Minőségi felfekvés elleni támpárnák a mielőbbi gyógyulásért
Felfekvéses beteg ápolásakor sokféle kiegészítőre, nyomáscsökkentő párnára van szükség. Ilyenek pl. a könyök- és kartámasztók, lábemelő párnák, oldaltámasztó támpárnák, fejpárnák, nyakpárnák. A felfekvés kezelésében fontos használni őket a megfelelő testrész megtámasztásához. Ebben a kategóriában ilyen gyógypárnákat gyűjtöttünk össze.
7+1 tanács arra, hogyan előzhető meg a felfekvés?
- Csökkentsük a nyomást - A felfekvés megelőzése sokkal egyszerűbb és kevésbé költséges, mint a gyógyítása. A felfekvés kialakulásának megelőzésében a legfontosabb teendő a nyomás mértékének és időtartamának csökkentése, amit a beteg forgatásával és speciális matracokkal, párnákkal érhetünk el. Ha nehéz a beteg, legalább két ember vegyen részt a mozgatásában!
- Használjunk antidecubitus párnát - A beteget 2-3 óránként forgassuk, az érintett területek alá pedig helyezhetünk felfekvés párnát, amely anyaga és vastagsága miatt képes a testfelületekre nehezedő nyomás enyhítésére és eloszlatására, így a felfekvés megelőzésére és kezelésére is alkalmas.
- Használjunk felfekvés elleni matracot - A felfekvés matracok az otthoni betegápolásban is elengedhetetlenek, hiszen segítségükkel elkerülhető vagy csökkenthető a felfekvési sérülés. A speciális matracok nagy nyomáseloszlási képességgel rendelkeznek, így biztosítják a vérkeringés zavartalanságát, és meggátolják a szövetek sérülését és elhalását.
- Megfelel környezet kialakítása - A felfekvés megelőzéséhez alakítsunk ki megfelelő környezetet a beteg számára. A matracon használt lepedő mindig legyen száraz, gyűrődésmentes és lehetőleg pamut anyagú. A beteg fehérneműje, ruházata szintén legyen pamut anyagból! A párás levegő jót tesz a még nem sebes felületeknek.
- A bőrápolás elengedhetetlen - A megelőzés része ezen túl, a bőr rendszeres tisztítása és szárazon tartása, valamint a veszélyeztetett területek masszírozása. A masszírozás segíti a vérkeringés felpezsdítését, így végezhetjük a beteg hátán, derekán, karján és lábán is. Kivételt képeznek ez alól a daganatos betegek! Naponta legalább 1 alkalommal ellenőrizzük a bőr állapotát a nyomásnak kitett területeken! Ha további piros foltok jelennek meg rajta a kenegetés előtt, akkor azok lehetnek egy újabb felfekvés tünetei is. Fontos, hogy a bőrpirosodást még időben észrevegyük, így ugyanis megelőzhető a seb kinyílása hidratáló kenőcsökkel, a beteg forgatásával és felfekvés párna használatával. Amikor a seb már kinyílt, akkor sokkal nehezebb a gyógyítása, a folyamatos bakteriális fertőzés és gyulladás miatt.
- Önálló mozgás erősítése - Ha a beteg képes önállóan bizonyos fokú mozgásra, akkor ösztönözzük erre, és 15-20 percenként változtasson a testhelyzetén!
- Figyeljünk az inkontinenciára is - A fennálló széklet- és vizelettartási zavarokat kezelni szükséges, de ha a beteg képes rá, akkor uralni kell. Kevésbé veszélyezteti a betegség azokat a betegeket, akik jó fizikai állapotban vannak és nincsenek vizelet- vagy széklet visszatartási gondjaik.
- A táplálkozás minősége is fontos - A felfekvés megelőzésében szintén fontos szerepe van az étkezésnek. A felfekvéses betegek táplálkozása ugyanis hatással lehet a fekélyek kezelésére. Egyes tanulmányok szerint, a magas fehérje- és energiatartalmú ételek fogyasztása segíti a sebek gyógyulását. Az étkezés után minden esetben távolítsuk el az esetlegesen odakerült szennyeződéséket!