Szabó Zoltán József -
Az adókedvezmények és az egyéb bónuszok miatt ma már egyre több vásárlónk kér egészségpénztári szánlát. Van, aki pontosan tudja, hogy mi számolható el és milyen adatok kellenek a számlára, mások pedig mindenféle megoldással próbálkoznak, majd számlahelyesbítést kérnek. Ezzel a cikkel az utóbbiaknak szeretnénk segíteni megfelelő háttérinformációkkal, tanácsokkal.
Szerző: Szabó Zoltán József
Az öngondoskodásnak ma már egyre nagyobb szerepe van az egyéni és/vagy a családi beteggondozás, betegápolás, egészségmegőrzés területén. Egyre több adófizető magánszemély nyugdíj-, egészség- és önsegélyező pénztári tagsággal rendelkezik, hogy maximálisan kihasználhassa az állam által nyújtott adókedvezményeket és a különböző cégek egyéb, egészségpénztári vásárlásokhoz köthető bónuszait. Éppen ezért érdemes lehet elgondolkodni egy vagy több egészségpénztári tagságon, amivel az önmagunkról való egészségügyi öngondoskodásunk jelentősen növelhető. Az egészségpénztári számlák esetén fontos, hogy a számlán szereplő adatok pontosak legyenek, különösen a különböző szolgáltatások és egészségkártyával történő fizetések esetén, hogy a számlák megfelelően feldolgozhatók és visszatéríthetők legyenek az egészségpénztár által.
Mi az egészségpénztár lényege?
Az egészségpénztári tagság az egészség védelmét célzó, de a társadalombiztosítás által nem, vagy csak részben támogatott, kiegészítő szolgáltatásokat nyújt. Speciális, adókedvezménnyel is támogatott megtakarítási forma, amely lehetővé teszi, hogy idejében fel tudjunk készülni a váratlanul jelentkező egészségügyi kiadások bizonyos mértékű fedezésére, illetve az egészség megőrzése érdekében igénybe vett szolgáltatások finanszírozására. A szolgáltatásra jogosult nemcsak a tag, hanem a regisztrált hozzátartozó is, aki igénybe veheti az egészségpénztár által nyújtott egészségügyi szolgáltatásokat.
Minden pénztár egyénileg szabja meg a havi minimum befizetendő összeget, amely legalább 2000 Ft, de ha komolyan gondoljuk ezt a fajta öngondoskodást, akkor legalább 4-5x ennyit érdemes befizetni. A befizetések után kamat is jár, valamint meg lehet jelölni közeli hozzátartozót, aki ugyanúgy felhasználhatja az egyéni számlán lévő összeget.
Milyen kedvezményeket biztosít az egészségpénztár?
Adóvisszatérítést kaphatunk, melynek mértéke az adott évi befizetések 20%-a, ami legfeljebb 150.000 Ft lehet. Ez azt jelenti, hogy a maximális kedvezmény kihasználásához az adóév végéig 750.000 forintnak kell érkeznie az egészségpénztári számlánkra. 2019 óta már a munkaadói befizetések (munkáltatói tagdíjátvállalás, adomány) után is igénybe vehető ez a kedvezmény, amit többnyire cafetéria keretében kaphatunk.
Ha szeretnénk extra kedvezményeket is igénybe venni, akkor lehetőségünk van az egészségpénztárnál vezetett számlán lévő összeget vagy annak egy részét 2 évre lekötni, ami után 10% adó-visszatérítés jár. Ezen felül, ha az adóévben egészségpénztáron keresztül az ide vonatkozó jogszabályban meghatározott prevenciós szolgáltatást veszünk igénybe, az e célra felhasznált összeg után további 10% adó-visszatérítést érvényesíthető. Az összes pénztári adó-visszatérítés összege azonban ezzel együtt sem haladhatja meg a 150.000 forintot.
A 150.000 forintos adó-visszatérítés mellett a pénztárak maguk is támogatják a tagokat abban, hogy növeljék a befizetéseiket. Ilyenek pl. a nyereményjátékok az év végéig teljesített extra befizetések miatt. Ennek a minimálisan elvárt összege általában 50-60 ezer forint körül van. Sok pénztár sorsol ki utalványokat, kuponokat a tagok között ezzel is támogatva az extra befizetéseket.
A pénztártagot az adókedvezmény nem visszaigénylés, hanem visszatérítés formájában illeti meg, amit az adóhatóság számlajóváírásként a pénztártag által választott önkéntes pénztárba utalja, majd a pénztár a tag egyéni számláján jóváírja.
