Tippek, trükkök, tanácsok sztómásoknak a mindennapi rutinhoz
Szabó Zoltán József
Ebben a cikkben ötleteket, tippeket, trükköket olvashat a sztómás élettel kapcsolatban. Ezek mindig előfordulnak sztómaviselés esetén, és sokaknak segítenek, vagy éppen csak megerősítik abban, hogy jól csinálják, amit tesznek. Bízom benne, hogy Ön is talál ebben a gyűjteményben olyan információt, ami könnyebbé teheti a mindennapját és a sztómaviselést.
Szerző: Szabó Zoltán József
Tippek, trükkök, tanácsok a sztómás élethez
Ebben a cikkben ötleteket, tippeket, trükköket olvashat a sztómás élettel kapcsolatban, amely bemutatja a mindennapi élet kihívásait és azokat az alkalmazkodási lehetőségeket, amelyek révén méltóságteljes életet élhet sztómával. Ezek mindig előfordulnak sztómaviselés esetén, és sokaknak segítenek, vagy éppen csak megerősítik abban, hogy jól csinálják, amit tesznek. Bízom benne, hogy Ön is talál ebben a gyűjteményben olyan információt, ami könnyebbé teheti a mindennapját és a sztómaviselést.
- Nem minden sztóma léggé kerek, ezért ügyeljen arra, hogy a sztómaeszközön lévő kivágott lyuk a lehető legpontosabb legyen.
- Ha szükséges, mérje meg sztómájának méretét a mérősablon segítségével. Minden segédeszköz dobozban található a sztóma mérésére sablon, ennek segítségével mérje meg a sztómájának méretét, formáját és rajzolja át a zsák tapadófelületén található fóliára.
- Az első 3 hónapban hetente ellenőrizze sztóma méretét, mivel az változhat.
- A jobb tapadás érdekében az új zsákot használat előtt fel kell melegíteni (pl. üljön rá, tegye a hóna alá a felmelegítéshez vagy melegítsen rá hajszárítóval).
- A túlzott izzadás csökkentheti a ragasztófelület bőrhöz való tapadását. A probléma megoldható, ha illatmentes izzadásgátlót használ az eszköz alatt.
- A krémek felvitelénél óvatosnak kell lennie. A krémek gyakran zsírosak (a Dansac krémre ez nem vonatkozik), és megakadályozhatják, hogy a segédeszköz a bőrre tapadjon. A szükséges krémmennyiség nem haladhatja meg a gyufafej méretét, és az új eszköz használata előtt jól el kell kenni.
- A sztóma körüli dudor a sérv jele lehet, ezért kérjen tanácsot sztómagondozójától.
- Ha sérvre vagy prolapszusra gyanaksik, de a sztóma még megfelelően működik, és nincs gond a sztómazsákkal, akkor nem szükséges azonnal a sztómarápolóhoz vagy orvoshoz fordulni. Elég lesz, ha ezt a következő rendszeres ellenőrzés alkalmával megemlíti.
- A filmbevonattal rendelkező vagy elnyújtott felszívódású tabletták egészben távozhatnak a sztómán keresztül. Ez egyidejűleg többnyire azt is jelenti, hogy azok hatóanyagai nem szívódtak fel. Amennyiben ilyet észlel, jelezze ezt kezelőorvosának. A folyadék vagy gél állapotú szerek felszívódása gyorsabb, így hatékonyságuk is megfelelőbb Önnek.
- Ne aggódjon, ha a sztóma vérzik – ez normális, mert itt is olyan érzékeny a nyálkahártya, mint a száj belső részén.
- Fontos, hogy felkészüljön, és minden szükséges eszköz kéznél legyen a csere előtt.
- Ha bármilyen új krémet, gélt vagy kendőt próbá ki, először tesztelje a perisztomális bőr egy kis területén. Váratlan reakció esetén az egész területet nem lesz érintett.
- Ha a sztómazsák megfelelően van rögzítve, nem érezhető semmilyen szag.
- A sztómazsák cseréje, a használt segédeszközök tisztítása, valamint a WC öblítése után egy gyufát gyújtsunk meg és azonnal oltsuk is el. A gyufa kénes feje csökkenti, megszünteti a kellemetlen szagokat.
