Szabó Zoltán József
Mivel még csak most ismerkedik az otthoni betegápolással, gondozással, abszolút természetes, hogy számos kérdése van, sőt még kételyek is felmerülnek. Ebben a cikkben azokat az alapvető tudnivalókat gyűjtöttem össze, amelyeket ismernie kell. Végig vezetem ezeken a lépéseken, és segítek felkészülni a mindennapok kihívásaira, hogy kellőképpen felkészült legyen.
Szerző: Szabó Zoltán József
Kezdőként erre számíthat a beteggondozásban
Az érzelmek szerepe - Az élet számtalan meglepetést tartogat. Ugyanez igaz a rájuk adott reakciókra is. Ha olyan személyt gondoz, aki fontos Önnek, ne hibáztassa magát, ha néha negatív érzelmei támadnak. A helyzet mindkettőjük számára új, ezért természetes, ha frusztráltnak érzi magát. Nézzen utána a kiváltó okoknak, gondolja végig, mit tehet a negatív érzésekkel járó helyzetek elkerülése érdekében. Ha megérti az érzéseit, sokkal eredményesebben tudja majd kezelni őket, és hatékonyabban ápolni, gondozni szeretteit. Fontos megjegyezni, hogy a fekvőbeteg gyógyintézeti ellátást kiváltó otthoni szakápolás lehetőséget nyújt arra, hogy a beteg otthonában kapjon megfelelő ellátást, amikor az orvos úgy ítéli meg, hogy ez elegendő a kórházi kezelés helyett.
Hangulatingadozások - Van úgy, hogy az egyik pillanatban jól van, a következőben viszont elöntik az érzelmek. Ez is teljesen normális. Talán a gondozott személy hangulata van hatással Önre, hiszen segítőként szoros kapcsolatot ápol vele. A legjobb, ha elfogadja, és hagyja lecsillapodni negatív érzelmeit. Könnyebben megbirkózhat velük, ha a gondozott személy ápolását tartja szem előtt.
Elszigetelődés – Lesznek pillanatok, amikor elszigeteltnek érezheti magát. Ilyenkor segíthet, ha megosztja másokkal az érzelmeit. Talán van olyan ismerőse, családtagja, aki szívesen segítene Önnek, de nem tudja, hogyan kell vagy mit tehetne. Az is lehet, hogy fél felajánlani segítségét. Beszéljen nyíltan a gondozási feladatokról mások szimpátiájának keresése nélkül. Biztosan kap segítséget az ápoláshoz, ha látják, hogy szüksége van rá.
Kommunikációs nehézségek - Ahhoz, hogy segíteni tudjon, meg kell értenie, mire van szüksége a másik félnek. Ez sokszor elég nehéz, ha a gondozott mentális problémákkal is küzd (pl. Alzheimer-kór, demens stb.). Ilyenkor próbáljon meg higgadt, nyugodt maradni. Könnyű mondani, de tényleg mondja el annyiszor a dolgokat, ahányszor szükséges, vagy kérje meg a gondozott személyt, hogy ő mondja el, mire van szüksége, amíg meg nem értik egymást. Próbáljon türelmes lenni, mert ez segít leküzdeni a félreértéseket és a hibás kommunikációval járó stresszhelyzeteket. Így sokkal jobb ápolóvá válhat. Ez nehéz feladat, de a gyakorlatban már bizonyítottan bevált.
Időkezelési nehézségek – Ápolói, gondozói szerepben Önnek egyszerre több dologgal is foglalkoznia kell, akár akarja, akár nem. Ezért fontos hatékonyan gazdálkodni az idejével. Jó időbeosztással sok energiát spórolhat meg, és ténylegesen több mindenre jut majd ideje. Ha több időre van szüksége, tervezze meg a napi és heti feladatait – erről a 4. levélben olvashat többet. Készítsen listát a legfontosabb feladatokról, és hagyjon időt a pihenésre. Ha pl. energikusabb szeretne lenni, változtasson az étrendjén, és gondoskodjon a megfelelő vitaminbevitelről. Próbáljon meg edzéseket beilleszteni a napi rutinjába, és próbáljon pihenni, aludjon eleget. Bár ezek egyszerű lépések, de segítenek pozitívabban állni a napi teendőkhöz, hogy a lehető legnagyobb gondossággal lássa el az ápolási feladatokat.
