Szabó Zoltán József
Feszítő érzés, ujjra szorult gyűrű, viszketés és fájdalom, szúró, bizsergő érzés. Ezek a kéz- és lábdagadás kísérő tünetei, amelyekre mindenképp oda kell figyelni. De vajon mi állhat a furcsa jelenség hátterében? Orvoshoz kell fordulnunk, ha ilyesmit tapasztalunk? Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttük a legáltalánosabb tüneteket, és megosztunk Önnel néhány tippet ezek kezelésére.
Szerző: Szabó Zoltán József
Feszítő érzés, ujjra szorult gyűrű, viszketés és fájdalom. Ezek a kéz- és lábdagadás kísérő tünetei. De vajon mi állhat a furcsa jelenség hátterében? Orvoshoz kell fordulnunk, ha ilyesmit tapasztalunk?
A nyiroködéma egy specifikus típusú lokalizált ödéma, amely a nyirokkeringési zavarokból ered, és általában csak bizonyos végtagokat érint.
Mi az ödéma?
Az ödéma definíciója és jelentősége
Az ödéma egy szemmel is látható duzzanatot jelent, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek. Ödéma során felszaporodik a szövetközti folyadék, és ez okozza a duzzanatot. Fontos kiemelni, hogy az ödéma nem egy betegség, hanem egy tünet. Az ödéma kialakulása, az ödémás láb jelzi a létfontosságú szervek elégtelen működését, de allergiás reakciók, illetve fertőző betegségek következtében is kialakulhat. Ödéma akkor jön létre, ha felbomlik a szövetközti folyadék termelésének és elvezetésének egyensúlya, emiatt pedig a szövetek közötti térben visszamarad a folyadék és vizenyő keletkezik.
Az ödéma típusai: generalizált és lokális
Az ödéma lehet lokalizált, ami azt jelenti, hogy egy adott testrészre korlátozódik, vagy lehet általános, amikor több szervet is érint az ödéma, vagyis a test egészében jelentkezik a vizenyősödés. Az ödéma szinte bármelyik testrészen jelentkezhet, beleértve az arcot, lábakat, karokat, a hasat, de akár a tüdőben is létrejöhet. Leggyakrabban azonban a lábak és a bokák területén jelentkezik az ödéma (ödémás láb), mivel a gravitáció miatt itt a legnagyobb a folyadék felhalmozódásának az esélye.
Az ödéma kialakulásának okai
Kardiológiai okok: nehézlégzés, fulladás
A nehézlégzés, fulladás olyan tünetek, amelyeket sokszor allergia vagy asztma okoz – ez különösen a parlagfű szezonban lehet feltűnő tünet. A terhelésre kialakuló légszomj, fulladás máskor a túlsúly, a dohányzás és az életkor számlájára írható. Ha azonban a nehézlégzés pihenést követően is csak nagyon lassan javul, mielőbbi kardiológiai kivizsgálás szükséges. A szívelégtelenség (kardiális dekompenzáció) vezető tünete az alsó végtagon megjelenő ödéma, más néven anasarca vagy vizenyősödés.
Az ödéma tünetei és diagnózisa
Az ödéma jellemző tünetei
Az ödéma jellemző tünetei közé tartozik a szemmel is látható duzzanat, amely a szövetek közötti térben felhalmozódott folyadék miatt alakul ki. Az ödéma lehet lokális, azaz egyetlen testrészre koncentrálódik, vagy generalizált, azaz több testrészt vagy szervet érint. A generalizált ödéma szimmetrikus elhelyezkedésű, amikor a vizenyősödés nagyjából azonos mértékű a test mindkét oldalán. A duzzanat mellett a bőr feszülése, viszketés és fájdalom is gyakori tünetek. Az ödéma súlyosságától függően a bőrön mélyedések is megjelenhetnek, ha nyomást gyakorolunk rá.
Az ödéma diagnosztikája
Az ödéma diagnosztikája fizikális vizsgálattal kezdődik, melynek során meghatározzák az ödéma elhelyezkedését és mértékét. Egy egyszerű fonendoszkópos vizsgálattal kiszűrik, hogy az ödéma kardiológiai eredetű-e, mivel jellegzetes pangásos zörej hallható a tüdőben, ha az ödéma kardiológiai eredetű. További diagnosztikai eszközök közé tartoznak a laborvizsgálatok, EKG és különböző ultrahangvizsgálatok, amelyek segítenek a pontos diagnózis felállításában. Ezek a vizsgálatok lehetővé teszik az orvosok számára, hogy meghatározzák az ödéma okát és a megfelelő kezelési tervet.
Rendszeres ödéma vagy egyszeri tünet?
A végtagok dagadását a szövetek közé került folyadék okozza. Ez jobb esetben víz és nyirokváladék, rosszabb esetben azonban vér, súlyosabb esetben vizenyő vagy gennyes szövetnedv. Fontos különbség van duzzanat és duzzanat között. Nem mindegy, hogy sérülés, baleset vagy keringési probléma áll-e a tünetek hátterében. A lymphoedema esetében például a cipószerű duzzanata az ujjak is megfigyelhető, ami a betegség előrehaladását jelzi.
Traumás eredetű dagadás általában ficamok, rándulások, törések, zúzódások környezetében alakul ki. A hajszálerek ilyenkor megsérülnek, a vér pedig a szövetek közé áramlik. Az eredmény általában látványos, lilás-vöröses színű duzzanat. Többnyire nagy fájdalommal jár, így nem kerüli el a figyelmünket – de vannak, akiknél kicsit alattomosabb formában jelentkezik.
