Barion Pixel
Oldalunk cookie-kat használ, amelyek információkat szolgáltatnak számunkra az oldallátogatási szokásokról, de nem tárolnak személyes információkat. Adatkezelés.
Termékek Menü

A sztóma körüli bőr ápolása kiemelt figyelmet követel

Szabó Zoltán József
A sztóma körüli bőr ápolása kiemelt figyelmet követel

A sztóma a bőr olyan áttörését jelenti, amelyet úgy terveztek, hogy nyitva maradjon a sztóma váladékok kivezetése miatt. Sajnos ennek pedig hátrányai is vannak. A sztóma körüli bőrproblémák gyakoriak és speciális kezelést igényelnek. Többnyire bőrgyógyászati szövődmények fordulnak elő, és jelentős negatív hatással vannak a sztómaviselő életminőségére.

tovább olvasom...

Szerző: Szabó Zoltán József

A sebekkel ellentétben, ahol a kezelés végső célja a gyógyulás, a különböző sztóma a bőr olyan áttörését jelenti, amelyet úgy terveztek, hogy nyitva maradjon a sztóma váladékok kivezetése miatt. Sajnos ennek pedig hátrányai is vannak. A sztóma körüli, vagyis a perisztomális bőrproblémák gyakoriak és speciális kezelést igényelnek.

Leggyakrabban bőrgyógyászati szövődmények fordulnak elő (néha sebészeti is) a betegek 45%-ánál, a tünetek széles skáláját okozzák, és bizonyítottan jelentős negatív hatással vannak a sztómaviselő életminőségére.

A sztómakialakítást követő pár napban számos komplikáció léphet fel. A három leggyakoribb probléma a visszahúzódás, a leválás és a nekrózis. Ez indokolja a sztóma körüli bőr lelkiismeretes gondozását, de leginkább megelőzését. Az egészséges bőr a sztóma körül elengedhetetlen a jó tapadás biztosításához, amely nélkül megnő a szivárgás és ezáltal a további bőrkárosodás kockázata. Ezzel jön létre az az ördögi kör, amelyben a sérült bőr további zsák szivárgáshoz vezet. 

A sztóma körüli bőrt károsító tényezők

  • Emésztő enzimek: maró hatása károsítja a bőrt,megváltozik a bőr pH-ja
  • Ammónia: a vizelet folyamatos áztató hatása károsítja a hámréteget, így hatással van a bőr pH-jára
  • Lúgos szappanos tisztítószerek: kedvezőtlenül befolyásolják a bőr pH-ját, ezért a tisztításnak fokozott szerepe van a sztóma körüli területen
  • Mechanikai sérülés az eszköz eltávolításakor: a sztóma körül a bőrt nagyon megterheli a segédeszköz eltávolítása, ezért a tapadófelület óvatos eltávolításának nagyon fontos szerepe van.

Nagyon hangsúlyos a tapadófelület eltávolítása

A tapadófelület optimális eltávolításának módja: a tapadófelületen lévő kis fülnél megkezdve a has bőrét nyomkodja visszafelé, még a sztóma alatti részen is.

A tapadófelület lehúzása a bőrről nem ajánlott, amikor a bőrt húzza a tapadófelület, sérülés alakulhat ki. A tapadófelület eltávolítás technikájának a pontos ismerete a bőrvédelem szempontjából kiemelt fontosságú. Húzás hatására az epidermis könnyen leválhat a dermisről, így hólyagok képződhetnek. A hólyagok kiszakadása után egy hámhiányos nedvező bőrfelület alakul ki, ez az állapot az eszköz biztonságos tapadását gátolja – a segédeszköz leválásához vezet.

Bőrtisztítás

Sok sztómaviselő érzi úgy, hogy fokozottan tisztán kell tartania a sztóma körüli bőrfelületet. Ez akár már túlzott tisztításba, súrolásba és fertőtlenítésbe is átcsaphat. A durva tisztítás azonban hátrányos is lehet, mivel a bőr védőrétegét is károsíthatja. A zsák eltávolítása után a sztóma körüli bőr meleg vizes tisztítása megfelelő, nincs szükség durva fertőtlenítők használatára.

Ha szeretne szappant használni, olyat válasszon, ami nem olajos, mert az csökkentheti a termék tapadását, illetve ügyeljen arra, hogy a szappan illatmentes és semleges ph (5.5) értékű legyen.

Szappanok, lemosók használata után mindig öblítse le a bőrét tiszta vízzel! Így elkerülhető, hogy ezek csökkentsék az eszköz tapadását.

Használjon lemosót vagy törlőkendőt. Ideális a sztóma környékének megtisztítására, ha nincs víz, vagy ha alaposabb tisztításra van szükség. Hatékonyan és kíméletesen tisztít bármelyik márkájú ilyen termék. Illatmentes az allergia kialakulásának elkerülése érdekében. Folyadék és törlőkendő formájában is kapható: azt válassza, amelyek Önnek a legmegfelelőbb.

A ragasztóeltávolító spray vagy törlőkendő is remek segítség lehet. A sztómaviseléssel együtt jár a hasi bőr és a sztómazsák vagy alaplap ragasztójának (tapadó felületének) érintkezése. A segédeszközök eltávolításakor megsérülhet a bőr külső védőrétege. Ennek következtében a bőr kipirosodhat, feldörzsölődhet, fájó érzés jelentkezhet, esetlegesen fertőzés, egyéb bőrsérülés alakulhat ki. A szilikont a gyógyászatban számos területen alkalmazzák kiváló jellemzői miatt. A szilikon tartalmú termékek használata mellett nem lép fel csípő, szúró érzés. A szilikon alapú gyógyászati ragasztó eltávolító kendőben található szilikon behatol a bőr és a ragasztó közé és gyengéden leválasztja a segédeszközt. Minden zsákcsere alkalmával használandóak. A ragasztó eltávolító kendő használata és a bőr előkészítése után várjon néhány másodpercet az új segédeszköz felhelyezése előtt.

