A beteghigiénia mindenképp kiemelt figyelmet érdemel
A rendszeres tisztálkodás, a személyes ápoltság megőrzése, biztosítása fizikai és lelki szempontból is lényeges az otthonában gondozott beteg esetében. Ezzel nemcsak a gondozott és a gondozó egészségét vagy a környezetet óvjuk, de a gondozott kényelmét is biztosíthatjuk. Nem mellesleg pedig a napi rutin részét képezik, nélkülözhetetlen feladatok a gyógyuláshoz.
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
A rendszeres tisztálkodás, a személyes ápoltság megőrzése, biztosítása fizikai és lelki szempontból is lényeges az otthonában gondozott beteg esetében. Ezzel nemcsak a gondozott és a gondozó egészségét vagy a környezetet óvjuk, de a gondozott kényelmét is biztosíthatjuk. Ráadásul ezek a tevékenységek struktúrát is adnak a napnak, hiszen a rendszeresen ismétlődő feladatok, kialakult szokások és elvárások rutinná alakulnak. A rendszeresség, az odafigyelés, a másikkal való törődés, az ésszerű elvárások és kérések betartása „tartást” ad a napnak, ami így könnyebben telik és kiszámíthatóvá válik.
Bár tudja mindenki, de fontos megjegyezni: a mosdatás, fürdetés, a személyes ápoltsághoz tartozó tevékenységek a legintimebb pillanatok közé tartozhatnak egy ember életében, igyekezzünk ezeket ennek megfelelően kezelni. Arról se feledkezzünk el, hogy a személyes higiénia és a hozzá kapcsolódó tevékenységek, szokások nagyon egyediek, nem mindenki szereti ugyanazt. Ne csak ezeket tisztázzuk előre a gondozottal (ha tehetjük), hanem azt is, mi az, amit ő maga is meg tud és meg szeretne csinálni, és mi az, amiben mindenképpen segítséget kell neki nyújtanunk.
Más törődést igényel az idősek bőre
Az idősebbek, krónikus betegek bőrét, haját, körmét, fogazatát máshogy kell ápolni! Bőrük gyakran érzékenyebb, szárazabb, a sérülések nehezebben gyógyulnak. Hajuk is szárazabb, ritkásabb lehet, a férfiaknak szinte már nincs is. Körmük keményebb, merevebb, megvastagszik, aminek a levágásánál érdemes előáztatni, puhítani akár megfelelő ecsetelő használatával is. Előfordulhat, hogy teljes vagy részleges műfogsoruk van, esetleg gyulladt vagy vérzik az ínyük. Figyeljünk oda, hogy megfelelő ápolást nyújtsunk, de mellette ne okozzunk fájdalmat, kellemetlenséget sem!
Tisztálkodás, fürdetés
A tisztálkodás, fürdetés hozzátartozik az alapvető személyes higiéniához, így a gondozottat fürdessük minden nap, reggel vagy este! Ha ágyban fekszik, a fürdetés többnyire ott történik, ezért szükség lehet vízhatlan lepedőre, ami megóvja az ágyat. Ezekből nálunk is sokféle kialakítás és méret is kapható. Léteznek kifejezetten olyan termékek (nedves törlőkendő, nedves mosdató kesztyű, mosdatóhab, hajmosó tál), amelyek az otthoni beteggondozást könnyítik meg, mivel nem szükséges leöblíteni őket, kíméletesen tisztítják és ápolják a bőrt.
A mosdatásnál különösen alaposan meg kell tisztítani a hónalj, a hason lévő ráncok (túlsúlynál főként), a mell alatti ráncok (nőknél), az intim területeket és a lábujjak közötti területeket! Fordítsunk figyelmet a szem, az arc, az orr, a fül tisztán tartására is!
Az intim területek mosdatására akár naponta több alkalommal is sor kerülhet (nemcsak inkontinencia esetén), hiszen a vizelet és a széklet miatt fokozott szagképződésnek és gyulladásveszélynek van kitéve. Az intim mosakodó gélek és törlőkendők antibakteriális hatóanyagokkal fertőtlenítik a bőrfelületet, így kevesebb eséllyel alakul ki az inkontinencia szövődményeként felfekvés (decubitus)!
A hajmosásnál is van alternatíva a hagyományos samponokkal szemben, méghozzá a hajmosó sapka, ami hajmosó készítménnyel van ellátva, nem igényel öblítést, így használata nagyon kényelmes és egyszerű, még a fekvőbetegek számára is. Ezek egyszerhasználatos termékek, mikrósütőben kell előmelegíteni őket. Nagyon kellemes érzést, tiszta hajat biztosítanak. Ha a gondozottnak hosszú a haja, akkor arra a habsampon lesz a jó megoldás, amit egyszerűen fésűvel eltávolíthatunk.