Igényei hátrébb szorulnak - Az ápolás során könnyen megfeledkezhet saját magáról. Kimaradhat egy-egy étkezés, vagy kevesebbet alszik, esetleg nem fordít időt a testmozgásra, kevesebbet törődik a családjával, hátrébb sorolja a barátait: azaz kevésbé figyel önmagára és arra, ami eddig Önnek fontos volt. Ezzel azonban épp az ellenkezőjét éri el annak, amit szeretne. Kimerült lesz, és nem fogja tudni hatékonyan ellátni feladatait. Vigyázzon magára, és mindenképpen étkezzen, mozogjon rendszeresen, aludjon eleget (napi 7–9 órát). Noha minden bizonnyal a lehető legjobb ellátást szeretné biztosítani a gondozottnak, fontos a saját szükségletei megtartása.
Hogyan segíthet a legtöbbet? – úgy, ha odafigyel Önmagára is.
Ha odafigyel saját magára:
- könnyebbnek fogja érezni a gondozott személy ápolását,
- kordában tudja tartani negatív érzelmeit, és le tudja győzni frusztrációit,
- több pozitív energiát tud átadni a gondozott személynek.
Segítségre lesz szüksége - Bár minden gondozott ápolása más és más, hasznos információkkal és tippekkel lehet gazdagabb, ha megismeri más családok, ápolók történeteit és tapasztalatait. Ha bepillantást nyer mindennapjaikba, kevésbé fogja magát elszigeteltnek érezni, és fejlesztheti ápolói ismereteit.
Mit tehet a megnövekedő költségek ellen?
Szerettei ápolása, gondozása pénzbe fog kerülni, ami miatt akár jelentősen is megnövekedhetnek a kiadásai. Gondoljon csak bele, mi minden kell ahhoz, hogy megteremtse az ideális körülményeket a betegápolás otthon történő elvégzéséhez! A különféle gyógyászati segédeszközök (például a vízhatlan lepedők, a fürdőszobai kellékek, tisztítószerek, pelenkák, betegalátétek stb.) mellett szükség lehet a lakás átalakítására is. Ezenkívül a betegszállításért is fizetni kell, csakúgy, mint a szakápolók látogatásáért. Az otthoni szakápolást gyakran a háziorvos rendelheti el, és sok esetben a társadalombiztosítás fedezi a költségeket.
Természetes, hogy Ön a lehető legjobb ellátást szeretné biztosítani szeretteinek, ezért óvatossá válik, ha a „költséghatékony” szót hallja ezzel kapcsolatban. Bár senki sem kéri, hogy mondjon le dolgokról, de azt igen, hogy tervezze meg pénzügyeit, és alaposan fontolja meg, mit, hol és mennyit vásárol. Így rengeteg időt és pénzt takaríthat meg, és ellensúlyozni tudja a betegápolás megnövekedett költségeit.
Íme néhány javaslat, amit érdemes megfontolnia és alkalmaznia:
- Mindig készítsen bevásárlólistát – Ragaszkodjon hozzá, és így csakis a szükséges dolgokat szerzi be, és megelőzi az impulzív vásárlási késztetést.
- Óvja az ágyneműt – válasszon pl. betegalátétet, vízhalan lepedőt. Így kevesebbet kell a takarításra költenie, és megelőzheti, hogy új bútort kelljen vásárolnia.
- Keresse meg a termékeket online – így olcsóbbak, mint a valódi üzletekben. A betegápoláshoz és beteggondozáshoz az Értéksziget sokféle megoldást kínál.
- Ne szégyelljen használt holmit vásárolni – Sokan a bolti árhoz képest jóval olcsóbban árulnak alig használt gyógyászati segédeszközöket, például kerekesszéket – nézzen körül online a speciális hirdetések között.
- Vegyen részt hűségprogramokban – (ilyet mi is kínálunk), fizessen akciós kuponnal, vagy vásároljon akciós áron: ez mind kiváló lehetőség a kiadások csökkentésére.
Ha okosan választja meg a megvásárolt terméket, azzal jelentős pénzt és időt spórolhat. Fontos, hogy a gondozott igényeinek megfelelő típusú, méretű és nedvszívó képességű terméket válassza pl. inkontinencia esetében. Törekedjen a minőségre, és tényleg csak a szükséges eszközöket vegye meg – ehhez tanácsokat a 6. levélben fog találni.
