Szabó Zoltán József -
Mindannyian elismerjük, hogy az otthonápolás súlyos anyagi teherrel is jár kezdve a lakás esetleges átalakításától egészen a gyógyászati segédeszközök, gyógyszerek beszerzésén át egészen az ápolási szolgálatig. Nyilvánvaló, hogy a hosszantartó költségeken mindenki szeretne spórolni. Ebben a cikkben megismerhet néhány olyan szempontot, amivel csökkentheti a költségeket.
Szerző: Szabó Zoltán József
Egészségpénztár
Kiegészítő anyagi segítséget jelent, ha azokban a megterhelő időkben, amikor egy közeli családtagot ápolunk, gondozunk, ha tagjai vagyunk egy egészségpénztárnak (ez nem a NEAK, OEP, tehát nem a társadalombiztosítás!). Az adóvisszatérítés, az egyes termékekre vagy szolgáltatásokra kapott kedvezmények és az önsegélyező szolgáltatás keretében igénybe vehető otthonápolási segély révén legalább az anyagi terheinket csökkenthetjük.
Az egészségpénztár egy célzott megtakarítási forma. A saját, névre szóló egészségszámlánkon gyűjtött pénzünket egészségügyi és életmódjavító termékekre és szolgáltatásokra költhetjük el. Az egészségpénztár célja, hogy elkülönülten gyűjtsünk pénzt az egészségünkkel kapcsolatos kiadásainkra, ezen belül akár az otthonápolási szolgáltatást nyújtó magánszolgáltatások megrendelésére, illetve gyógyszerek és számos, az otthonápoláshoz szükséges gyógyászati segédeszközök megvásárlására.
Az egészségpénztár annak ellenére is megéri, hogy az egészégszámlának költsége is van, és a vásárolható termékek és szolgáltatások köre előre meghatározott. Az egészségszámlára befizetett pénzünk 20%-át, legfeljebb 150 000 forintot az adott az évben befizetett személyi jövedelemadónkból visszakapjuk, ez pedig a kiadások mellett jelentős megtakarítást képez.
Az egészségpénztár tehát akkor éri meg igazán, ha dolgozunk és adót fizetünk, amelynek egy részét az állam visszaadja, hogy újra elkölthessük. Ahhoz, hogy a maximális 150 000 forintos adóvisszatérítést megkapjuk, egy év alatt 750 000 forintot kell befizetnünk az egészségszámlánkra. Ez havonta 62 500 forintot jelent, tehát elég magas az a határ, amely után még mindig kapunk visszatérítést. Ez különösen hasznos, ha nagyobb költségekkel nézünk szembe, mint amilyen az otthonápolással is járhat.
Mit számolhatunk el az egészségpénztárban?
Az egészségpénztár által nyújtott szolgáltatások egy jelentős részét a közeli hozzátartozóinkra is kiterjeszthetjük, és számukra gyógyszereket, gyógyászati segédeszközöket vásárolhatunk.
Az OGYI számmal rendelkező gyógyszereket, gyógyhatású készítményeket és az orvostechnikai eszközöket bármelyik gyógyszertárban, gyógyászati segédeszköz boltban megvásárolhatjuk, akár online is. Az egészségpénztár részletes tájékoztatást ad arról, hogy mely termékeket számolhatjuk el, és ezeknek milyen azonosítószámmal kell rendelkezniük.
Fizethetünk közvetlenül az egészségkártyánkkal is, de számlát kérhetünk, amelyet utólag beküldünk az egészségpénztárnak. Szolgáltatásokat is elszámolhatunk az egészségszámlánk terhére. Ilyenek lehetnek a gyógymasszázs, fizioterápia, otthonápolás, gondozás vagy hospice szolgáltatás is. Fontos, hogy azon szolgáltatók számláit tudjuk elszámolni, amelyek szerződésben állnak az egészségpénztárral, és amelyek önkormányzati vagy NEAK engedéllyel rendelkeznek. Több pénztárnak van szolgáltatás-keresője, ahol megnézhetjük, hogy az adott pénztár mely otthonápolást végző intézményekkel van kapcsolatban, a pénztárnál pedig érdeklődhetünk, hogy pontosan milyen szolgáltatásokról szóló számlát tudunk hozzájuk benyújtani. Fontos, hogy a szociális szolgáltatások is elszámolhatók legyenek, különösen a hospice és otthonápolási ellátások esetében.
A napi 4 órát meg nem haladó fizetett tevékenységet végző gondozók jogosultak lehetnek otthonápolási segélyre, amely segíthet az anyagi terhek csökkentésében.
Önsegélyező szolgáltatás: otthonápolási segély
Az egészségpénztárak önsegélyező szolgáltatásokat is nyújtanak. Komolyabb kiadásokkal járó életeseményeknél a pénztárból felvehetünk egyszerre egy nagyobb összeget, vagy járadék jellegű rendszeres kifizetéseket kérhetünk.
Az önsegélyező szolgáltatások egyik eleme az otthonápolási segély. Ez nem valódi segély, hiszen a saját magunk által az egészségpénztárba korábban befizetett pénzünkből kapjuk, de a 20%-os adóvisszatérítés miatt, és amiatt, hogy már van erre tartalékunk, csökkenthetjük a ránk nehezedő anyagi terheket akkor, amikor arra igazán szükségünk van.
