Minőségi felfekvés elleni párna és támpárna a mielőbbi gyógyulásért
Felfekvéses beteg ápolásakor sokféle kiegészítőre, nyomáscsökkentő párnára van szükség a decubitus, vagyis a nyomási fekélyek megelőzésére és kezelésére. Ilyenek pl. a könyök- és kartámasztók, lábemelő párnák, oldaltámasztó támpárnák, fejpárnák, nyakpárnák. A felfekvés kezelésében fontos használni őket a megfelelő testrész megtámasztásához. Ebben a kategóriában ilyen gyógypárnákat gyűjtöttünk össze.
Top 10 termék
Gyógypárna, variohenger, GYOPÁR S5, 15x30cm (lábhoz, tarkóhoz)
Gyógypárna, ékpárna, GYOPÁR N7K, 12x36x76cm (apró golyókkal megtöltve)
Gyógypárna, kisgyűrű, GYOPÁR S8, 26x4cm (kisebb sérülésekhez vagy könyökhöz)
Antidecubitus derékpárna, 35x25cm
Gyógypárna, hengergyűrű, GYOPÁR S88, 28x12cm (könyöktámasz)
Gyógypárna, támpárna, GYOPÁR N3, 30x40cm (apró golyókkal megtöltve)
Gyógypárna, lábtámasz, GYOPÁR S2L, 44x22x22cm (trombózisos láb alátámasztására)
Gyógypárna, támpárna, GYOPÁR N4, 30x50cm (apró golyókkal megtöltve)
Gyógypárna, variohenger, GYOPÁR S5, 15x30cm (lábhoz, tarkóhoz)
Gyógypárna, támpárna, GYOPÁR N5, 40x60cm (apró golyókkal megtöltve)
Gyógypárna, variohenger plus, GYOPÁR S55, 15x55cm (lábhoz, tarkóhoz)
Gyógypárna, ékpárna, GYOPÁR N7K, 12x36x76cm (apró golyókkal megtöltve)
7+1 tanács a felfekvés megelőzésére
- Csökkentsük a nyomást - A felfekvés megelőzése sokkal egyszerűbb és kevésbé költséges, mint a gyógyítása. A felfekvés kialakulásának megelőzésében a legfontosabb teendő a nyomás mértékének és időtartamának csökkentése, amit a beteg forgatásával és speciális matracokkal, párnákkal érhetünk el. Ha nehéz a beteg, legalább két ember vegyen részt a mozgatásában!
- Használjunk antidecubitus párnát - A beteget 2-3 óránként forgassuk, az érintett területek alá pedig helyezhetünk felfekvés párnát, amely anyaga és vastagsága miatt képes a testfelületekre nehezedő nyomás enyhítésére és eloszlatására, így a felfekvés megelőzésére és kezelésére is alkalmas.
- Használjunk felfekvés elleni matracot - A felfekvés matracok az otthoni betegápolásban is elengedhetetlenek, hiszen segítségükkel elkerülhető vagy csökkenthető a felfekvési sérülés. A speciális matracok nagy nyomáseloszlási képességgel rendelkeznek, így biztosítják a vérkeringés zavartalanságát, és meggátolják a szövetek sérülését és elhalását.
- Megfelel környezet kialakítása - A felfekvés megelőzéséhez alakítsunk ki megfelelő környezetet a beteg számára. A matracon használt lepedő mindig legyen száraz, gyűrődésmentes és lehetőleg pamut anyagú. A beteg fehérneműje, ruházata szintén legyen pamut anyagból! A párás levegő jót tesz a még nem sebes felületeknek.
