Szabó Zoltán József
Leginkább a nőket érintő probléma a jéghideg láb előfordulása (sajnos még rekkenő melegben is), egyes kutatások szerint tízből nyolc nő biztosan megtapasztalja ezt az érzést élete során. Bár férfiaknál szintén felléphet a fázó láb panasza, náluk ez jóval kevésbé jellemző. De mi okozza ezt a rendkívül kellemetlen tünetet, és mit tehetünk ellene? Ennek járunk most utána.
Szerző: Szabó Zoltán József
Leginkább a nőket érintő probléma a jéghideg láb előfordulása (sajnos még rekkenő melegben is), egyes kutatások szerint tízből nyolc nő biztosan megtapasztalja ezt az érzést élete során. Bár férfiaknál szintén felléphet a fázó láb panasza, náluk ez jóval kevésbé fordul elő. A hideg láb néha valamilyen betegség, például cukorbetegség vagy keringési zavar tünete is lehet. De mi okozza ezt a rendkívül kellemetlen tünetet, és mit tehetünk ellene? Ennek járunk most utána.
Mitől alakul ki a keringési probléma, a fázó láb?
Általános esetben nagyon leegyszerűsítve testünk izomtömege felelős a fázó láb kialakulásáért, és éppen ezzel magyarázható az is, hogy a nőknél miért gyakori probléma és a férfiaknál miért nem.
A férfiak izomaránya kb. 40%, ezzel szemben a nőké mindössze kb. 25%. Az izmok mozgása energiaigényes folyamat, ami hőtermeléssel jár, így a fentiek fényében egyértelmű, hogy a férfiak hőtermelése jóval nagyobb, mint a nőké. A termelt hőt az erek szállítják a szervezet különböző területeire, elsősorban a létfontosságú szervek élvezik ennek előnyét. Ha a belső szerveink védve vannak a hidegtől, akkor fordít csak a szervezetünk energiát a végtagok felmelegítésére.
Ugyanakkor nem ez az egyetlen lehetséges oka a fázó láb kialakulásának, ritkán keringési rendellenesség miatt szintén tapasztalható ilyen tünet. Gyanúra adhat okot, ha a végtagok egész évben hidegek, nem csupán a téli hónapokban. Ezért ha Ön ilyen tünetet észlel, mindenképp keresse fel az orvosát, mivel a hideg láb (hideg láb) akár keringési problémákra is utalhat!
Nem megfelelő vérellátás
A nem megfelelő vérellátás is okozhatja a hideg lábat. A vérkeringési rendszer felelős a szervezet hőmegoszlásáért, és a keringési zavarok a hideg lábak kialakulásához vezethetnek. A rossz vérkeringés megakadályozza a vér eljutását a végtagokba, ami hidegérzetet okozhat. Érdemes orvoshoz fordulni, ha a hideg lábérzetet nemcsak hideg időben tapasztalod, hanem melegben is gyakran hidegek a lábaid.
A keringési problémák hátterében számos tényező állhat, például a magas vérnyomás, a cukorbetegség vagy a dohányzás. Ezek mind hozzájárulhatnak a véráramlás csökkenéséhez, ami hideg lábakhoz vezethet. Ha gyakran tapasztalod, hogy fázik a lábad, különösen akkor, ha meleg környezetben is előfordul, mindenképp érdemes orvoshoz fordulni, hogy kizárhasd a komolyabb betegségeket.
A megfelelő vérkeringés fenntartása érdekében fontos az egészséges életmód, amely magában foglalja a rendszeres testmozgást, az egészséges táplálkozást és a dohányzás elkerülését. Ezen kívül érdemes figyelni a lábak melegen tartására, például meleg zoknik viselésével és a lábak rendszeres mozgatásával.
Mit tehetünk a fázó láb betegség ellen?
A lehűlt lábakat nem egyszerű gyorsan felmelegíteni, ezért fontos hangsúlyt fektetni a megelőzésre, de ha már megtörtént a baj, természetesen arra is van néhány jó tanács. A hideg láb (hideg láb) korai felismerése és kezelése segíthet megelőzni komolyabb egészségügyi problémákat.
- Szaunázzon rendszeresen! A szauna edzi az ereket, javítja a vérkeringést, ezáltal pedig könnyebben eljut a vér a végtagokba is, megelőzve ezzel a fázó
- láb tüneteit.
- Törekedjen a megfelelő méretű cipő viselésére! A túl szűk cipő viselésével csökken a vérkeringés, ami garantáltan hideg lábakhoz vezet.
- Az ülőmunkát megsínyli a véráramlás, ezért ilyen esetben javasolt kompressziós harisnyát viselni. Ezzel nem csupán a visszerek megjelenését akadályozhatja meg, hanem a fázó láb tüneteit szintén elkerülheti.
- Figyeljen az egészséges táplálkozásra! Míg a meleg teák, a forró levesek és a csípős, borsos ételek serkentik a keringést és belülről melegítenek, addig a szénsavas italok és a kávé a szervezet hűtésében jeleskednek.
- Kerülje a forró alkoholos italok fogyasztását! Ugyan a forró tea kifejezetten jót tesz, ha fel szeretne melegedni, azonban például a forralt borral ennek épp az ellenkezőjét érheti el, hiszen az alkohol megnöveli a test hőleadását.
- Végezzen lábfejgyakorlatokat! A lábfej körzésével és a lábujjak mozgatásával szintén a vérkeringés javítása a cél, aminek köszönhetően a lábak gyorsabban felmelegszenek, mintha csak egy vastagabb zoknit húzott volna rájuk.
- Masszírozza át a fázó lábait! Egy alapos átgyúrással felélénkül a lábak keringése, amit tovább fokozhat, ha vérkeringést serkentő krémet is használ a művelethez.
- Használjon cseresznyemag párnát! A cseresznyemag héjának nagyon jó a hőtartó képessége, éppen ezért kiválóan használható a lábak felmelegítésére is. Arra mindenképp ügyeljen, hogy ne legyen túl forró a párna, hiszen könnyen égési sérüléseket okozhat!
- Hidegben viseljen mindig sapkát! A sapka viselése nem csak a fejet óvja a hidegtől, hanem a test többi részét is, hiszen a testből a legtöbb meleg a fejen keresztül távozik.
Ha további tanácsra vagy megfelelő termékre van szüksége, vegye fel velünk a kapcsolatot elérhetőségeinken!