- Egyes ételek felerősíthetik a szagot, például a hagyma, a fokhagyma, a karfiol és a káposzta. Jobb lesz, ha elkerüli azokat, amik hatással vannak erre.
- A szagok ellen segíthet néhány csepp vaníliaesszencia vagy egy speciális sztómás szagsemlegesítő (Dansac Nodor S vagy a Convatec Diamond stb.), amit a zacskóba csepegteti.
- A sztómazsák cseréjekor más szagot fog érezni, mint a műtét előtt. Ezt a változást a vastagbél folyamatainak kihagyása okozza a szervezetben. A szag a szivárgás jele is lehet – lehet a béltartalom kiszivárgása a zacskó csatlakozásán keresztül vagy a bőrrel való érintkezés helyén.
- A sztóma napi, rutinszerű ápolásához készítsen elő minden szükséges kelléket: lemosó, bőrápoló szerek, törlők, új sztómazsák, olló, paszta, egyszerhasználatos borotva, szemeteszsák.
- A sztómazsák cseréjét mindig steril környezetben végezze!
- A sztóma környékét alaposan tisztítsa meg lemosó folyadékkal és törölje szárazra. Hidratáló krémet ne használjon, ugyanis a sztómazsák rögzítését megnehezíti.
- A sztóma körüli bőrt és magát a kiemelkedő bélvéget nedves törlővel tisztítsa le.
- A sztómazsák tapadófelszínét pontosan vágja ki, és az illesztést elősegítő pasztával a sztómazsákot kíméletesen tudja a sztómán elhelyezni.
- A sztóma körüli egyenetlenségeket pasztával töltheti ki (csak vizes kézzel nyúljon a pasztához). A felragasztandó segédeszközt kézzel kicsit melegítse meg, majd a védőfólia eltávolítása után alulról felfelé, simító mozdulattal ragassza fel az alaplapot, vagy egyrészes zsákot.
- A zsák eltávolítása után a sztóma körüli bőr meleg vizes tisztítása megfelelő, nincs szükség durva fertőtlenítők használatára.
- A műanyag zacskó alatt könnyen megizzad a bőr. Érdemes olyan terméket választani, amelynek a hasfallal érintkező oldalát nedvszívó lap védi.
- A bélgázok okozta kellemetlenségek elkerülésére viseljen beépített szénszűrővel ellátott zacskót.
- Annak érdekében, hogy a sztómazsákok szűrőképességét megóvja, ne tárolja pl. parfüm közelében.
- Irritáció megelőzésére használjon bőrvédő filmet vagy bőrvédő lapot.
- Az irrigálás egy olyan módszer, ami lehetővé teszi a colostomával élőknek a székletürítés feletti kontroll visszaszerzését. A gyakorlatban ez a sztómán keresztül adott beöntést jelenti egy speciális készülékkel. A beöntések között nincs székletürítés, így elegendő a sztómasapka vagy sztómazáró dugó használata. Az irrigálást a kórházban lehet megtanulni, de előtte kérje ki kezelőorvosa véleményét, hogy az Ön esetében alkalmazható-e.
- Maradjon tudatosan aktív. Visszatérni a mindennapi életbe nem egyszerű feladat a sztómával élőknek.
- Jól megválasztott ruházat alatt a zacskó nem látható, rendszerint ugyanazokat a ruhákat lehet viselni, mint műtét előtt. Ajánlott derékan gumírozott ruhadarab viselése, ne övet használjon.
- Zacskóval, sztómazáró dugóval ugyanúgy lehet mosakodni, vagy zuhanyozni, mint azelőtt. Maga a sztóma nem akadályozza a testmozgást, úszni is lehet mind a természetes vizekben, mind az uszodában. A nehéz fizikai igénybevételt viszont kerülni kell, mert hajlamosít sérv kialakulására.
- Sztómájával és a szexuális érintkezéssel kapcsolatos problémáit beszélje meg partnerével. Ne feledje: éppen olyan szexuális életet élhet sztómával, mint a műtét előtt. Kolosztómások együttlét előtt a zacskót záródugóra vagy sztómasapkára cserélhetik.