Ha a beteg képes felállni, akkor is javasolt segítséget nyújtani a fürdésben, a csúszásveszély elkerülése végett! Az otthoni beteggondozásban speciális eszközök állnak rendelkezésre, amelyek megkönnyítik a mindennapos tisztálkodást (fürdőkád ülőkék, kapaszkodók és csúszásgátlók) – nálunk is sok ilyen kapható az ápolás kategóriába sorolva.
Tartósan ágyban fekvő, magatehetetlen vagy mozgásképtelen gondozottnál nagyon oda kell figyelni a felfekvések megelőzésére, ápolására is! Minden mosdatásnál, fürdetésnél ellenőrizzük azokat a területeket, ahol a felfekvések kialakulhatnak ezek közé tartozik a lapocka környéke, a gerinc, a könyök, a farokcsont, a csípő stb.
Az idősebbeknél a fülzsír sűrűbbé válhat, nehezebben ürül ki a fülből, ez pedig akár a hallás csökkenését is okozhatja. A fülpiszkálóval, fültisztító pálcikával azonban soha ne nyúljunk a fülbe! Egy puha kendő segítségével óvatosan töröljük ki a fület vagy használjunk olyan speciális oldatot, mely segít a fülzsír feloldásában, a fül tisztán tartásában.
A törülközésnél használjunk nagy, puha fürdőlepedőt, és ne dörzsöljük a bőrt, inkább itassuk fel róla a nedvességet!
Fordítsunk fokozott figyelmet a hajlatoknak, a lábujjak közének, az intim területeknek. Ezzel a fertőzésveszélyt is csökkenthetjük. A gondozottnak legyen saját törülközője: legalább egy nagyobb és egy-két kisebb, ez utóbbiak az arc és a kéz törlésére, és rendszeresen cseréljük, valamint mossuk ki magas hőfokon.
Az idősebbek gyakran rosszabbul tolerálják a hőmérséklet-változásokat, érzékenyebben reagálnak a hidegre. Ügyeljünk arra, hogy fürdetéskor ne legyen hideg vagy huzat, és tisztálkodás után is legyen lehetőség egy nagy törülközőbe vagy köntösbe beburkolózni.
A körömvágásra, körömápolásra fürdés után kerüljön sor. A körmöket vágjuk rövidre, a lábujjakon egyenesre, a kezeken az ujjbegyek vonalát követőre.
Fekvőbeteg mosdatása
- Bizonyosodjon meg arról, hogy minden szükséges eszköz kézközelben van, mielőtt elkezdi a mosdatást.
- Nagyméretű higiéniai alátéttel védje az ágyat, a matracot, mielőtt elkezdi a mosdatást, hajmosást.
- Kezdje a mosdatást az arccal, folytassa a műveletet a karokkal és a felsőtesttel. Óvatosan szárítsa meg azokat a területeket, amelyekkel már végzett. Ne dörzsölje a bőrt a törülközővel, inkább csak itassa fel egy törülkőzővel a nedvességet.
- Fordítsa el ápoltját, hogy megmoshassa a hátát, majd a lábait is.
- A mosdatókrém, fürdetőhab és habsampon használatával már víz nélkül is egyszerűen megoldható az ágyban fekvő betegek testlemosása és hajmosása is.
- A nedves törlőkendő gyors megoldást jelent a vizelettel, széklettel szennyezett bőrfelület tisztítására, minden pelenkázáskor.
- A mosdatás után használjon testápoló balzsamot, hidratáló emulziót.
- A pelenkával fedett bőrterületeket pedig speciális bőrvédő krémekkel védje. A cink-oxid vagy az arginin tartalmú krém használata az irritált, kipirosodott bőrfelületen minden pelenkacsere alkalmával javasolt.
- Ne felejtse el a fogmosást és a fésülködést se, legalább egyszer egy nap.
- Cserélje a ruházatot és az ágyneműt, amilyen gyakran szükséges, kerülje el a nedves környezetet.
- Ne feledje: ápoltja bőrének kondíciója nagyban függ attól, milyen módon és milyen készítményekkel ápolja azt. Az erre a célra fejlesztett bőrápolók használatával a bőr egészséges állapota fenntartható.
Bőrápolás, szájápolás
A mindennapos bőrápolás javítja a betegek közérzetét, emellett megelőzhetjük vele a bőr kipirosodását és irritációját. A legjobb kifejezetten azokat a termékeket választani, amelyeket a szakemberek (orvos, gyógyszerész) javasolnak.
Inkontinens gondozottnál különösen figyeljünk oda az intim területek tisztán tartására!
