A sebtisztításhoz és a gyors segítséghez sokféle, nélkülözhetetlen eszközt kínálunk
A sebtisztítás fontos lépés a fertőzések megelőzésében és a sebgyógyulás elősegítésében. A sebtisztítás során eltávolítjuk a szennyeződéseket, a baktériumokat és az elhalt szöveteket a sebből, és előkészítjük a sebet a kötszer felhelyezésére. Ehhez megfelelő eszközökre van szükség, mert nélkülük nagyon nehéz dolgunk lesz. Ebben a kategóriában olyan kimagasló minőségű vagy prémium termékeket talál, amelyek hatékony segítőtárásai lesznek önmaga vagy szerette sebkezelésekor.
Erre mindenképp figyeljen oda sebtisztító választásakor
A fertőtlenítés elengedhetetlen, ha azt szeretnénk, hogy minél előbb begyógyuljon a sérült terület. Ha nincs nálunk más, akkor először langyos vízzel öblítsük ki a sebet, és nézzük meg, nem maradt-e benne esetleg bármilyen idegen tárgy, horzsolás esetén pl. homokszemcse. Természetesen amint lehetőségünk van rá, vegyük kezelésbe fertőtlenítővel is. Még ma is sokan alkoholt használnak erre a célra, holott az orvosok már nem ajánlják. Ugyan a 70 százaléknál magasabb koncentrációjú alkohololdat valóban hatásos lehetne a kórokozók nagy része ellen, sebek kezelésére mégsem igazán alkalmas, mert hamarabb elpárolog, minthogy kifejthetné hatását. Ezenkívül fájdalmas, hiszen a sebre kerülve nagyon csíp, roncsolja a szöveteket, szárítja a bőrt.
Alkohol helyett használjunk többkomponensű, jódmentes, átlátszó sebfertőtlenítőt használjunk. A szakemberek friss seb kezeléséhez egyöntetűen a folyékony állagú fertőtlenítőt javasolják, a zsírosabb kenőcsök ugyanis elzárják a seb felületét, ezáltal az nem tud szellőzni, felpuhul, nehezebben gyógyul, emellett könnyebben elszaporodhatnak rajta a baktériumok is. A legkorszerűbb sebfertőtlenítők több komponensűek és jódmentesek. Ezeknek nemcsak az az előnyük, hogy fájdalommentesek és nem kell számolni különösebb mellékhatással, hanem az is mellettük szól, hogy színtelenek. Így nem kell attól félni, hogy megfogják a ruhánkat, használati tárgyainkat. Ha esetleg bármilyen gyulladás, szövődmény jelentkezne a sérülés körül, időben észrevehetjük azt a bőr kipirosodásáról, hiszen azt nem fedi el más szín. Használatuk a kiszereléstől is függ: létezik olyan, amit steril vattára kell önteni, a spray verziót pedig közvetlenül a sebre és környékére fújhatjuk. Csak rajtunk áll, melyiket szerezzük be a házi elsősegély dobozunkba. Arra viszont mindig figyeljünk, hogy az előírt hatóidő előtt ne öblítsük le, ne kötözzük be a sérült bőrfelületet, különben mit sem ért a gondos tisztítás.
A 3 alappillér: tisztít, fertőtlenít, kötöz
- Sérülést követően nélkülözhetetlen, hogy megfelelően kitisztítsuk a sebet, de lehetőleg úgy, hogy semmilyen szennyeződés ne maradjon benne, mert az gátja lesz a gyógyulásnak.
- Megnehezíti a sebgyógyulást, ha a tisztítást követően nem fertőtlenítjük le megfelelően mind a sérülést, mind annak környékét, a bőrünkön természetesen is jelen lévő baktériumok pillanatok alatt bejuthatnak a szövetekbe, elfertőzik azt, és így a felépülés útjába állnak.
- Ne feledkezzünk meg a seb megfelelő kötözéséről és ápolásáról. E három stáció bármelyikének kihagyása vagy nem megfelelő kivitelezése súlyos fertőzéshez, elhúzódó sebgyógyuláshoz vezethet.
Mikor forduljunk orvoshoz?
- ha a sérülés napok, hetek, esetleg hónapok óta nem gyógyul
- a környéke piros és duzzadt
- vagy belázasodtunk
- a seb váladékozik
- a sebszélek nem egyenletesek
- a seb bűzössé vált
Friss sebek esetében is érdemes lehet segítséget kérni, ha
- nem áll el a vérzés; mély vagy nagyon nagy kiterjedésű a seb
- az arcon vagy ízületek közelében helyezkedik el
- valamilyen állat harapásától van
- nem tudjuk kitisztítani
- égés esetén nagy felületet érint, esetleg levált róla a bőr