteinek és javítsák életminőségét.
Ezekkel a tanácsokkal könnyebben kiválaszthatja a megfelelő gyógyászati segédeszközöket, amelyek hozzájárulnak a beteg ápolásának hatékonyságához és kényelméhez.
Hol szerezhetők be ilyen eszközök?
Sok esetben azt sem tudjuk elképzelni, hogy a betegápolás ezen nélkülözhetetlen eszközeit hol, miként tudjuk beszerezni, hisz a beteget nem könnyű egyedül hagyni sem. Amennyiben nem tudja egyedül hagyni a beteget, jelent segítséget az Értéksziget gyógyászati segédeszköz bolt és webáruház, ahol minden felszerelés, segédeszköz megrendelhető nemcsak a betegápoláshoz, de egészségmegőrzéshez, állapot javításhoz is. Így néhány kattintással megrendelheti a szükséges ápolási és beteggondozási eszközöket, s fontos szempont az is, hogy azokat nem Önnek kell haza cipelnie egy áruházból, hanem házhoz viszik Önnek!