Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Boka zúzódás, húzódás, ficam, rándulás: mikor kell orvoshoz fordulni?

Szabó Zoltán József
Boka zúzódás, húzódás, ficam, rándulás: mikor kell orvoshoz fordulni?

Az élete során számtalan kisebb nagyobb baleset érheti az embert. Általában a kisebbek közé soroljuk a húzódást, a zúzódást, a ficamot és a rándulást, noha ezek is nagyon tudnak fájni. Mivel általában csak a duzzanatot látjuk, jellemzően orvoshoz sem fordulunk velük, azonban vannak olyan esetek, amikor nem kerülhetjük el a doktort. Nézzük meg, mikor mit tehetünk a fájdalom csillapítására.

Húzódás, zúzódás, ficam és rándulás: melyikkel és mikor kell orvoshoz fordulni?

Szerző: Szabó Zoltán József

Az élete során számtalan kisebb nagyobb baleset érheti az embert. Általában a kisebbek közé soroljuk a húzódást, a zúzódást, a ficamot és a rándulást, noha ezek is nagyon tudnak fájni. Mivel általában csak a duzzanatot látjuk, jellemzően orvoshoz sem fordulunk velük, azonban vannak olyan esetek, amikor nem kerülhetjük el a doktort.

Mi a különbség a húzódás, a zúzódás, a ficam és a rándulás között?

A húzódások és a zúzódások az izomsérülések közé sorolhatók, míg a ficam és a rándulás az ízületeket érinti.

Húzódás akkor következik be, amikor az izmokat túlzottan megterheljük, és ezért azok tartósan összehúzódnak, illetve görcsbe rándulnak. Jellemzően izommerevség és gyulladás kíséri. A láb egészsége különösen fontos a sérülésekből való felépülés során, mivel a megfelelő gyakorlatok javítják a keringést és az erőt a lábban.

Zúzódásnál az adott testrészt vagy izomszövetet éri károsodás, jellemzően egy tompa tárggyal történő ütközést követően. Ebben az esetben a szövet szétroncsolódik, és duzzanat keletkezik. A zúzódás nem mindig jár sebbel, időnként viszont mélyebb sérüléseket is jelezhet.

Ficam alatt azokat a sérüléseket értjük, melyek során az ízületi porcfelszínek, vagyis a vápa és a fej eltávolodnak egymástól. Ha az eltávolodás teljes, akkor beszélhetünk teljes ficamról, ha viszont csak eltávolodnak, de a fej az ízületen belül marad, akkor részleges ficamról van szó.

Rándulás esetén is lényegében az ízületi felszínek eltávolodása történik meg, de ebben az esetben a tok és a szalagok megnyúlnak, ugyanakkor a fej a vápában marad.

Hogyan kezelhető a húzódás, a zúzódás, a ficam és a boka rándulás?

A teendőket könnyebben megjegyezheti az angol és a német nyelvterületen is születtek betűszavak megtanulásával. A németeknél PECH-szabály, az angoloknál RICE-szabály.

  1. lépés (Pause vagy Rest): szünetet kell tartani a további fizikai megterhelést illetően
  2. lépés (Eise vagy Ice): hűteni kell az érintett testrészt
  3. lépés (Compression vagy Compression): alkalmazzon elasztikus kötést az érintett részen
  4. lépés (Hochlagern vagy Elevate): felpolcolva, azaz emelt pozícióban kell tartani a sérült testrész, nem lógatva kell tartani

A húzódás és a zúzódás kezelésére is hatásos módszer a hideg-meleg borogatás, ugyanis a duzzanatra hideg borogatást célszerű alkalmazni, majd annak lelohadása után válthatunk meleg borogatásra.

  • A hideg ugyanis lassítja az agynak küldött fájdalom-üzeneteket, így fájdalomcsillapító hatású.
  • A hideg szűkíti a gyulladás miatt kitágult és áteresztővé vált ereket. Az érösszehúzódást követően az erekből való folyadék-kiszivárgás csökken, a duzzanat lohadni kezd.
  • A hideghatás hozzájárul a vérömlenyek kialakulásának a megelőzéséhez.
  • Ha “csak” hideget adunk a fájó testrésznek, akkor nem kell számolni a szintetikus hatóanyagú gyógyszerek jelentette mellékhatásokkal.
  • Ezen felül a pihentetés is fontos, illetve gyakran javasolnak még húzódásra és zúzódásra gyulladáscsökkentő vagy gyógynövényi kivonatokat tartalmazó krémeket és kenőcsöket is, melyek segíthetnek a gyulladás csökkentésében.