Ide tartozik még a szőrtelenítés is. A szőr ugyanis gátolja az eszköz tapadását, de miatta az eszköz eltávolítása fájdalommal járhat a tapadófelületbe ragadó szőrszálak miatt. A kitépett szőrszálak és helyük befertőződhet, ebből kifolyólag szőrtüszőgyulladás, illetve bőrgyulladás alakulhat ki. Ezt figyelembe véve azt javaslom, hogy a szőr eltávolítása minden esetben szőrnyíró (szakálnyíró, trimmelő) segítségével történjen. Egy-két szőrszál esetében a hozzátartozó olló segítségével is eltávolíthatja ezeket, de nagyon óvatosnak kell lenni, hogy ne sérüljön a bőr. A borotválást nem ajánlom, mivel ez gyakran mikrósérüléseket okoz, mely következtében szintén fertőzés alakulhat ki. A szőrtelenítő krém bőrirritációt okozhat, mert lúgos kémhatású. Más területen sem szabad sokáig a bőrön hagyni, mivel erős vegyi anyagként leoldja a bőr felső hámrétegét, illetve allergizálhat.

Bőrápolás

Ha a sztóma körüli bőrön problémák jelentkeznek, mint pl. kipirosodás vagy enyhe irritáció, akkor a bőre ápolásra szorul. Ha megfelelő ápoló termékeket használ, vagyis speciálisan erre a célra gyártott bőrápolókat, akkor nagy valószínűséggel kezelni tudja a problémát. Ha nem enyhülnek a tünetek, mindenképp forduljon a kezelőorvosához vagy a sztómaterápiás nővérhez.

A legjobb bőrvédelmet a tapadófelület tudja biztosítani, ezért nagyon fontos, hogy a sztóma méretére és alakjára legyen kivágva (ehhez használhatja a sztómazsák csomagolásában lévő sablont). A helyes eszközválasztásnál ügyeljen rá, hogy a tapadófelülete jól illeszkedjen a bőrhöz. A zsák eltávolításkor mindig ellenőrizni kell a tapadófelületet, amennyiben váladék nyom van rajta, meg kell keresni az okát és azt meg kell szüntetni. Ez lehet annak a következménye, hogy nem megfelelő terméket alkalmaz (konvex), paszta használatára lenne szükség, túl ritkán cseréli az eszközt.

Használjon bőrápolá krémeket. Pl. a Dansac Aloe verat, A, D és E vitamint tartalmaz, így javítja a bőr hidratáltságát. Illatanyagmentes a fent említett okok miatt. Enyhe bőr irritáció esetén használható, melynek fő okai lehetnek:

Bőrviszketést éreznek a sztómaviselők és nincs bőrtünet. Ebben az esetben a panaszt a bőr szárazsága okozza. A krém használatával ezt a gondot meg lehet szüntetni.

  • Széklet vagy vizelet szivárgása a bőrre.
  • Nincs megfelelően méretre vágva a tapadófelület.
  • Az eszköz agresszív eltávolítása következtében károsodik a bőr.

A Dansac Skin Creme alkalmazása előtt a bőrt alaposan meg kell tisztítani és szárítani. A krémet kis mennyiségben vigye fel, így az táplálja és hidratálja a bőrt. Várjon néhány percet a beszívódásáig, mielőtt az eszközt felhelyezi.

Nagyon jó hámosító és bőrvédő krémeket lehet vásárolni különféle gyártóktól, de ezek általában túl sok olajat és zsíros anyagot tartalmaznak, így a segédeszköz leválásához vezethetnek. Ezeket nem ajánljuk a sztóma környéki bőr ápolására.

Használhat Coloplast Brava bőrvédő film törlőkendőt is, amely védelmet biztosít a sztóma körüli bőr számára a tapadó felszín által okozott traumával, a súrlódással és a sztóma tartalma által okozott irritációval szemben. A sztóma környéki bőr védelme érdekében tervezték. Áttetsző, mégis látható védőpajzzsal biztosítja a bőr védelmét, gyorsan szárad, és lehetővé teszi a bőrfelület légzését. Javítja a bőr és a tapadó felszín közötti érintkezést ‒ így jobb tapadást tesz lehetővé. Az alkalmazások között nincs szükség az eltávolítására, emellett pedig vízhatlan, szagtalan és gyorsan szárad.

Kiegészítők használata is fontos lehet

Paszta - A sztóma körüli hasfelületnek a kiegyenlítésére szolgáló anyag. A paszta nem ragasztó, mélyedések és a felületi egyenetlenségek kitöltésére használható. Meghosszabbítja az eszköz viselési idejét és csökkenti annak a veszélyét, hogy maró hatású vizelet vagy széklet jusson a tapadófelület alá.

Szagsemlegesítő - A széklet szagtalanítására szolgáló folyadék, mely a zacskóba cseppentve hatékonyan semlegesíti a szagokat. Használata egyszerű és biztos, 6-10 csepp elegendő a zacskócsere idején.

Öv - Az sztómaterápiás alaplapot tartó öv anyaga elasztikus, hosszúsága egyéni méretre beállítható. Használata fokozott biztonságot nyújt különleges körülmények között (forró évszak, sport stb.

Rögzítő deréköv - Ez egy speciális kialakítású gyógyászati segédeszköz. Célja, hogy jelentős mértékben támogassa, segítse a sztómazsák helyben tartását aktív élet, sporttevékenység, mozgással járó tevékenységek során.

Tartalomhoz tartozó címkék: Sztómaápolás
Bankok és minősítések