- A bőrápolás elengedhetetlen - A megelőzés része ezen túl, a bőr rendszeres tisztítása és szárazon tartása, valamint a veszélyeztetett területek masszírozása. A masszírozás segíti a vérkeringés felpezsdítését, így végezhetjük a beteg hátán, derekán, karján és lábán is. Kivételt képeznek ez alól a daganatos betegek! Naponta legalább 1 alkalommal ellenőrizzük a bőr állapotát a nyomásnak kitett területeken! Ha további piros foltok jelennek meg rajta a kenegetés előtt, akkor azok lehetnek egy újabb felfekvés tünetei is. Fontos, hogy a bőrpirosodást még időben észrevegyük, így ugyanis megelőzhető a seb kinyílása hidratáló kenőcsökkel, a beteg forgatásával és felfekvés párna használatával. Amikor a seb már kinyílt, akkor sokkal nehezebb a gyógyítása, a folyamatos bakteriális fertőzés és gyulladás miatt.
- Önálló mozgás erősítése - Ha a beteg képes önállóan bizonyos fokú mozgásra, akkor ösztönözzük erre, és 15-20 percenként változtasson a testhelyzetén!
- Figyeljünk az inkontinenciára is - A fennálló széklet- és vizelettartási zavarokat kezelni szükséges, de ha a beteg képes rá, akkor uralni kell. Kevésbé veszélyezteti a betegség azokat a betegeket, akik jó fizikai állapotban vannak és nincsenek vizelet- vagy széklet visszatartási gondjaik.
- A táplálkozás minősége is fontos - A felfekvés megelőzésében szintén fontos szerepe van az étkezésnek. A felfekvéses betegek táplálkozása ugyanis hatással lehet a fekélyek kezelésére. Egyes tanulmányok szerint, a magas fehérje- és energiatartalmú ételek fogyasztása segíti a sebek gyógyulását. Az étkezés után minden esetben távolítsuk el az esetlegesen odakerült szennyeződéséket!
Párnák típusai és alkalmazási köre
A felfekvés elleni párnák különböző típusai és alkalmazási köreik vannak, amelyek mind a felfekvés megelőzésére szolgálnak. Az antidecubitus párnák például kifejezetten a felfekvés megelőzésére lettek kifejlesztve, és különböző formákban és méretekben érhetők el, hogy minden testrész számára megfelelő támaszt nyújtsanak. Az ülőpárnák nemcsak a tartósan ágyban fekvő betegek számára hasznosak, hanem azoknak is, akik hosszú ideig ülőmunkát végeznek. Ezek a párnák segítenek eloszlatni a test súlyát, csökkentve az egy ponton jelentkező nyomást. A légkamrás párnák különösen hatékonyak, mivel optimálisan eloszlatják a test súlyát, ezáltal megszüntetik az egy ponton jelentkező terhelést, és javítják a vérkeringést. Ezek a párnák különböző anyagokból készülhetnek, például habszivacsból vagy légkamrákból, amelyek mind hozzájárulnak a felfekvés megelőzéséhez.
Előnyök és használat
A felfekvés elleni párnák számos előnnyel rendelkeznek, amelyek különösen fontosak a tartósan ágyban fekvő és mozgáskorlátozott betegek számára. Az antidecubitus párnák sterilizálhatók, ami biztosítja a higiénikus használatot, és raktáron elérhetők, így könnyen beszerezhetők. Ezek a párnák kényelmesek, és hosszú távon is használhatók anélkül, hogy elveszítenék hatékonyságukat. A légkamrás párnák csúszásgátló, víztaszító huzattal rendelkeznek, amely rendkívül ellenálló az intenzív igénybevétellel szemben, így biztosítva a tartós használatot. A felfekvés elleni párnák használata különösen fontos a felfekvés megelőzésében, mivel segítenek eloszlatni a test súlyát és csökkenteni a nyomást az érintett területeken. Ezáltal megelőzhetők a felfekvések, és javítható a betegek életminősége. Az ilyen párnák használata nemcsak a felfekvés megelőzésére, hanem a már kialakult felfekvések kezelésére is alkalmas, így hozzájárulva a gyorsabb gyógyuláshoz és a fertőzések elkerüléséhez.