Bizonyos esetekben, pl. sztómazsákos betegeknél legyen a tisztálkodás része a fertőtlenítés.
Ha a gondozott nemrég műtéti beavatkozáson esett át, alaposan vizsgáljuk meg a műtéti heget, hogy megfelelően gyógyul-e, és kezeljük az orvos utasításai alapján. Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a heg környéke piros, duzzadt, érintésre meleg, esetleg váladékozik!
Mivel az idősebbek bőre szárazabb, érzékenyebb és sérülésre hajlamos, mindenképpen ápoló hatású, hidratáló, kíméletes termékeket válasszunk. Szappan helyett jobb a tusolókrém, mosdatókrém. A legjobbak az illatanyagoktól és színezékektől mentes kozmetikumok, de ha a gondozottnak van egy-egy kedvence, és arra nem reagál érzékenyen a bőr, illetve, a kezelőorvos is engedélyezi ezt, nyugodtan használjuk azt.
A legérzékenyebb bőr számára például ideális az illatanyag mentes ápoló krém, ami sűrű állaga miatt a nagyon száraz bőrt is kíméletesen hidratálja. A kipirosodott, irritált bőrre a legjobb választás a bőrvédő krém, ami vízlepergető védőréteget képez a bőrön, ezzel védve az irritáló anyagok ellen.
A szájápolás ugyanolyan fontos a fekvő betegnél is, mint a mozgásra képes személyeknél. Naponta legalább kétszeri fogmosás ajánlott, majd szájvíz használata. A protézisek tisztítására legalább este szükség van, ugyanis számtalan fertőzés és gyulladásos megbetegedés megelőzhető így, ami a legyengült immunrendszerű betegekre nagyon veszélyes lehet. A műfogsortisztító tabletták védelmet nyújtanak a baktériumok ellen. A nyelv és fogak tisztántartása se maradjon el: étkezések után, illetve reggel este is fontos a fogmosás, szájöblítés. Műfogsor esetén a tablettás tisztítás se maradjon el! Mosdatás után fertőtlenítsük és hagyjuk megszáradni a fogkefét, a mosdató szivacsokat különösképpen! Ez utóbbit a mikrohullámú sütőben 15-20 másodpercig megjáratva csíramentesíthetjük is.
Ruhák és ágynemű kezelése
A fekvőbeteg számára szerezzünk be olyan pizsamát, hálóinget, amely természetes anyagból készült, könnyen fel- és levehető és kényelmes. Az ágynemű se legyen műszálas, a legjobb a tiszta pamut, amely magába szívja a nedvességet, könnyen szárad és nem irritálja a bőrt.
A beteg szennyesét, ágyneműjét mindig kezeljük külön! A legjobb, ha erre a célra beszerzünk egy plusz szennyes kosarat. Erős szennyeződés esetén fertőtlenítő, áztató oldatba áztassuk a ruhát! Ha a beteg bőre érzékeny, használjunk hipoallergén mosószert és kerüljük a szintetikus öblítőket!
A speciális hulladékok – pelenka, kötszerek – számára tartsunk egy külön kukát, melyet rendszeresen fertőtlenítsünk! Magyarországon ezek kommunális hulladéknak számítanak.
A gondozó és a gondozott higiéniája
- A gondozó használjon rendszeresen kézfertőtlenítő folyékony szappant, illetve körömkefét! A pelenka cseréjénél, mosdatásnál és sebellátásnál egyszer használatos gumikesztyű használata ajánlott. A használt gumikesztyűt, pelenkát sose a többi hulladékkal együtt gyűjtse, hanem külön szemetesben, veszélyes hulladékként kezeljük. A szemetest minden ürítésnél fertőtlenítse!
- A padlót rendszeresen mossuk fel, a söprést igyekezzük elkerülni a felesleges porkavarás miatt! Ha a beteget nem zavarja, a porszívó gyors használata praktikus lehet. A kárpitok (szőnyeg) könnyen magukba szívhatják a szennyeződéseket, és kevésbé tisztíthatók, fertőtleníthetők, mint pl. a fapadló vagy a csempe. A felmosáshoz használjon ecetet, citromsavat!
- A gondozott evőeszközét, poharát és egyéb, az étkezést, folyadékbevitelt könnyítő, segítő eszközöket fertőtlenítsük folyamatosan, és ezeket csak ő használja. Szennyesét, ágyneműjét is külön kezeljük, egy elkülönített szennyes kosár például nagy hasznunkra lehet. Erős szennyeződés esetén fertőtlenítő, áztató oldatba áztassuk a ruhát, erre egy külön bejáratú lavór is jó, ha van.
- Pelenka és egyéb inkontinenciatermékek miatt tartsunk egy külön kukát, melyet rendszeresen fertőtlenítünk ürítés után!