Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

A kalapácsujj tünetei és kezelése

Szabó Zoltán József
A kalapácsujj tünetei és kezelése

Kalapácsujj? - főként a nőket érinti az a probléma, mert a divatos cipők rendszeres viselése miatt idővel deformálódik a lábfej. A bütyök kialakulása ezért a nőknél kilencszer gyakoribb, mint a férfiaknál, de nem ez az egyetlen gond. A lábfej számára rossz lábbeli viselése miatt a kalapácsujj tüneteivel is számolnunk kell. Kezelhető a probléma, de nem gyógyítható. De akkor mit tehetünk?

A kalapácsujj tünetei és kezelése

Szerző: Szabó Zoltán József

Kalapácsujj? - főként a nőket érinti az a probléma, mert a divatos cipők rendszeres viselése miatt idővel deformálódik a lábfej. A bütyök kialakulása ezért a nőknél kilencszer gyakoribb, mint a férfiaknál, de nem ez az egyetlen gond. A lábfej számára rossz lábbeli viselése miatt a kalapácsujj tüneteivel is számolnunk kell. A kalapácsujj kezelése magában foglalhatja a konzervatív módszereket, mint a fájdalomcsillapítás és a lábtámaszok használata, valamint a sebészeti beavatkozásokat. Kezelhető a probléma, de nem gyógyítható. De akkor mit tehetünk?

Főként a nőket érinti az a probléma, hogy a divatos cipők rendszeres viselése miatt idővel deformálódik a lábfej. A bütyök kialakulása ezért a nőknél kilencszer gyakoribb, mint a férfiaknál, de nem ez az egyetlen gond. A lábfej számára rossz lábbeli viselése miatt a kalapácsujj tüneteivel is számolnunk kell. Ez a probléma gyakrabban fordul elő a nőknél, mivel a szűk, magas sarkú cipők viselése hozzájárul a lábfej deformációjához.

Ez nem meglepő, ha figyelembe vesszük ezeknek a lábbeliknek az egyes tulajdonságait, melyek külön-külön is torzuláshoz vezethetnek, együtt azonban szinte szó szerint kikényszerítik a változást. Elsősorban a sarokmagasság van rossz hatással a lábfejre, hiszen emiatt a lábujjak a cipő orrába nyomódnak. A második ok jellemzően a túl szűk orrú cipőkben és a szintén túlságosan feszes harisnyákban keresendő, ebben az esetben ugyanis a lábujjak összepréselődnek. A harmadik ok a kisméretű cipők miatti összepréselődés.

Mi a kalapácsujj és hogyan befolyásolja a magas sarkú cipő?

A kalapácsujj lényegében egy deformitás, ami a nagyujj kivételével minden ujjon előfordulhat. A deformálódás úgy jön létre, hogy az adott lábujj alappercének hajlító és feszítő izmai egyensúlya megbomlik, ezért az alapperc felemelkedik a lábhát felé, a középperc (második perc) viszont lesüllyed a talp irányába. Az elváltozás a második és harmadik (második és a harmadik) ujjon alakul ki leggyakrabban. Ezt az állapotot orvosi szakkifejezéssel digitus malleus-nak nevezik.

A deformitás kialakulásának oka lehet a magassarkú vagy keskeny fazonú cipők rendszeres viselése, harántboltozat süllyedés, de a betegség hátterében öröklött statikai probléma is állhat, ami jellemzően már gyerekkorban is észlelhető. A harántboltozat süllyedése megváltoztatja a lábujjakat irányító inak feszültségét, ami deformitásokhoz és a láb szélességének növekedéséhez vezethet. A harántboltozat süllyedése is okozhat kalapácsujjat, ami kezeletlenül további komplikációkhoz vezethet, érintve különböző ízületeket, és merevséget, fájdalmat okozva.

A kalapácsujj kialakulásának oka

A kalapácsujj kialakulásának oka a láb statikájának felbomlása, amely gyakran a harántboltozat süllyedésével kezdődik. Amikor a lábfej egyensúlya megbomlik, a terhelés a lábujjak tövére helyeződik, ami a nagylábujj külső oldal felé dőlését eredményezi. Ez a csontvég kiboltosulásához vezet, és az átrendeződés miatt a többi lábujj számára kevesebb hely marad. A rossz terhelés következtében a lábujjak hajlított helyzetbe kerülnek. Ha az ujjak hosszú ideig ebben a helyzetben maradnak, a középpercet hajlító izmok megrövidülnek, míg az alappercet feszítők túlnyúlnak, így az egyenlőtlenség állandósul és kialakul a kalapácsujj. Gyakran társul ehhez az elváltozáshoz bütyök is, ami tovább súlyosbítja a problémát.

Melyek a kalapácsujj tünetei?

Az első tünet általában a fájdalom és az irritáció cipőviselés közben és után. Mivel az adott ujjat a cipő folyamatosan dörzsöli, ezért nem ritka a bőrkeményedés és a tyúkszem kialakulása sem. Emellett előfordul még égő érzés, gyulladás és bőrpír az adott területen, súlyosabb esetben nyílt sebek kialakulására is van esély. Kalapácsujj esetén, ha nem kezelik időben, az állapot súlyosbodik, ami fokozott merevséghez és fájdalomhoz vezethet, és károsíthatja a láb ízületeit, valamint hatással lehet a térdre, csípőre és akár derékfájdalmat is okozhat.

