Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

Műtét után meddig kell hordani a kompressziós harisnyát ahhoz, hogy kifejtse a hatását?

Szabó Zoltán József
Műtét után meddig kell hordani a kompressziós harisnyát ahhoz, hogy kifejtse a hatását?

Vevőszolgálatunkon többször felteszik ezt a kérdést: meddig kell használni a kompressziós harisnyát vagy zoknit, hogy hasson? Nos, erre nem lehet egyértelmű választ adni, mert az függ az adott problémától, betegségtől stb. Azonban vannak általános idői szempontok, amelyeket érdemes ismerni, hogy tényleg hatékony legyen a harisnya viselete. Ezeket mutatjuk be ebben a cikkben.

Meddig érdemes viselni a kompressziós zoknit ahhoz, hogy kifejtse a hatását?

Szerző: Szabó Zoltán József

A kompressziós zoknik előnyös tulajdonságait mind többen és többen ismerik fel. A terápiás használat mellett ma már a sportolók egyik kedvenc kiegészítője is, illetve hosszabb repülős és buszos utazásokhoz is sokan viselik. De hogyan is „működik” a kompressziós zokni, és meddig kell viselni ahhoz, hogy kifejtse a pozitív hatásait? A kompressziós harisnya viselése műtét után különösen fontos, mivel segíti a gyorsabb véráramlást és a sebek gyógyulását.

A kompressziós harisnya jelentése és hatása

A kompressziós harisnya egy speciális harisnya, amelyet arra terveztek, hogy megelőzze és kezelje a vénás rendellenességeket. A “kompressziós” szó nyomást, összenyomást jelent, így a kompressziós harisnya olyan harisnya, amely szorítóerőt fejt ki a lábakra. Ez a nyomás segít a vérkeringés javításában, csökkenti a duzzanatot, és megelőzi a vérrögök kialakulását. A kompressziós harisnyák különösen hasznosak lehetnek azok számára, akik hosszú ideig állnak vagy ülnek, valamint azoknak, akik hajlamosak a visszérbetegségekre.

A kompressziós harisnya mire jó

A kompressziós harisnyák, más néven gumiharisnyák, különösen hasznosak a visszeres lábak kezelésében. Ezek a harisnyák a bokánál és a lábfejnél fejtik ki a legnagyobb szorítóerőt, amely fokozatosan csökken felfelé haladva. Ez a nyomáskülönbség segít a vér visszaáramlásában a szív felé, megelőzve a vér pangását és a vénák kitágulását. A kompressziós harisnya viselése fontos a vénás rendellenességek megelőzésében és kezelésében, különösen azok számára, akik hajlamosak a visszérbetegségekre vagy hosszú ideig állnak vagy ülnek.

Hogyan fejti ki hatását a gyógyharisnya?

A kompressziós harisnya hatását úgy fejti ki, hogy a kitágult felületes vénás rendszerből lassan a mélyvénás rendszer felé tereli a vért. Ezzel csökken az elvékonyodott vénák mérete, viszont növekszik a véráramlás sebessége. A kompressziós harisnya viselése segít a vénás keringés javításában és a vér pangásának megelőzésében. Ez különösen fontos a trombózis megelőzése szempontjából, mivel a megfelelő vérkeringés csökkenti a vérrögök kialakulásának esélyét.

Kompressziós harisnyák típusai és erősségei

A kompressziós harisnyák különböző típusokban és erősségekben kaphatók, hogy megfeleljenek a viselő személy egyéni igényeinek. A megfelelő kompressziós harisnya kiválasztása fontos a hatékony kezelés és megelőzés érdekében.

Erősségük szerint milyen kompressziós harisnyákat különböztetünk meg egymástól?

A kompressziós harisnyák erősségük szerint négy osztályba sorolhatók:

  • Az első osztályba a gyenge, 12 és 22 Hgmm erősségű harisnyák tartoznak, melyek leginkább megelőzésre, illetve terhesség esetén javasoltak.
  • A második osztályba a kissé erősebb, 23-32 Hgmm erősségű, mérsékelt kompressziójú harisnyák tartoznak, melyek a már kialakult trombózis kezelésére ideálisak - ilyet ír fel az orvos.
  • A harmadik-negyedik osztályba a nagyon erős, vagyis 33-49 Hgmm közötti erősségű harisnyák tartoznak, melyeket kizárólag súlyos esetben és orvosi utasításra szabad viselni.

A kompressziós harisnya kiválasztásakor fontos figyelembe venni a viselő személy egyéni igényeit és a kezelőorvos ajánlásait. A megfelelő erősségű harisnya viselése segíthet a vénás problémák hatékony kezelésében és megelőzésében.