Mire tudjuk felhasználni az egészségpénztári összegeket?
Két nagy gyűjtőkategóriába soroljuk a lehetőségeket: felhasználhatjuk szolgáltatásokra és termékvásárlásra: gyógyszer és gyógyászati segédeszközök, különböző egészségügyi szolgáltatások, szakorvosi vizsgálatok, otthoni gondozás, gyógytorna, gyógymasszázs és fizioterápiás kezelés igénybevétele, fogyatékos személyek életvitelét elősegítő szolgáltatások és eszközök. Az egészségügyi szolgáltatások esetében fontos, hogy a számlákon részletesen szerepeljenek a szolgáltatás részletei, valamint a fizetési feldolgozáshoz szükséges követelmények. Továbbá pénzbeli kiegészítő egészségbiztosítási és önsegélyező szolgáltatások (pl. táppénz-kiegészítés, szülési támogatás, idősgondozás, lakáscélú jelzáloghitel előtörlesztésének a támogatása). És ezen felül, ha prevenciós vizsgálatokon veszünk részt, akkor +10% adóvisszatérítés jár.
Az egészségpénztár szerepe a beteggondozásban
Fentebb már említettük, hogy az egészségpénztárral idősgondozás, betegápolás, valamint az ehhez kapcsolódó gyógyászati eszközök is igénybe vehető. Mire kell itt gondolni?
- ortopéd cipők
- lúdtalpbetétek
- törzsfűzők és ortézisek
- személyes mozgás nem testen viselt segédeszközei
- mozgásszervi betegek otthoni segítő eszközei
- mozgásszervi betegségek terápiás eszközei
- sérvek, hasfali izomzat gyengülésének segédeszközei
- emlőbetegségek segédeszközei
- légzőszervi betegségek segédeszközei
- terápiás eszközei anyagcsere-betegségek segédeszközei
- parenterális otthoni gyógyszerterápia segédeszközei
- fecskendők, tűk keringési betegségek segédeszközei
- gastrointestinalis betegségek segédeszközei
- mesterséges táplálás segédeszközei
- urogenitalis betegségek segédeszközei
- fogpótlások segédeszközei
- kötszerek, fertőtlenítő szerek
- házi ápolói szakszolgálat
- szociális gondozószolgálat
- gondozási, ápolási intézményben elhelyezés napi vagy havi díjának támogatása
Fontos, hogy bizonyos szolgáltatások támogatásához egyéb, pl. orvosi igazolásra is szükség van. A szükséges igazolásokról az adott egészségpénztárnál érdemes tájékozódnia.
Számla beküldési lehetőségek
A számla beküldésére több lehetőség is rendelkezésre áll, hogy a pénztártagok kényelmesen és gyorsan tudják intézni ügyeiket. Az egyik lehetőség, hogy a számlát postai úton küldik be a Medicover Egészségpénztár címére: 1134 Budapest, Váci út 29-31. Ez a hagyományos módszer, amely biztosítja, hogy a számla fizikailag is megérkezzen a pénztárhoz.
Alternatívaként, a számlát online is feltöltheti a Tagi Portál számlafeltöltés menüjében. Ez a digitális megoldás gyorsabb és kényelmesebb, különösen azok számára, akik azonnal szeretnék benyújtani a dokumentumokat. Fontos, hogy a számla beküldéséhez szükséges dokumentumokat, igazolásokat és számlákat a jogosultságot megalapozó helyzet/állapot bekövetkezésétől számított 120 napon belül kell benyújtani. Ezzel biztosítható, hogy a pénztár időben feldolgozhassa a kérelmet és a kifizetést.
Számla kifizetési folyamat
A számla kifizetési folyamata több lépésből áll, amelyeket a pénztártagoknak érdemes követniük a zökkenőmentes ügyintézés érdekében. Először is, a pénztártag beküldi a számlát a Medicover Egészségpénztár címére, vagy online feltölti a Tagi Portál számlafeltöltés menüjében. Ezután a pénztár ellenőrzi a számlát és a szükséges fedezetet.
Amennyiben minden rendben van, a számla összegét a pénztár a pénztártag egyéni számláján jóváírja. Végül, a kifizetés a pénztártag által megadott bankszámlaszámra történik. Ez a folyamat biztosítja, hogy a pénztártagok gyorsan és hatékonyan megkapják a jogosan igényelt összegeket, és az egészségpénztári számlájukon lévő pénzt a lehető legjobban tudják felhasználni.
