Beteghigiénia, amire minden embernek szüksége van, hogy tiszta maradhasson
Az otthonápolás és beteggondozás kiemelten fontos szakterülete a beteghigiénia és személyi higiénia. Ide olyan területeket sorolunk, mint pl. az ágyban fekvő beteg mosdatása, a járni képes betegek fürdése önállóan vagy fürdetése gondozó segítségével. De természetesen a wc használat is ide sorolódik a bőr- és felületfertőtlenítéssel együtt. Nagyon sokféle beteghigiéniát segítő eszköz, kiegészítő termék kapható, azonban mi ezek közül kifejezetten a kiváló vagy prémium minőséget válogatjuk össze. Meggyőződésünk, hogy minőségi termékekkel gyorsabb a felépülés, hatékonyabb a gondozás és sokkal könnyebb a gondozónak, komfortosabb az ápolt szerettünknek. Tudástárunk több cikkben is foglalkozik a beteghigiénia témával.
Háttérinformáció - Betegápolás otthon: ki és hogyan végezheti?
Ha egy akut vagy krónikus betegségben szenvedő családtag esetén az otthonápolás mellett döntenek a hozzátartozók, akkor arra mind lelkileg, mind pedig a megfelelő szervezés tekintetében fel kell készülni - a mentális felkészülésről itt olvashat bővebben.. Ez azonban nemcsak a feláldozott időről szól, hanem keményen az anyagiakról is, még akkor is, ha erről szemérmesen elég kevés szó esik.
Gondoljunk csak bele, hogy mi minden kell ahhoz, hogy megteremtsük az ideális körülményeket a betegápolás otthon történő elvégzéséhez! A különféle gyógyászati segédeszközök mellett szükség lehet a lakás átalakítására is. Ezenkívül a betegszállítás is pénzbe kerül, csakúgy, mint a háziorvos kihívása, valamint a szakápolók látogatásai.
Ha az ápolást szakképzett ápolóra bízzuk, a végösszeg a több százezer forintot is elérheti. Míg, ha egy családtag végzi a súlyosan fogyatékos, illetve a tartósan beteg hozzátartozó gondozását, akkor ő ápolási díjra jogosult. Emellett létezik még az úgynevezett otthoni szakápolás is, amit az OEP finanszíroz az ehhez szükséges feltételek teljesülése esetén.
Mi az az otthoni szakápolás, és milyen esetekben finanszírozza az OEP?
Az OEP finanszírozta otthoni szakápolást olyan esetekben rendelheti el a háziorvos, amikor a krónikus beteg kórházi ellátásra szorul, de a kezelés már nem igényel orvosi közreműködést. Vagyis például akkor, ha gyógytornára, tartós fájdalomcsillapításra, beszédterápiára (stroke után), szondás táplálásra, sebellátásra stb. van szüksége a betegnek. Ezek az ellátások ugyanis szakirányú végzettséget igényelnek, ezért a hozzátartozók nem végezhetik el őket, illetve nem is képesek a feladatra.
Bár az OEP által finanszírozott otthoni szakápolás egy igen hasznos lehetőség, egy tavalyi adat szerint csak a jogosultak kis része veszi igénybe. Miközben egyes becslések szerint a fekvőbetegek akár 60%-át is lehetne kórház helyett a családjuk körében gondozni.