Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

A gipszelt láb felpolcolása különösen fontos a gyógyulási folyamat során

Szabó Zoltán József -
A gipszelt láb felpolcolása különösen fontos a gyógyulási folyamat során

Amíg az ember el nem töri valamelyik végtagját vagy tartósan kötés nem kerül rá, addig bele sem gondol, hogy ez a pár hét vagy - rosszabb esetben hónap - mennyire megváltoztatja az életét, addigi szokásait, ösztönös cselekedeteit. Ha ez így van, akkor érdemes alkalmazkodni hozzá (sajnos), amihez pár hasznos, a mindennapokban kiválóan használható termékre szeretnénk felhívni a figyelmét.

3 tipp, hogyan óvhatja meg begipszelt végtagját

Szerző: Szabó Zoltán József

Elsőre akár úgy is tűnhet, hogy akár még egyszerű is lesz együtt élni pár hétig, pár hónapig a begipszelt vagy bekötözött kézzel, lábbal. Aztán amikor jönnek a napi rutin feladatok (tisztálkodás, szokásos gyors munkába igyekvés stb.), akkor minden megváltozik, mert mindent másképp kell csinálni, amit előzetesen ki is kell találni. A nagy rohanásban és a sűrű mindennapokban íme 3 tipp, hogyan óvhatja meg begipszelt végtagját, és teheti komfortosabbá ezeket a nehéz napokat, heteket.

De még mielőtt elolvasná ezt a cikket, ellenőrizze, hogy a begipszelt végtagja helyesen, megfelelően történt-e. Ennek óriási jelentősége van, hiszen több hétig is használni fogja a gipszet, aminek megfelelőnek kell lennie. Ehhez nyújt segítséget a Gipszdoki, ahol tanácson túl újra gipszelik, ha szükséges.

Miért hasznos a láb begipszelése?

A láb begipszelése különösen fontos a gyógyulási folyamat során, mivel a törött csontoknak stabilizálódniuk kell, hogy megfelelően gyógyuljanak. A gipsz megfelelő rögzítést biztosít, ami segít megakadályozni a csontok elmozdulását, és lehetővé teszi a csontok természetes gyógyulását. Ez különösen hasznos azokban az esetekben, amikor a láb törése súlyos, és hosszabb időre van szükség a gyógyuláshoz. A gipsz tehát nemcsak a csontok stabilizálását segíti, hanem csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot is, ami a gyógyulási folyamat során elengedhetetlen.

Ezen kívül a gipszelt láb felpolcolása is rendkívül hasznos lehet, mivel csökkenti a duzzanatot és javítja a vérkeringést. A láb felpolcolása a nap során többször is ajánlott, különösen az első pár napban, amikor a duzzanat a legintenzívebb lehet. A megfelelő magasságba történő felpolcolás segít a vér visszaáramlásában a szív felé, ami gyorsítja a gyógyulást és csökkenti a fájdalmat. A láb begipszelése és felpolcolása tehát együtt egy hatékony módszer a törött csontok gyógyulásának elősegítésére, és a komfortérzet növelésére a gyógyulási időszak alatt.

Fontos megjegyezni, hogy a láb felpolcolása nem csak a duzzanat csökkentésére szolgál, hanem a vérkeringés javítására is, ami elengedhetetlen a megfelelő gyógyulási folyamat során. Az orvosok gyakran javasolják, hogy a lábat a szív szintje fölé emeljük, ami elősegíti a vér és a nyirokfolyadék visszaáramlását, csökkentve ezzel a duzzanatot és a gyulladást. Emellett a felpolcolt láb pihentetése is csökkentheti a fáradtságot és a stresszt, amely a gyógyulási időszak alatt gyakran felléphet.

A láb felpolcolásához különböző eszközök állnak rendelkezésre, mint például párnák, speciális lábtartók vagy akár állítható támasztékok, amelyek a láb megfelelő helyzetben tartását biztosítják. Ezen eszközök használata nemcsak kényelmesebbé teszi a gyógyulási folyamatot, hanem segít megelőzni a további sérüléseket is. A rendszeres felpolcolás különösen fontos lehet azok számára, akik hosszabb időt töltenek ülve vagy fekve, mivel ez csökkenti a trombózis kialakulásának kockázatát.

Összességében a gipszelt láb felpolcolása egy egyszerű, de rendkívül hatékony módszer, amely hozzájárul a gyorsabb gyógyuláshoz és a fájdalom csökkentéséhez. Az orvosi tanácsok betartása és a megfelelő eszközök használata segíthet abban, hogy a gyógyulási folyamat minél zökkenőmentesebb legyen.

A begipszelt végtag ápolása az első héten

Az első hét a begipszelt végtag ápolásában különösen fontos, mivel ebben az időszakban a törött csontoknak megfelelő helyzetben kell gyógyulniuk. Az alábbiakban néhány hasznos tippet talál, amelyek segítenek abban, hogy a gyógyulás zökkenőmentes legyen:

  • Tartsa szárazon a gipszet: A gipszelt végtagot mindig szárazon kell tartani. Zuhanyzáskor használjon külön zuhanyzsákot, hogy megakadályozza a víz bejutását. Ez különösen fontos az első héten, amikor a gipsz még friss és a törött csontoknak stabilizálódniuk kell.
  • Megfelelő rögzítés: Ügyeljen arra, hogy a gipszelt végtag megfelelően legyen rögzítve. A törött csontoknak mozdulatlanul kell maradniuk, hogy megfelelően gyógyuljanak. Ha úgy érzi, hogy a gipsz túl laza vagy túl szoros, azonnal konzultáljon orvosával.
  • Fájdalomcsillapítás: Az első héten a fájdalom gyakran intenzív lehet. Szigorúan kövesse orvosa utasításait a fájdalomcsillapítók szedésére vonatkozóan. Ne vegyen be több gyógyszert, mint amennyit az orvos előírt, és ne hagyja ki az adagokat.
  • Rendszeres ellenőrzés: Naponta ellenőrizze a gipszelt végtagot. Figyelje meg, hogy a gipsz nem túl szoros-e, ami duzzanatot és kényelmetlenséget okozhat, vagy túl laza, ami a csontok elmozdulásához vezethet. Ha bármilyen problémát észlel, azonnal forduljon orvoshoz.

