Szabó Zoltán József
Ma már számos eszköz és megoldás áll a családtagok rendelkezésére, hogy megelőzzék vagy hatékonyan kezeljék a felfekvést. Egyre jobb felfekvés elleni gyógyászati segédeszköz jelenik meg, hogy a sokszor fájdalommal járó tüneteket enyhíteni vagy akár megszüntetni lehessen. A hangsúly a megelőzésen van, ezért tudnia kell, hogy mit tehet ennek érdekében. Íme a szempontok.
Szerző: Szabó Zoltán József
Mi a felfekvés?
A felfekvés, más néven nyomási fekély, a bőr és a bőr alatti szövetek lokális sérülését jelenti, amit általában nyomás, illetve nyíróerő, súrlódás, illetve e hatások együttese válthat ki. A felfekvés legtöbbször tartósan ágyban fekvő beteg ápolása során merül fel. Az ágyhoz kötött betegek esetében a nyomásnak kitett bőr alatti szövetek folyamatos nyomásnak vannak kitéve, ami gátolja a vérkeringést és oxigénellátást, így a szövetek elhalnak. A nyomási fekélyek kialakulása különösen gyakori a csontos kiemelkedéseknél, mint a boka, sarok, csípő és a sacrum.
A felfekvés okai, a felfekvés kezelése
A felfekvés kialakulását tovább fokozhatja a láz során fellépő izzadás is. A bőr tartósan nedvessé válik, ami a bőr természetes védekezőképességének romlásához vezet. A felfekvés kialakulását tovább fokozhatja a tartós ágyban fekvés, a mozgásképtelenség, a kórosan legyengült állapot, a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri problémák, valamint a láz és az izzadás. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a bőr és a bőr alatti szövetek sérülékenyebbé váljanak, és könnyebben kialakuljanak a nyomási fekélyek.
A felfekvés a bőrnek az az állapota, amely az alábbi tényezőknek való kitétel esetén alakul ki:
- Nyomás, amelynek következtében helyi ischemia alakul ki – azok a sejtek, amelyek nem jutnak elég oxigénhez, meghalnak és amennyiben a bőrre kifejtett nyomás ismétlődik, az gyulladáshoz vezet – ebből könnyen alakulhat ki felfekvés.
- Kidörzsölődés – a dörzsölés következtében az epidermis megsérül, ez vékonyabbá és sérülékenyebbé teszi a bőrt. A bőrirritáció vagy a bőr sérülése következtében könnyebben alakul ki felfekvés.
- Maceráció – akkor alakul ki, ha a bőr folyamatosan nedvességnek van kitéve, amely gyengíti és a megkönnyíti a fertőzések kialakulását. Macerációt okozó tényezők:
- izzadtság
- vizelet
- váladék felesleg
Mi segíti elő a felfekvések kialakulását?
- Csökkent mobilitás – ágyhoz kötöttség, rokkantság stb.;
- Felhám sérülése vagy horzsolása;
- Nem megfelelő bőrápolás;
- Általános egészségi állapot – rossz táplálkozás, protein, elektrolitek és vér részecskék hiánya;
- Érelmeszesedés, cukorbetegség;
- Tartósan nedvességnek kitett állapot, amelyet okozhat a rosszul megválasztott inkontinencia termék.
- Túl magas hőmérséklet, amelynek fokozott izzadékonysággal jár és a bőr kidörzsölődése is;
- Olyan ruházat és ágynemű, amely mesterséges anyagból készül és jobban irritálja a bőrt;
- Belső varrás a ruhákon, gombokon és ételmaradék a matracon.
- A felfekvés kialakulása különösen gyakori azoknál a betegeknél, akik mozgásukban is korlátozottak, például bénulás vagy gerincsérülés miatt.
A felfekvés kialakulásának leggyakoribb helyei
boka, sarok, csípő, sacrum, tompor, könyök, váll, nyakszírt
A felfekvés 4 fokozata
A felfekvés fokozatait stádiumokra osztjuk – 5 stádium létezik a felfekvés kifejlettségi állapotának függvényében:
- I stádium – kipirosodás, amely a nyomás megszüntével eltűnik, a bőr nem sérült.
- II stádium – a nyomás megszűnésével a pirosság nem tűnik el, duzzadt felszín, bőr sérülése, fájdalmas felhám sérülés.
- III stádium – sérülés a bőr mélyebben fekvő rétegében, egész az irháig (mélyebb bőr rétegek), látható, duzzadt, kiütéses; a seb alja megtelhet bomló szövettel (sárga nekrózis) vagy piros sarjszövettel.