Ha egyik napról a másikra duzzanatot tapasztaltunk valamelyik végtagunkon, érdemes visszapörgetni az eseményeket. Egy hétköznapinak tűnő esés, botlás után is elképzelhető, hogy valamilyen belső szöveti sérülésünk, sőt, akár elmozdulás nélküli törésünk is lehet. Ha felpolcolásra, hideg borogatásra a duzzanat nem csökken, érdemes orvoshoz fordulni. A lymphoedema egyik jellemző tünete a duzzanata az ujjak tövében, ami szintén orvosi kivizsgálást igényelhet.
Gyulladáskor az érintett területre több szövetnedv áramlik, a szervezet így igyekszik megtisztítani az adott részt. A gyulladásnak azonban több kísérő tünete is van: bőrpír, forró tapintás, fájdalom és funkciókiesés is tapasztalható. Sokaknál ilyenkor a gyulladás helyétől függetlenül rossz közérzet, szédülés, torokfájás is jelentkezik. Ha ilyesmit észlelünk, és a tünetek nem múlnak, vagy rendszeresen jelentkeznek, kérjük az orvos segítségét! A lymphoedema esetében a kéz és lábujjak hurkaszerű megvastagodása is megfigyelhető, ami a betegség diagnosztizálásában segíthet.
Ha nem áll fenn gyanúja annak, hogy szívbetegség, cukorbetegség vagy valamilyen anyagcserezavar okozza a tüneteket, elég csak egy kis odafigyelés, hogy megelőzzük a szövődményeket. A lymphoedema egyik figyelemre méltó tünete a kézhát lábhát cipószerű duzzanata, amely a betegség előrehaladását jelzi.
A lymphoedema esetében a lábujjak hurkaszerű megvastagodása is megfigyelhető, ami a betegség diagnosztizálásában segíthet. Ezek a tünetek nyiroködémára jellemzőek, és segíthetnek a betegség felismerésében.
A lymphoedema tünetei például a végtagok duzzanata és a bőr alatti szövetek megvastagodása. Ezek a jelek segíthetnek a betegség korai felismerésében és kezelésében.
A lymphoedema esetében a duzzanat gyakran a végtagok tövében csuklónál bokánál mély redők formájában jelentkezik, ami a betegség előrehaladását jelzi.
A lymphoedema diagnosztizálásában az ujjak tövében csuklónál bokánál megjelenő mély redők is fontos szerepet játszanak, mivel ezek a tünetek a betegség előrehaladását jelzik.
Mit tegyünk kéz- és lábdagadás esetén?
Ha nagyjából tisztában vagyunk azzal, mi állhat a tüneteink hátterében, fontos, hogy időben tegyünk a kezelésért és megelőzésért. A dagadó végtagot érdemes megemelni a szív vonala fölé, így segíthetjük a szövetek közötti folyadék távozását és a vizenyősödés csökkentését. Óvatos masszázzsal, hideg borogatással gyorsíthatjuk a folyamatot. A lymphoedema egyik jellemző tünete a kéz és lábujjak hurkaszerű megvastagodása.
A keringési nehézségek okozta dagadás esetén az óvatos mozgás, néhány lépés megtétele vagy pár nyújtó gyakorlat is sokat segíthet. Az izmok ilyenkor összenyomják, „pumpálják” az érfalakat, így azok jobb tartással tudják átengedni a folyadékot, nagyobb erővel tudják a szív felé továbbítani a vért. A lymphoedema esetén gyakori a kézhát lábhát cipószerű duzzanata is.
Ha gyakran szenvedünk a tünetektől, a kompressziós harisnya viselése is jó ötlet lehet. A harisnya segít visszaszorítani a szövetek közé jutó nedvességet és duzzanatot. A használatával elkerülhetjük a kellemetlen bőrtüneteket, akár azt is, hogy a cipőnk pántja vagy a normál zokni gumírozása elszorítsa a lábunkat. A lábujjak hurkaszerű megvastagodása is gyakori tünet.
A nyiroködémára jellemző tünetek közé tartozik a végtagok aszimmetrikus duzzanata és a mély ráncok kialakulása az ujjak tövénél, csuklónál és bokánál.
Például, a lymphoedema tüneteinek kezelésére és megelőzésére szolgáló módszerek közé tartozik a rendszeres testmozgás, a megfelelő diéta és a nyirokmasszázs.
Az ödéma lehetséges szövődményei
Bőrelváltozások és fertőzések
Az ödéma kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethet. A bőrön trófikus zavarok, ekcémás bőrjelenségek és gyulladásos bőrtünetek alakulhatnak ki. A bőrön át nyirokfolyás is kialakulhat, ami fekélyek és gyulladások kialakulásához vezethet. Az ödéma kezelése legtöbbször gyógyszeresen történik, attól függően, hogy mi okozza. A kiváltó betegséget kell kezelni, és sószegény diétát, valamint vízhajtó hatású ételek (pl. görögdinnye, ananász, spárga, hagyma) fogyasztását javasolják. Kiegyensúlyozott, megfelelő mennyiségű folyadékbevitelt és rendszeres sportot is ajánlanak. Esetenként kompressziós kötést is alkalmaznak, hogy csökkentsék a duzzanatot és javítsák a nyirokkeringést.
Mit lehet tenni a nyiroködéma megelőzésért?
Gyógyászati segédeszköz bolt és webáruházunkban számos olyan sport- és masszázs eszköz is kapható, amely segíthet kezelni és megelőzni a végtagok dagadása miatti kellemetlenségeket. A bőséges folyadékfogyasztás, a mérsékelt sóbevitel és a sport mind-mind fontos szerepet töltenek be az ödémásodás és vizenyő megelőzésében, például a rendszeres testmozgás és a megfelelő diéta segíthet csökkenteni a nyiroködéma kialakulásának kockázatát.