Ezek a lépések segítenek abban, hogy a begipszelt végtag megfelelően gyógyuljon az első héten, és elkerülje a hosszabb távú komplikációkat.

Gipszvédő zuhanyzáshoz

A legnagyobb és legösszetettebb problémát ez okozza, hiszen a begipszelt lábbal nem lehet csak úgy belépni a fürdőkádba, zuhanyzóba. Az esetek jelentős részében valahogy meg kell akadályozni, hogy víz érje a bekötözött részt, ami viszonylag nehéz dolog. Az egyik megoldás lehet az, hogy egy kukászsákot húz az érintett testrészre. Sajnos ez nem elég esztétikus (bár ez szinte senkit sem szokott érdekleni) és nem biztonságos védelmi szempontból, de gyors és átmeneti megoldásnak megfelelő. Helyette a kifejezetten erre a célra készített zuhanyzsákot javasoljuk használni. Egy csomagolásban 3 db ilyen önzáródó, a vizet kinn tartó, praktikusan használható zuhanyzsák található. A végtagtól függően méretezik. Úgy van kialakítva, hogy minden ember végtagja beleférjen vastagságtól függetlenül.

Járótalp törött, gipszelt lábra

Ha Önnek járógipsze van, és nem tud tétlenül meglenni otthon, és szeretné védeni ezt a kötést, akkor valamilyen járótalpra lesz szüksége. Előbb-utóbb bepiszkolódik a kötés, ami eléggé csúnya látványt nyújt amellett, hogy nem túl higiénikus. Évszaktól függően kétféle járótalp közül választhat: szandál jellegű (inkább nyitott, meleg, száraz időre) vagy cipő jellegű (inkább hidegebb, csapadékos időre, zárt kivitel, védi a lábujjakat is az előzővel szemben). Ezeket úgy tervezték, hogy mindenféle gipszelt, kötözött láb beleférjen. Másképp fogalmazva: a méretválasztás során nem kell ráhagyni: ha 42-es lába van, akkor az annak megfelelő méretűt kell választani. A járótalpakból létezik egységes forma (vagyis a kialakítása oldaliságtól független), de van jobb-bal kialakítás is. Megemlítjük még, hogy sokszor még mankóra vagy járóbotra is szüksége lehet sajnos. Ezek használata attól függ, hogy mennyire terhelhető az adott végtag, valamint mennyire ézi magát biztonságban, stabilan a gipsz vagy kötés miatt. Fontos megjegyezni, hogy a felépülésben lévő csont még gondos kezelést és rehabilitációs gyakorlatokat igényel a teljes gyógyulás érdekében.

Hasznos ágytálca az ágyban végzett munkához

Sajnos nem mindenki olyan "szerencsés", hogy járógipszet, könnyített kötést kapjon. Vannak helyzetek, amikor kötelező jelleggel ágyban kell feküdni. Ilyenkor a napok és hetek nagyon nehezen telnek, mert minden cselekedethez valakit meg kell kérni. Ha megteheti, és a munkája miatt dolgozhat otthonról, figyelmébe ajánljuk a multifunkciós ágytálcát számítógép használathoz. Az asztal nagyon praktikus, mert a dőlésszöge állítható, a laptop nem csúszik le róla, sőt, akár még egy csésze kávét is rátehet a fix részére. Étkezésekhez az ágyasztalt javasoljuk használni, aminek még külön pohártartója is van. 

És egy ráadás: mankó, járóbot a közlekedéshez

Az Értékszigetnél mi nagyon szeretjük az esztétikus, szép, minőségi, ugyanakkor kifejezetten praktikus dolgokat. Éppen ezért nem kínálunk SZTK-s termékeket, csak olyanokat, miket mi is használnánk. Pl. járógipsz használatakor sokan járóbottal is segítik a lépéseket. Ha már szükség van ilyenre és ha egyébként is kellene, akkor érdemes a szép színes, jó kedélyt árasztó, vidám színű összecsukható botok közül választani. Azért, mert valaki pl. 60 év feletti, tényleg használhat Vadvirág járóbotot vagy akár a zsiráfmintásat is. Ha könyökmankóra van szükség, az lehet akár zöld, kék vagy lila színű is – nem kell mindig komornak lenni és csak sötét színeket használni. Gyakori kérdés, hogy melyik eszköz a legmegfelelőbb a gyógyulás során.

A fenti eszközök használata nem kötelező, de jelentősen megkönnyítik a mindennapjait. Amikor az embert betegség agy baleset éri, akkor tudja meg csak igazán, milyen sokat is ér az egészsége. Vigyázzon magára.

Tartalomhoz tartozó címkék: Beteghigiénia

Ezeket olvasta már?

Bankok és minősítések