Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

A kompressziós harisnya mosása és ápolása odafigyelést igényel

Szabó Zoltán József
A kompressziós harisnya mosása és ápolása odafigyelést igényel

A kompressziós harisnyák ápolása mindenképpen figyelmet érdemel, hiszen más anyagból készülnek mint a divatharisnyák, másképp kell őket mosni, szárítani. Nem eget rengető praktikák ezek, de nagyon hasznos a harisnyák hosszú élettartamának növelésében, másrészt hosszú távon pénzt spórolnak Önnek, ha ritkábban kell kompressziós harisnyát, zoknit vásárolni.

Hogyan mossuk a kompressziós harisnyát?

Szerző: Szabó Zoltán József

A kompressziós harisnya remek szolgálatot tesz lábdagadás és visszeresség esetén, valamint a mélyvénás trombózis megelőzésében, illetve a betegség kezelésében is fontos szerepet játszhat. Azt viszont csak kevesen tudják, hogy ezeket a kiegészítőket nagy odafigyeléssel kell kezelni, így többek között mosni is, hogy valóban hosszú élettartamúak legyenek. De mire is kell figyelni a kompressziós harisnya mosása során, és milyen tisztítószert kell használni hozzá?

A kompressziós harisnya jelentése és előnyei

A kompressziós harisnya egy speciális harisnya, amelyet arra terveztek, hogy megelőzze és kezelje a vénás rendellenességeket. A kompressziós harisnya viselése különösen hasznos lehet visszerek esetén, mivel összenyomja a kitágult vénákat, ezáltal javítja a vérkeringést és csökkenti a duzzanatot. A kompressziós harisnya viselésével a lábak könnyebbek és kevésbé fáradékonyak lesznek, ami különösen fontos azok számára, akik hosszabb ideig állnak vagy ülnek.

A megfelelő kompressziós harisnya kiválasztásánál figyelembe kell venni a személyes preferenciákat, a visszerek súlyosságát és a bőr típusát. A kompressziós harisnya viselése nemcsak a visszerek tüneteit enyhíti, hanem segít megelőzni a mélyvénás trombózis kialakulását is. Ezenkívül a kompressziós harisnya viselése hozzájárulhat a lábak egészségének megőrzéséhez, különösen azok számára, akik hajlamosak a vénás panaszokra.

Kompressziós harisnyák típusai és osztályai

A kompressziós harisnyák többféle típusban és osztályban kaphatók, hogy mindenki megtalálhassa a számára legmegfelelőbbet. A leggyakoribb típusok közé tartozik a szorító kompressziós harisnya, amely a visszerek enyhítésére szolgál, és a szabályozó kompressziós harisnya, amely a véráramlást szabályozza, csökkentve a visszerek gyakoriságát. Emellett létezik a szívó kompressziós harisnya is, amely javítja a véráramlást és csökkenti a visszerek súlyosságát.

A kompressziós harisnyák különböző osztályokba sorolhatók a kompresszió mértéke alapján:

  • I. osztály (gyenge kompresszió): Enyhe nyomást biztosít, ideális a visszerek megelőzésére és enyhe tünetek kezelésére.
  • II. osztály (mérsékelt kompresszió): Közepes nyomást biztosít, amely hatékony a közepesen súlyos visszerek és duzzanat kezelésében.
  • III. osztály (erős kompresszió): Erős nyomást biztosít, amelyet súlyos vénás rendellenességek és duzzanat esetén alkalmaznak.
  • IV. osztály (nagyon erős kompresszió): Nagyon erős nyomást biztosít, amelyet kizárólag orvosi felügyelet mellett szabad használni, súlyos vénás panaszok esetén.

A megfelelő kompressziós harisnya kiválasztása érdekében érdemes konzultálni egy szakemberrel, aki segíthet meghatározni az Ön számára legmegfelelőbb típust és osztályt.

Milyen hosszú egy kompressziós harisnya élettartama?