Étrendi tanácsok sztómás betegeknek
A sztómás betegeknek különösen fontos, hogy odafigyeljenek az étrendjükre, mivel ez nagyban befolyásolhatja a mindennapi életminőségüket. Az étrendi tanácsok segítenek abban, hogy elkerüljék a székrekedést, elzáródást, puffadást vagy hasmenést, és így kényelmesebbé tegyék a mindennapokat.
- Pépes ételek fogyasztása: Az olyan ételek, amelyek könnyen emészthetőek, mint a pépes ételek, nem okoznak gondot a sztómának. Ezek az ételek segítenek abban, hogy a széklet könnyebben távozzon, és csökkentik a sztóma elzáródásának kockázatát.
- Lassú étkezés és alapos rágás: Fontos, hogy lassan egyen és alaposan rágja meg az ételt. Ez megakadályozza, hogy nagyobb darabok kerüljenek a sztómába, ami elzáródást okozhat.
- Rostszegény ételek: A rostszegény ételek fogyasztása ajánlott, mivel ezek kevésbé terhelik meg a sztómát. Kerülje a magas rosttartalmú ételeket, amelyek nehezebben emészthetőek és problémát okozhatnak.
- Kis adagok, gyakori étkezés: Naponta többször, kis adagokban étkezzen. Ez segít elkerülni a székrekedést és az elzáródást, mivel a gyomor és a bélrendszer folyamatosan dolgozik, de nem túlterhelt.
Ruházat és sztómazsák cseréje
A megfelelő ruházat és a sztómazsák rendszeres cseréje kulcsfontosságú a sztómás betegek kényelme és életminősége szempontjából. Íme néhány praktikus tanács, amelyek segítenek ebben.
- Kényelmes ruházat: Válasszon lazább, kényelmes ruházatot, amely nem nyomja vagy irritálja a sztómát. A gumírozott derékrészű ruhadarabok különösen előnyösek lehetnek, mivel ezek nem okoznak nyomást a hasfalra.
- Rendszeres sztómazsák csere: Fontos, hogy a sztómazsákot rendszeresen cserélje, hogy elkerülje a szivárgást és a sztóma elzáródását. A rendszeres csere segít fenntartani a higiéniát és megelőzni a bőrirritációt.
- Szükséges eszközök használata: A sztómazsák cseréjéhez használjon minden szükséges eszközt, mint például ollót, pasztát és bőrvédő filmet. Ezek az eszközök megkönnyítik a cserét és biztosítják a zsák megfelelő rögzítését.
- Steril környezet: A sztómazsák cseréjét mindig tiszta, steril környezetben végezze, hogy elkerülje a fertőzéseket és a bőrirritációt.
Sztómaellátás és gondozás
A sztóma rendszeres gondozása elengedhetetlen a sztómás betegek számára, hogy elkerüljék a komplikációkat és fenntartsák a bőr egészségét. Az alábbi tanácsok segítenek a sztóma megfelelő ellátásában.
- Rendszeres tisztítás: A sztómát naponta tisztítsa meg meleg vízzel és enyhe szappannal. Kerülje a durva fertőtlenítőszereket, amelyek irritálhatják a bőrt. A tisztítás után alaposan törölje szárazra a bőrt.
- Rendszeres vizsgálat: Fontos, hogy rendszeresen vizsgálja meg a sztómát és a környező bőrt. Figyeljen a bőrpírra, duzzanatra vagy egyéb elváltozásokra, amelyek problémát jelezhetnek.
- Sztómaterápiás eszközök: Használjon speciális sztómaterápiás eszközöket, mint például bőrvédő filmeket vagy lapokat, amelyek segítenek megvédeni a bőrt és megelőzni az irritációt.
- Gondozás rutin kialakítása: Alakítson ki egy napi rutint a sztóma gondozására. Ez magában foglalja a tisztítást, a vizsgálatot és a szükséges eszközök használatát. A rendszeres gondozás segít elkerülni a sztómával kapcsolatos problémákat és fenntartani a bőr egészségét.
Ezek a tanácsok segítenek abban, hogy a sztómás betegek mindennapjai könnyebbek és kényelmesebbek legyenek, és hogy a sztóma gondozása ne okozzon felesleges stresszt vagy problémát.