A ficam és a rándulás kezelése minden esetben szakorvos feladata, hiszen nemcsak a laikusok, de még az orvosok sem mindig tudják elsőre megkülönböztetni ezeket a sérüléseket a töréstől, ezért röntgenfelvétel segítségével bizonyosodnak meg a sérülés milyenségéről. Nem szakemberként ezt tehetjük:

Amint bekövetkezett a sérülés, a legjobb, amit tehet, ha nyugalomba helyezzük az adott testrészt, és jeges borogatással is enyhíthetjük a duzzanatot, amíg orvoshoz nem kerülünk. Nyugtassa meg a sérültet, helyezze nyugalomba! Ültesse vagy fektesse le, de ügyeljen arra, hogy a sérült testrészt lehetőleg ne mozgassa! Keressen további sérüléseket! Távolítsa el a sérült testrész ékszereit (óra, gyűrű, karkötő), bizonyos esetekben a ruházat meglazítása is indokolt lehet. Egyes szakemberek szerint 10 percnyi hűtést, 30 percnyi nem hűtéses szakasz kövessen. Ez akár 3 napon keresztül is alkalmazható. Sérült ízület rögzíthető rugalmas pólyával, a kötés szorosságát ellenőrizni szükséges! A szoros kötés akadályozhatja a vérkeringést.

A hidegterápia tehát akkor hatékony, ha az gyorsan és jelentősen csökkenti a bőr hőmérsékletét – ezért nem jó pl. erre a célra a vizes zsebkendő vagy a nedves konyharuha. Kb. 15 perc alatt a bőr hőmérsékletének az átlagos 34 °C-ról körülbelül 15 °C-ra kell csökkennie, ezt követően a gélpárna levehető. Ideális esetben a létrejött fájdalomcsillapító hatás akár 2-3 órán át fennmaradhat.

Mikor kell fájdalom esetén orvoshoz fordulni?

Húzódás és zúzódás esetében, amennyiben nem múlik pár napon belül a fájdalom a kezelés ellenére sem, vagy rosszabbodnak a tünetek, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Javasolt még akkor is felkeresni a szakembert, ha a sérült, fájdalmas terület túl nagy, hiszen ilyen esetben nem ajánlott a krémek alkalmazása, leginkább gyógyszeres kezelés a megfelelő mód.

Ficam vagy rándulás esetén lehetőleg minden esetben haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ne próbálkozzunk otthon az öngyógyítással. Továbbá a nem orvosi végzettségű barátoknak és ismerősöknek se engedjük, hogy a helyére tegyék a ficamot, hiszen egy rossz mozdulat szalagszakadást okozhat, de ideg- és érkárosodás is felléphet a szakszerűtlen kezelés miatt.

Láb sérülése, például ficam vagy rándulás esetén lehetőleg minden esetben haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ne próbálkozzunk otthon az öngyógyítással. Továbbá a nem orvosi végzettségű barátoknak és ismerősöknek se engedjük, hogy a helyére tegyék a ficamot, hiszen egy rossz mozdulat szalagszakadást okozhat, de ideg- és érkárosodás is felléphet a szakszerűtlen kezelés miatt.

Mindenképp keresse fel a traumatológiai szakrendelést, ha

  • a végtag rendellenes pozícióban maradt,
  • a sérültnek erős fájdalmai vannak,
  • a fájdalom 1-2 nap alatt nem csökken és a duzzanat sem lappad le,
  • a sérült terület hűvös vagy elszíneződött, illetve
  • zsibbadás, merevség jelentkezik.

Mint a fentiekből is kiderül, húzódás, zúzódás, ficam és rándulás esetében is jól jön egy hideg-meleg borogatás, ezért nélkülözhetetlen kelléke a háztartásoknak. Amennyiben Önnek is szüksége van egy ilyen eszközre, keressen minket elérhetőségeinken, és segítünk kiválasztani az Ön igényeinek leginkább megfelelőt!

A boka sérülései

A boka sérülései gyakoriak, és sokféle formában jelentkezhetnek. Ide tartozik a bokarándulás, a bokaficam, a szalagszakadás és a zúzódás. Ezek a sérülések általában sportolás vagy fizikai aktivitás során következnek be, de akár mindennapi tevékenységek során is előfordulhatnak. A boka sérülései különösen fájdalmasak lehetnek, és megfelelő kezelést igényelnek a gyógyulás érdekében.

Bokarándulás tünetei és kezelése

A bokarándulás a boka stabilizáló szalagjainak sérülése, amely bárkit érinthet kortól vagy fizikai kondíciótól függetlenül. A bokarándulás tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a merevség és a boka instabilitása. A bokarándulás kezelése általában gyógytornával, fizioterápiával és pihentetéssel történik. Fontos a sérült boka védelme és a további sérülések megelőzése. A megfelelő kezelés segíthet a fájdalom csökkentésében és a gyógyulás felgyorsításában.

A sérülések megelőzése

A boka sérülések megelőzése érdekében fontos a megfelelő cipő viselése, a boka erősítése és a megfelelő terhelés. A megfelelő cipő viselése segít a boka stabilitásának megőrzésében és a további sérülések megelőzésében. Emellett a rendszeres gyakorlatok, amelyek erősítik a boka izmait és szalagjait, szintén hozzájárulhatnak a sérülések elkerüléséhez.

Megfelelő cipő viselése

A megfelelő cipő viselése fontos a boka sérülések megelőzésében. A cipőnek stabilnak és kényelmesnek kell lennie, és megfelelően illeszkednie kell a lábhoz. A jól megválasztott cipő segít a boka stabilitásának megőrzésében és a további sérülések megelőzésében. Fontos, hogy a cipő megfelelő alátámasztást nyújtson, különösen sportolás vagy hosszabb séták során.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fizioterápia

Ezeket olvasta már?

Bankok és minősítések