A kifejezetten gyógyászati célra készített kompressziós harisnyák és zoknik sok tulajdonságukban eltérnek a divattermékektől. Többek között a gyártásuk során alkalmazott technológiákban, illetve a felhasznált anyagokban is. Ha megnézzük egy ilyen termék összetevőit, akkor többek között olyan anyagokat találunk közöttük, mint az elasztán szál vagy a lycra, ami egy nagyon strapabíró és tartós fonaltípus.

Ennek a speciális összetételnek köszönhetően biztosítják a termékek a megfelelő nyomást (tartást) és rugalmasságot, illetve a hosszabb élettartamot is. Azt viszont ki kell emelni, hogy csakis a kezelési útmutató betartása mellett használható majd sokáig a harisnya, hiszen mégiscsak egy finom és érzékeny „szerkezetről” van szó. Vagyis hiába a tartós anyagok és a speciális kötés, ha a nem megfelelő mosás miatt károsodik a harisnya.

Hogy pontosan meddig használható az adott termék, azt több tényező is befolyásolja – így például a harisnya minősége, valamint az is, hogy betartja-e a viselője a termék felvételére vonatkozó tanácsokat. Az az általános tapasztalat, hogy az olcsóbb harisnyák előbb mennek tönkre, a márkás, nagy múltú cégek által gyártott termékek viszont sokkal jobban bírják a gyűrődést.

Hányszor lehet kimosni egy kompressziós harisnyát?

Gyakorlatilag ugyanannyiszor, mint egy normál harisnyát. A mosás során azonban be kell tartani néhány szabályt, ellenkező esetben károsodik a termék anyaga – elveszti rugalmasságát, kinyúlik –, és idő előtt ki kell dobni. Márpedig egy drágább, minőségi harisnya esetén ez azt jelentheti, hogy akár tízezer forint is a lefolyóban végezheti.

Mire ügyeljen tehát a kompressziós harisnya mosásakor?

  • Ne mossa mosógépben! Az ilyen termékeket mindig kézzel kell tisztítani maximum 40 fokos vízben. Az érő harisnya különböző hosszúságú lehet, térdig érő, combig érő vagy akár teljes harisnya, attól függően, hogy milyen mértékű a probléma. Fontos, hogy konzultáljon szakemberrel a megfelelő típus kiválasztásához. Bár vannak, akik szerint mosózsákba téve akár gépben is moshatók, de inkább ne kockáztasson! Ugyanis a többi ruha könnyen megsértheti a harisnya anyagát, ami így már nem lesz használható.
  • Használjon enyhén lúgos mosószert!
  • Soha ne használjon por mosószert, csak folyékonyat!
  • A szilikonpántos harisnyáknál a szilikont érdemes 3-4 hetente alkoholos vattával áttisztítani a ráragadt bőrdaraboktól, szennyeződésektől - így a tapadása is megnövelhető.
  • Ne csavarja ki a harisnyát, legfeljebb száraz törölközők közé téve.
  • Ne helyezze forró radiátorra, ne tegye ki közvetlen napsütésnek, és soha ne vasalja ki! Úgy szoktuk mondani, hogy „fektetve vagy laposan szárítsa”.

Ha ezeket az előírásokat betartja, akkor a kedvenc harisnyája biztosan nem megy tönkre idő előtt.

Milyen tisztítószert használjon a kompressziós harisnya mosása során?

A kompressziós harisnyákhoz léteznek speciális, kímélő tisztítószerek, mint például a Medi Clean kifejezetten kompressziós harisnyák mosásához kifejlesztett terméke. Ez a tisztítószer biztosan nem tesz kárt a harisnyák anyagában, és hatékonyan távolítja el belőlük a szennyeződéseket. Emellett bőrbarát formulát tartalmaz, illatmentes, és még a harisnyák színének megőrzésében is segít.

Mielőtt elkezdi a mosást, minden esetben olvassa el a tisztítószerekre vonatkozó használati utasítást! Ebből többek között azt is megtudja, hogy mennyi mosószert tegyen a vízbe, ami szintén hozzájárulhat a harisnyák hosszabb élettartamához.

További hasonló termékekért érdemes webáruházunkban böngésznie!

Tartalomhoz tartozó címkék: Vénás elégtelenség

Ezeket olvasta már?

Bankok és minősítések