Mentális felkészülés
Szeretteinkről gondoskodni nem egyszerű feladat, tele van kihívásokkal, buktatókkal ugyanakkor sok örömteli pillanatai is vannak. Életünk során többször is „beleeshetünk” ebbe a helyzetbe mindig más-más oldalát érintve, hiszen különböző betegségek, ápolási vagy gondozási feladatok jönnek a szűkebb vagy tágabb családi körben. De hogy is kell ezt elkezdeni? - ebben segít ez a cikk.
Mivel még csak most ismerkedik az otthoni betegápolással, gondozással, abszolút természetes, hogy számos kérdése van, sőt még kételyek is felmerülnek. Ebben a cikkben azokat az alapvető tudnivalókat gyűjtöttem össze, amelyeket ismernie kell. Végig vezetem ezeken a lépéseken, és segítek felkészülni a mindennapok kihívásaira, hogy kellőképpen felkészült legyen.
Ahhoz, hogy megfelelően elláthassa szerettei gondozását, arra van szükség, hogy részletesen ismerje gondozottja állapotát, legyen ún. cselekvési terve, készítse elő a gondozott személy otthonát, rendszerezze az elérhetőségeket, a szükséges iratokat és dokumentumokat, ne szégyelljen segítséget kérni (ha szükséges). Haladjunk sorrendben, olvassa végig ezt a cikket.
Ha már korábban végzett betegápolást vagy gondozta szerettét, kialakult egyfajta rutin, ami alapján tudja: az ápolóvá válás miatt sok minden meg fog változni az életében. A jó hír az, hogy be fogja tudni illeszteni mindennapjaiba új szerepét. Ehhez azonban meg kell terveznie és rangsorolnia kell teendőit. Mindenképp szüksége lesz fontossági sorrendre, hogy hatékony legyen.
Lehetséges, hogy szeretteit elsősorban (csak) Ön ápolja vagy gondozza. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden munkát Önnek kell végezni. Barátai és családtagjai biztosan (szívesen) segítenek, ha megkéri őket. Ha nem szól, senki nem fogja tudni, hogy segítségre van szüksége. Az esetek jelentős részében nem bírjuk végig a terhelést, és elég hamar elérkezik a kiégés fázisa. Így kerülje el!
Nagyon nem mindegy, hogy a gondozott személyt ápolni vagy gondozni kell. Ugyanis épp az állapota fogja meghatározni, hogy milyen irányba kell elindulnia segédeszköz vásárlás tekintetében. Bár mindenki betegápolást említ, de a valóságban gondozás történik, amihez kissé más eszközökre van szükség. Ilyeneket természetesen gyógyászati segédeszköz boltban kell megvenni.
Mindannyian elismerjük, hogy az otthonápolás súlyos anyagi teherrel is jár kezdve a lakás esetleges átalakításától egészen a gyógyászati segédeszközök, gyógyszerek beszerzésén át egészen az ápolási szolgálatig. Nyilvánvaló, hogy a hosszantartó költségeken mindenki szeretne spórolni. Ebben a cikkben megismerhet néhány olyan szempontot, amivel csökkentheti a költségeket.
Az adókedvezmények és az egyéb bónuszok miatt ma már egyre több vásárlónk kér egészségpénztári szánlát. Van, aki pontosan tudja, hogy mi számolható el és milyen adatok kellenek a számlára, mások pedig mindenféle megoldással próbálkoznak, majd számlahelyesbítést kérnek. Ezzel a cikkel az utóbbiaknak szeretnénk segíteni megfelelő háttérinformációkkal, tanácsokkal.
Közeli családtag vagy valaki más, pl. egy önkéntes segítő gondozza a szerettünket? És ha egy ismerősre bíznánk a feladatot, vajon ő meg tudná oldani? Ez a cikk azoknak nyújt segítséget, akik kevésbé ismerik a betegünket, de tudna segíteni. Az induláshoz ezeket a szempontokat, tanácsokat, észrevételeket nekik és Önnek is mint közeli családtagnak ismernie és alkalmaznia kell.
Ebben a cikkben annak jártunk utána, hogy milyen lehetőségei vannak egy családnak, amikor a beteg hozzátartozójáról kell gondoskodnia. Vajon melyik beteggondozási megoldást érdemes választani: beteggondozás, házi segítségnyújtás, otthonápolás, támogató szolgálat vagy otthon segítő szolgáltatás. Óriási különbség van közöttük, de ebben megegyeznek: szeretteinkről gondoskodnak.