Az otthoni szakápolás alapjai
Az otthoni szakápolás lehetőséget nyújt arra, hogy a beteg otthoni környezetben, személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön. Ez a fajta ellátás a háziorvos rendelésére történik, és szakképzett ápoló végzi, célja pedig a kórházi kezelések számának csökkentése és a bennfekvés időtartamának lerövidítése. Az otthoni szakápolás keretében a beteg saját otthonában kapja meg a szükséges kezeléseket, ami nemcsak kényelmesebb, de gyakran hatékonyabb is, hiszen a megszokott környezet pozitívan hat a gyógyulásra. Ezzel az ellátási formával a kórházi kezelések száma csökkenthető, és a beteg otthoni környezetben személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesülhet.
Hogyan készítsük fel az otthont egy fekvőbeteg fogadására?
Amikor egy családtag hosszabb időre fekvőbeteggé válik, az otthonnak szinte kórházzá kell alakulnia. De hogyan lehet ezt a változást megoldani, hogy a lehető legkényelmesebb és legbiztonságosabb legyen mind az ápoló, mind az ápolt számára? Az első lépés a megfelelő hely kiválasztása: érdemes egy csendes, jól szellőző helyiséget kijelölni, lehetőleg természetes fényforrással, hogy a beteg napközben is élvezhesse a természetes fényt. Fontos, hogy a beteg könnyen hozzáférjen a szükséges eszközökhöz, mint például a vízhatlan lepedők, pelenkák, és egyéb gyógyászati segédeszközök. Az ágy környékén legyen elegendő hely a mozgáshoz, és gondoskodjon arról, hogy minden szükséges tárgy kéznél legyen. Az otthoni szakápolás keretében a megfelelő környezet kialakítása elengedhetetlen a hatékony és humánus ápoláshoz.
Napi ápolási rutin: a higiénia és kényelem fenntartása
A mindennapos ápolási rutin kialakítása a fekvőbeteg számára alapvető, hiszen ezzel biztosíthatjuk a komfortot és előzhetjük meg a szövődményeket. Gondoljunk bele: egy egyszerű reggeli törölközővel vagy ágyneműcsere milyen nagy hatással lehet egy beteg kedélyállapotára és közérzetére. Az ápolás során figyeljen a bőr tisztaságára és hidratálására, hogy elkerülje a felfekvések kialakulását. Rendszeresen cserélje az ágyneműt és a ruházatot, és gondoskodjon a beteg kényelméről. Az otthoni szakápolás keretében a napi rutin kialakítása segít abban, hogy a beteg otthoni környezetben személyre szabottan, humánus és szakszerű ápolásban részesüljön.
Táplálkozás és folyadékbevitel
A fekvőbeteg számára a megfelelő táplálkozás és folyadékbevitel létfontosságú. Az egészséges táplálkozás nemcsak az energiaszint fenntartása miatt fontos, hanem a regenerációhoz és a gyógyuláshoz szükséges vitaminok, ásványi anyagok és fehérjék miatt is. Készítsen változatos, tápanyagokban gazdag ételeket, és figyeljen arra, hogy a beteg elegendő folyadékot fogyasszon. Az étkezések legyenek rendszeresek, és ha szükséges, konzultáljon dietetikussal a megfelelő étrend kialakítása érdekében. Az otthoni szakápolás keretében a táplálkozás és folyadékbevitel biztosítása elengedhetetlen a beteg egészségének megőrzéséhez és a gyógyulás elősegítéséhez.
Lelki támogatás és mentális egészség: Hogyan segíthetünk érzelmileg?
A fekvőbeteg számára az otthoni ápolás nemcsak fizikai, hanem komoly lelki kihívás is lehet. A hosszú ideig tartó fekvés, a korlátozott mozgásképesség és az önállóság elvesztése olyan rossz érzéseket válthat ki, mint a szorongás, a frusztráció vagy akár ezek összességét, a depressziót. Fontos, hogy az ápoló ne csak a fizikai, hanem a lelki támogatásra is figyelmet fordítson. Beszélgessen a beteggel, hallgassa meg az érzéseit, és próbáljon meg pozitív légkört teremteni. Az otthoni hospice ellátás keretében a lelki támogatás és a mentális egészség megőrzése kulcsfontosságú a beteg jólétének biztosításához.