Fontos határidők
A számla beküldésének fontos határideje, hogy a jogosultságot megalapozó helyzet/állapot bekövetkezésétől számított 120 napon belül kell benyújtani. Ez a határidő biztosítja, hogy a pénztár időben megkapja és feldolgozza a számlákat, így a pénztártagok gyorsan hozzájuthatnak a kifizetésekhez.
A számla kifizetésének határideje a pénztár által ellenőrzött és jóváhagyott számlák esetében 15 napon belül történik meg. Ez azt jelenti, hogy a pénztártagoknak nem kell sokáig várniuk a kifizetésekre, és gyorsan hozzáférhetnek a szükséges pénzeszközökhöz. Fontos, hogy a pénztártagok figyeljenek ezekre a határidőkre, hogy elkerüljék a késedelmeket és biztosítsák a zökkenőmentes ügyintézést.
Vásárlási egészségpénztári számlára
Ahhoz, hogy szolgáltatásokat elszámolhassunk az egészségpénztárral, szükséges, hogy a szolgáltatást nyújtó cég, szervezet szerződésben álljon a pénztárral. Azonban a termékeknél ez már nem szükséges elem csak abban az esetben, ha kártyával szeretnénk kifizetni a terméket. Pl. az Értéksziget nem áll szerződésben egyetlen pénztárral sem, de a megfelelően kiállított számláinkat a pénztárak befogadják. Kérjük tüntesse fel a számlán a tagsági azonosítóját a megfelelő feldolgozás érdekében.
3 féleképpen lehet vásárolni egészségpénztári számlára:
- Egészségpénztári kártyával: ez a legegyszerűbb, leggyorsabb fizetési mód. Minden szerződéssel rendelkező kártyaelfogadó helyen elérhető, sőt akár online is – ez utóbbi nagyon ritka, de nem lehetetlen, az Értéksziget erre nem biztosít lehetőséget. Ilyenkor a számlakérés egyszerűbb.
- Telefonos engedélyezéssel: ha a szolgáltatónál nem áll rendelkezésre kártyaolvasó berendezés, akkor a pénztár telefonon azonosítja a pénztártagot, majd egészségpénztári számlája egyenlegéből zárolja a megfelelő összeget. A számlát ilyenkor is a szolgáltató küldi el a pénztárnak, ahogy a kártyás fizetésnél is.
- Készpénzzel: ha a pénztártag készpénzzel (vagy bankkártyával vagy átutalással) fizet egy szolgáltatásért, termékért, számlát kell kérnie, és beküldeni azt a pénztárnak. Ha a számla megfelelő (minden adat hiánytalan, illetve rendelkezésre áll az elszámolásához szükséges orvosi javaslat stb.), ellenértékét a pénztár átutalja a megadott számlaszámra. Egyes szolgáltatásoknál szükséges, hogy a szolgáltatónak érvényes szerződése legyen az adott egészségpénztárral (pl. ilyen lehet a magánorvosi ellátás, fogászati ellátás vagy otthoni gondozás). Bizonyos esetekben az adókedvezmény igénybevételéhez orvosi javaslat vagy hatósági igazolás szükséges. Mindkettőnek érvényesnek kell lennie a benyújtott számla kiállításakor, és a rajta szereplő névnek azonosnak kell lennie a számlán szereplő névvel.
Mit ajánl Önnek az Értéksziget, ha egészségpénztári számlára szeretne vásárolni nálunk?
Azt tapasztaljuk, hogy nagy a káosz a vásárlók által kért, vélhetően egészségpénztárba elszámolásra szánt számlák kiállítását illetően. Utána néztünk, hogy mit ajánlhatunk, hogy pontosak, megfelelően legyenek a számlák.
Az Értéksziget szakáruház gyógyászati segédeszközöket értékesít, a számla kiállításánál a „termékekre” vonatkozó számlázási adatokat kell megadni.
Tehát ha a termékeinket egészségpénztári számlára szeretné elszámolni, akkor így kell kitöltenie a számlázási adatokat: Egészségpénztár és a pénztártag vásárló neve, tagi azonosító vagy kártyaszáma, a pénztár címe és adószáma. Miután megkapta tőlünk a számlát, beküldi a saját pénztárának, akik néhány munkanapon belül az elszámolható termékek árát átutalják az Ön bankszámlájára.
A termékek elszámolhatóságát tekintve még nem egységes a gyakorlat az egészségpénztárak között, mert egyesek elfogadnak I-es típusú kompressziós harisnyákat, míg mások nem. Érdemes tehát egyeztetni a pénztárral, hogy nálunk mi a gyakorlat.