Egészségügyi betét helyett inkontinencia betét - van különbség
Az inkontinencia panaszok enyhítését sokan hajlamosak házi módszerekkel megoldani. Az egyik leggyakoribb hiba a nem megfelelő betéthasználat. Elsősorban a nők gondolják úgy: sokkal kevésbé kínos, ha a drogériában egy egészségügyi betétet vesznek, mint hogy olyan terméket használjanak, amely vizelettartási problémára nyújt megoldást. De mi a jó megoldás?
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
A vizeletinkontinencia sokkal gyakoribb probléma, mint azt gondoljuk. A panaszok enyhítését sokan hajlamosak régi, házi módszerekkel megoldani, ami nem épp jó megoldás. Az egyik leggyakoribb hiba a nem megfelelő betéthasználat. Elsősorban a nők gondolják úgy, hogy sokkal kevésbé kínos, ha egy drogériában egy hétköznapi, magas nedvszívó képességű egészségügyi betétet vesznek, mint hogy olyan termék kerüljön a kosárba, amely kifejezetten vizelettartási problémára nyújt megoldást. A helyzetükön sajnos így csak tovább rontanak.
Miért nem jó választás az egészségügyi betét?
A hagyományos egészségügyi betéteket a menstruációs vérzés felfogására tervezték, így kinézetben ugyan igen hasonlóak az inkontinencia termékekhez, mégsem tudják ugyanazt nyújtani a használóinak. Az alábbi három tényezőt érdemes számításba venni a termékválasztás során:
- Nedvszívó képesség: a menstruációs betétek kifejezetten a vérzés idejére ajánlottak. A vér teljesen más állagú, a vizeletnél sűrűbb, így az egészségügyi betétek nem képesek mindkettőt egyformán kordában tartani. Az egészségügyi betétek általában vékonyabbak, mint az inkontinencia termékek, így sem a szivárgást, sem pedig az állandó nedvességérzetet nem tudják oly módon kontrollálni, mint a vizelettartási problémákra ajánlott betétek. Előbbiek használata tehát nem kívánt vizeletszivárgást okoz, ráadásul az inkontinens betegek aktív életmódját is ellehetetlenítik nem megfelelő illeszkedésük miatt, így az életminőséget is negatívan befolyásolják.
- Védelem a szagok ellen: az inkontinencia betétek sajátossága, hogy különleges kialakításuknak köszönhetően képesek a vizeletszivárgással járó kellemetlen szagokat semlegesíteni. Mivel mélyen magukba zárják a folyadékot, és szagmegkötő rendszert tartalmaznak, az inkontinencia betétek használata mellett nem kell aggódni a szagok miatt. Ezzel sem tudják felvenni a versenyt az egészségügyi betétek.
- Bőrvédelem: az inkontinencia betétek és nadrágpelenkák más tulajdonságokkal rendelkeznek, mint az egészségügyi betétek. Nedvszívó magjuk sokkal több folyadék elnyelésére képes, így a bőrt nem áztatják el, tehát megfelelő használat mellett a bőr felázásától, az irritációtól sem kell tartani.
A helytelen termékválasztás tehát azt eredményezheti, hogy szégyenérzettel és az inkontinencia tüneteivel érintettek állapota még megterhelőbbé válik. Mindez nem csupán fizikai panaszokat (pl. bőrirritáció) okozhat, hanem lelkileg is nagy terhet ró a betegekre.
De akkor hogyan válasszunk inkontinencia betétet?
A megfelelő inkontinencia betét kiválasztásához figyelembe kell venni a beteg mobilitását (pl. ágyban fekvő vagy aktív), a vizeletvesztés gyakoriságát és a mértékét. A vizeletvesztés kiszámításához a legjobb, ha Ön vizelési naplót vezet, amiből pontos adatokhoz fog jutni. A standard a következő: a bevitt folyadék 80%-a kerül kiválasztásra, azaz egy vizelés alkalmával kb. 200 ml. A húgyhólyag kb. 500 ml vizelet megtartására képes, akkor érzünk vizelési ingert, amikor a hólyag elérte kapacitásának 1/3-át (30-40%).
Így számolhat egy példa alapján: 24 óra alatt 1550 ml folyadékot ivott a beteg, aminek a 80%-a kerül kiválasztásra, tehát 1240 ml. Mivel kb. 200 ml távozik a wc-n egy vizelés alkalmával, és pl. a beteg 4 alkalommal vizelt, így 4x200 ml = 800 ml. Az akaratlanul távozó vizelet, vagyis a vizeletinkontinencia ez esetben: 1240 ml – 800 ml = 440 ml egy napra számolva. A 4 óránként leadott vizeletmennyisége átlagosan tehát: 440 ml / 24 óra = 110 ml 4 óra alatt. A számítás alapján a vizeletinkontinencia foka enyhe stádiumú. A betétek kapacitása mindig 4 órás időtartamra van megadva.
Mivel az inkontinenciával érintettek köre igen széles, ezért a betétek is igen sokfélék: rengeteg formában és méretben lehet kapni, és minden típusban különféle nedvszívó képességgel rendelkező darabok is megtalálhatóak.
A férfiak számára gyártott inkontinencia betétek választéka is meglehetősen széles. Itt elsősorban arra kell ügyelni, mindenképp a férfiaknak szánt betétek között kell válogatni, hiszen az anatómiai különbségek miatt máshogyan illeszkednek a férfiak részére készített termékek, mint a nőknek tervezettek. Szintúgy, mint a női betétek esetében, a férfi betéteknél is különféle nedvszívó képességgel ellátott betétek kaphatóak, és csakúgy mint a női betétek esetében, a férfiaknál is elég a betét enyhébb csöpögés esetén, de súlyosabb esetben már nadrágpelenka választása indokolt.
Milyen a jó férfi inkontinencia betét?
A férfi inkontinencia betét választásánál kövesse az alábbi 3 tippet:
- Mindenképpen olyan betétet válasszon, ami kifejezetten férfiak számára készült! Több oka is van annak, hogy nem érdemes egy női családtag inkontinencia termékeit használni. Az egyik a megfelelő illeszkedés, hiszen ezeket a betéteket a férfiak anatómiájához tervezik, vagyis pontosan ott passzolnak, ahol kell, így megfelelő védelmet és diszkréciót nyújtanak. A másik ok a mozgás szabadságának megőrzése: fontos, hogy a betét kényelmes és maximálisan biztonságos legyen, ami a megfelelő anatómiai kialakításon is múlik.
- Legyen magas a betét nedvszívó képessége! Ez azért lényeges, mert megtörténhet, hogy napközben az elfoglaltságai miatt nem tudja rögtön kicserélni a betétet. Ha el szeretné kerülni a bőrirritációt, illetve azt a kellemetlen érzést, hogy a betét esetleg szivárog, érdemes olyan terméket választani, ami hatékonyan szívja magába és tartja bent a folyadékot.
- Gondoljon a diszkrécióra is! Az inkontinencia már önmagában egy kellemetlen probléma, ne aggódjon még amiatt is, hogy mások esetleg észreveszik, hogy Ön betétet visel. Mindig válasszon a panaszainak megfelelő verziót.