A kalapácsujj diagnózisa

A kalapácsujj diagnózisa viszonylag egyszerű, és általában egy fizikális vizsgálat során felállítható. Az orvos megvizsgálja a lábfejet, és felméri a deformitás mértékét. Az anatómiai eltérések pontos meghatározásához röntgenvizsgálat is szükséges lehet, amely megmutatja a csontos elváltozások teljes terjedelmét. Ez különösen fontos a műtéti korrekció megtervezéséhez, mivel a röntgenképek alapján az orvos pontosan láthatja, milyen beavatkozásokra lesz szükség a lábujj normális helyzetének visszaállításához.

Hogyan kezelhető a kalapácsujj?

A kalapácsujjra nincs gyógymód, azonban a romlás megállítására és a deformitás korrigálására van némi esély. A kalapácsujj kezelése során, amikor még enyhe fokú az elváltozás, gyógytorna és gyógycipő alkalmazása javasolt. Vannak olyan e célra kifejlesztett gyógyászati segédeszközök is, melyek használata segíti az ujjak megfelelő helyzetben tartását, illetve enyhítik a nyomódás miatti fájdalmat. A kalapácsujj alátámasztó gélpárna, éjszakai sín jöhet számításba. Komolyabb elváltozás esetén műtéti beavatkozás is szükséges lehet.

A túl magas sarkú cipők viselése növeli a lábujjakra nehezedő nyomást, ami deformitásokhoz, például kalapácsujj kialakulásához vezethet.

A kalapácsujj műtét

A kalapácsujj műtét akkor válik szükségessé, ha a konzervatív kezelési módszerek nem hoznak eredményt, és a deformitás olyan mértékű, hogy más módon nem korrigálható. A műtét indokolt lehet akkor is, ha a kalapácsujj okozta panaszok, mint a fájdalom és az esztétikai problémák, jelentősen rontják a páciens életminőségét. A műtétet minden esetben egy személyes konzultáció előzi meg, ahol az ortopéd szakorvos részletes tájékoztatást ad a beavatkozás menetéről és annak kockázatairól. A műtét helyi, regionális érzéstelenítéssel vagy altatásban is elvégezhető. A beavatkozás lényege, hogy a deformálódott ujjat normális anatómiai helyzetbe hozzuk, amihez a csontos szerkezet korrekciója szükséges. Az orvos eltávolítja a lábujjperc kiálló fejét, korrigálja az éles csontszéleket, és összevarrja a fölötte lévő inat, majd pár öltéssel zárja a sebet.

A kalapácsujj otthoni kezelési tippek

A kalapácsujj otthoni kezelése során a megfelelő cipő viselése az egyik legfontosabb lépés. Kerülni kell a szűk, magas sarkú cipőket, amelyek összenyomják a lábujjakat és elősegítik a deformitás kialakulását. Ehelyett válasszunk kényelmes, tágas lábbelit, amelyben a lábujjak szabadon mozoghatnak. A lábfej tornáztatása és a lábujjak megmozgatása szintén segíthet a deformitás enyhítésében. Gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító gyógyszerek alkalmazása csökkentheti a fájdalmat és a gyulladást. Emellett érdemes lábujj kiegyenesítő eszközöket használni, amelyek segítenek a lábujjak megfelelő helyzetben tartásában és a mozgásuk javításában. Ezek az otthoni kezelési módszerek hozzájárulhatnak a kalapácsujj tüneteinek enyhítéséhez és a további romlás megelőzéséhez.

Hogyan lehet megelőzni a kalapácsujj kialakulásának okát?

A megelőzés leghatékonyabb módja a megfelelő lábbeli viselése. Vagyis lehetőség szerint kerülni kell a magassarkú cipők rendszeres és hosszantartó viselését, illetve tartósan olyan cipők hordása javasolt, melyekben a lábfej kényelmesen elfér, nem nyomódnak össze az ujjak. A kalapácsujj megelőzése érdekében fontos, hogy elkerüljük a túl szoros cipőket, amelyek nyomást gyakorolnak a lábujjakra, és deformitásokhoz, fájdalomhoz vezethetnek. Emellett különféle lábfejizom nyújtó és erősítő gyakorlatok végzésével is sokat tehetünk a megelőzésért.

A harántemelős talpbetét is segíti a megelőzést, ami nem csak a bütyök kialakulását akadályozza, hanem a kalapácsujj esetében is nagyszerű segítséget nyújt. A talpbetét használatával megemelkedik a haránt, így megszűnik a terhelés a harántcsontozaton, és kiegyenesednek a lábujjak.

A kialakuló probléma csökkentésében a harántemelős talpbetéthez hasonlóan segítségünkre lehet még a kalapácsujj korrigáló párna is. Ez a kis eszköz megakadályozza a lábujjak egymásra tolódását, ezáltal csökkenti a nyomást és korrigál is.

Amennyiben Önnek is problémát okoz a kalapácsujj tüneteinek jelenléte, és szeretne javítani a helyzeten speciális gyógyászati segédeszközök használatával, keressen minket bizalommal!

Tartalomhoz tartozó címkék: Ízületvédelem

Ezeket olvasta már?

Bankok és minősítések