Szemben az egészségpénztári szolgáltatásokkal, ahol a pénztárba befizetett pénzt akár másnap is elkölthetjük például gyógyszerre vagy kötszerre, önsegélyező szolgáltatásokra csak a már 180 napja a pénztárban tartott pénzünket használhatjuk. Van tehát némi várakozási idő, amellyel számolnunk kell.
Otthonápolási segélyként az egészségpénztári számlánkról a minimálnyugdíj mindenkori összegét kérhetjük havonta, ez jelenleg 28 500 forint. A jogosultságot orvosi javaslattal igazolnunk kell, és ez után a pénzt havonta megkapjuk egészen addig, amíg szükséges, illetve amíg az egészségszámlánkon van rá fedezet. Az ápolási díjra való jogosultság feltételeit is érdemes figyelembe venni, különösen, ha súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg családtagról gondoskodunk.
Ápolási díj és lehetőségek
Az ápolási díj egy havi rendszerességgel biztosított pénzbeli juttatás azok számára, akiknek hozzátartozója fogyatékkal élő, vagy tartósan beteg, ezáltal folyamatos ellátásra szorul. Az ápolási díj célja, hogy akik a betegápolás miatt nem tudnak kereső tevékenységet folytatni, számukra anyagi támogatást biztosítson. Ez a támogatás különösen fontos, ha a beteg állapota miatt az ápolást végző személy nem tud más jövedelemszerző tevékenységet végezni.
Ki kaphatja az ápolási díjat
Az ápolási díjat igényelni szükséges, így célszerű tisztában lenni a folyamat részleteivel. Ápolási díj csak olyan nagykorú személyeknek jár, akiknek hozzátartozója súlyosan fogyatékos, vagy tartósan beteg. Hozzátartozónak számít: feleség, férj, szülő, gyermek, testvér, szülőtestvér, unokatestvér, nagyszülő, nagyszülőtestvér, unokaszülő, unokatestvér. Az igényléshez szükséges dokumentumokat és az orvosi igazolásokat be kell nyújtani a megfelelő hatóságokhoz.
Mennyi az ápolási díj összege?
Az ápolási díj összege 2020-ban bruttó 39 365 Ft. Az emelt összegű ápolási díj ennek 150%-a, azaz bruttó 59 048 Ft, a kiemelt ápolási díj pedig bruttó 70 857 Ft. A gyermekek otthongondozási díja bruttó 123 910 Ft havonta, és nem függ a gyermek életkorától. Ezek az összegek segítenek enyhíteni az ápolással járó anyagi terheket, különösen, ha a beteg állapota fokozott ápolást igényel.
Ápolási díj kontra házi gondozási árak
Az ápolási díj összege annak megszüntetéséig, vagy a beteg halála esetén a halált követő második hónap utolsó napjáig illeti meg az otthoni ápolót, ezután meg kell szüntetni. Dönthetünk úgy, hogy mi magunk finanszírozzuk a beteg családtag gondozását és ehhez külső segítséget veszünk igénybe. A 24 órás felügyelet 48 ezer forint naponta, itt két gondozó váltja egymást műszakokban. Ez a megoldás jelentős költségekkel járhat, ezért fontos mérlegelni, hogy az ápolási díj és a házi segítségnyújtás kombinációja hogyan segíthet a legjobban a család anyagi helyzetének kezelésében.
Kiemelt ápolási díj és emelt összegű ápolási díj
A kiemelt ápolási díj és az emelt összegű ápolási díj olyan támogatási formák, amelyek a fokozott ápolást igénylő betegek gondozását végző hozzátartozók számára nyújtanak anyagi segítséget. Az emelt összegű ápolási díj azoknak jár, akik súlyosan fogyatékos vagy tartósan beteg hozzátartozójukat ápolják, és az ápolási feladatok jelentős időráfordítást igényelnek. A kiemelt ápolási díj pedig azoknak a hozzátartozóknak jár, akik különösen nehéz ápolási feladatokat látnak el, például ha a beteg állapota folyamatos, 24 órás felügyeletet igényel.
Az ápolási díj összege és a jogosultsági feltételek részletesen szabályozottak, ezért érdemes alaposan tájékozódni a lehetőségekről és a szükséges lépésekről. Az ápolási díj igénylése és a megfelelő támogatási forma kiválasztása jelentős segítséget nyújthat a családok számára a betegápolás anyagi terheinek csökkentésében.
További költségmegtakarítási megoldások
- Nagyobb eszközöket (betegágy, kerekesszék, infúziós pumpa, betegemelő megoldások) érdemes lehet bérelni és nem megvenni
- Nem minden gondozottnak van szüksége minden esetben új gyógyászati eszközre (pl. 2. kerekesszék, betegágy a nyaralóba), ilyenkor megfontolandó a használt, de kiváló állapotú, ugyanakkor sokkal olcsóbb termékek beszerzése
- Számos gyógyászati segédeszköz bolt biztosít kedvezményes vásárlási lehetőséget kupon formájában – többek között mi is, amelyek 5-10% megtakarítást jelentenek
- Az Értéksziget kiemelt hűségprogramot nyújt vásárlóinak, a kedvezmény mértéke itt 7%, amit tovább lehet növelni extra ajánlatokkal
Fontos megjegyezni, hogy a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátásban részesülő betegek esetében az otthoni ápolási segély és az ápolási díjra való jogosultság feltételei eltérőek lehetnek.