A kompressziós zokni hatása különféle problémák esetén

A kompressziós zokni hatása alapvetően kettős: egyrészt csökkenti a lábak duzzadását, ami a hosszabb időn át történő állás vagy ülés hatására következik be. Másrészt mérsékli a vénákban jelentkező magasabb nyomást, illetve a vér pangását, amit a vénák károsodása okoz. Ennek köszönhetően kisebb lesz a vérrögképződés esélye, javul a keringés, és a láb dagadása is mérséklődik.

A sportolóknál a speciális zokni serkenti a vér áramlását, ezáltal jobb teljesítményt tesz lehetővé, illetve segíti a méreganyagok távozását a szervezetből. Az utazáshoz viselt zoknik esetén pedig a trombózis kialakulásának megelőzése a cél, aminek a mozgás hiánya az oka. Vagyis a kompressziós zoknik a visszérbetegségektől a műtétek utáni rehabilitációig számtalan esetben alkalmazhatók, de hogy mennyi idő alatt fejtik ki a hatásukat, az a probléma jellegétől függ. A műtét utáni időszakban a kompressziós harisnya viselése segíthet a gyorsabb gyógyulásban és a vérkeringés javításában.

Mennyi idő alatt jelentkezik a kompressziós zokni hatása?

A kompressziós zoknik és harisnyák a viselésüket követően szinte azonnal éreztetik a hatásukat: csökken a lábdagadás mértéke és a fájdalom, a járás pedig könnyebb lesz. Előfordulhat természetesen, hogy hosszabb idő kell a látványosabb javuláshoz, különösen egy súlyosabb probléma esetén. A lényeg, hogy kitartónak kell lenni, de azt is tudni kell, hogy nem egy csodaszerről van szó, ami egykettőre elmulasztja a panaszokat. A kompressziós zoknik abban segítenek, hogy a már kialakult állapotok ne romoljanak tovább, és a megelőzésben is nagy szerepet játszanak.

Hogy a zoknik és harisnyák kifejthessék a hatásukat, érdemes rögtön ébredés után felvenni, majd egész nap viselni őket. Fontos! A kánikulában a vénás panaszok még inkább felerősödnek, ezért ilyenkor fokozottan javasolt a kompresszió!

Amennyiben műtét után kell harisnyát viselnie, azt az orvos utasítása szerint tegye. Ha ez elmarad, akkor a trombózisveszély miatt 2-3 hétig szokták hordani. Érdemes eltenni a gyógyharisnyát, mert máskor is jól jöhet még vénás elégtelenség esetén.

Meddig kell a kompressziós harisnyát, zoknit viselni?

Erre a kérdésre nincs egyetlen, mindenkire érvényes válasz. Mivel minden eset és minden beavatkozás más, ezért mindig a kezelőorvost kell megkérdezni arról, hogy egy-egy probléma esetén meddig kell hordani az ilyen fehérneműt. A műtét utáni időszakban a kompressziós harisnya viselése különösen fontos a gyorsabb gyógyulás és a vérkeringés javítása érdekében.

  • Visszérműtét után: egyes vizsgálatok szerint elég csupán néhány napnyi kompresszió, de az az általánosabb, hogy az orvosok 1-2 hetet javasolnak. Valójában az első 1-2 nap a kritikus, amikor a bőr alatt vérömleny alakulhat ki, és ennek nagyságát kell mérsékelni. Ilyenkor egy rövid ideig éjszaka is hordani kell a zoknit, amit pár nap után el lehet hagyni. Emellett a napközbeni viselést is fokozatosan lehet csökkenteni, és egyre kevesebb időt tölteni a zokniban.
  • Terhesség: a várandósság harmadik, de különösen az ötödik-hatodik hónapjától javasolt a kompressziós zokni vagy harisnya viselése egészen a szülésig.
  • Utazás, sportolás: mindkét esetben az adott tevékenység végzésének ideje alatt szükséges a kompresszió.
  • Megelőzés: folyamatosan kell hordani a kompressziós zoknit, különösen hajlamosító tényezők fennállása esetén.

Végül egy praktikus tanács: a kompressziós zoknikat és harisnyákat érdemes eleinte csak napi pár órára felvenni, majd fokozatosan növelni a viselésük idejét.

Nézzen körül webshopunkban, és válassza ki az Önnek leginkább megfelelő terméket.

Tartalomhoz tartozó címkék: Vénás elégtelenség

Ezeket olvasta már?

Bankok és minősítések