- IV stádium – a sérülés egész a csontig elér, a bőr elhal, elhalt szövetek jelennek meg és a seb alja megtelik fekete nekrózissal.
A felfekvés tünetei
A felfekvés tünetei a bőr és a bőr alatti szövetek lokális sérülését jelentik, amit általában nyomás, illetve nyíróerő, súrlódás, illetve e hatások együttese válthat ki. A felfekvés korai jelei közé tartozik a bőr pirossága, amely a nyomás megszűnésével sem tűnik el. Ahogy a nyomás folytatódik, a bőr gyulladttá válhat, hólyagok alakulhatnak ki, és a terület viszkethet vagy éghet. A fájdalom is gyakori tünet, amely a bőr alatti szövetek károsodására utal. A tünetek súlyossága attól függ, hogy mennyire előrehaladott a felfekvés stádiuma, ezért fontos a korai jelek felismerése és azonnali kezelése.
Felfekvés megelőzése kezeléssel
Az egészséges embereknél, akik képesek arra, hogy izmaikat irányítsák és reagáljanak a diszkomfort érzetre, amelyet a nyomás okoz, nem alakul ki felfekvés. A felfekvés megelőző terápia segítségével a csökkent mobilitású embereknél is jelentős mértékben visszaszorítható a kialakulásuk.
Ne hagyja figyelmen kívül a tüneteket
A bőr kipirosodása, amely nem tűnik a nyomás megszűnésével, a nyomás helyén hólyag alakul ki, sérül a felhám – ezek a tünetek óvatosságra kell, hogy intsék a gondozót. Ha a beteg bőre kipirosodik és a nyomás megszűnésével sem tűnik el, azonnal figyelmet kell fordítani a megfelelő kezelésre. A bőr folyamatos figyelemmel kísérése a felfekvés megelőző terápia elengedhetetlen feltétele.
A felfekvés kialakulását tovább fokozhatja a láz során fellépő izzadás is. Ezért a felfekvés megelőzése érdekében fontos a rendszeres ellenőrzés, valamint speciális krémek és gélek használata, amelyek javítják a bőr állapotát és a vérkeringést, így minimalizálva a felfekvés kialakulásának kockázatát.
Próbálja meg kiküszöbölni a rizikótényezőket
- 2-3 óránként meg kell változtatni a test pozícióját.
- Csökkenteni kell a bőrre nehezedő nyomást, ha a felfekvés kezd kialakulni és a gondozott személynek nem szabad ráülnie vagy feküdnie azokra a helyekre, amelyeket az elváltozás érint.
- Ne felejtse el szeparálni a lábakat egy párna segítségével mozgatáskor.
- Szabaduljon meg a gumis alátéttől mert gyűrődik, emiatt nyomás nehezedik a bőrre, amely meggátolja a levegő keringését.
- Az ágynemű soha nem lehet nedves – abban az esetben, ha a gondozott személy bevizezi az ágyat, cserélje ki az ágyneműt.
- Előzze meg a sérüléseket – ez a horzsolásokra is vonatkozik – vágja rövidre és reszelje le hozzátartozója körmét.
Használjon felfekvést megelőző eszközöket
- Nyomáscsökkentő (antidecubitus) matracokat;
- Antidecubitus párnát;
- Különleges ágybetétet és matracvédő huzatot;
- Csúszásgátló alátétet és olyan eszközt amivel változtatni tudja a gondozott személy pozícióját az ágyon;
- Sterilen nedves kötéssel történő kezelés, amely megakadályozza a sebhez való tapadást és csökkenti a további sérülés kockázatát.
Próbálja rávenni hozzátartozóját a mozgásra, amennyire lehetséges
- Bátorítsa hozzátartozóját, hogy minél többet mozogjon.
- Dolgozzon a fokozott mozgásért.
- Ne gátolja hozzátartozóját a mindennapi tevékenység elvégzésében
Gondozza a bőrt
- Gyengéden tisztítsa meg a bőrt, különleges kozmetikumok alkalmazásával.
- Kerülje azoknak a termékeknek a használatát, amelyek fokozott hatást gyakorolnak a bőrre. Ezen kívül kerülje a zsíros termékeket, mint az olaj vagy gazdag krémek használatát.
- Ne feledkezzen el a gondozott személy intim higiéniájáról – tisztítsa meg ezeket a részeket olyan termékekkel, amelyek gyengédek a bőrhöz.
- Ellenőrizze naponta a bőr állapotát – azonnal reagáljon, ha valami zavarót talál.
- Masszázzsal javítsa a bőr állagát – legjobb, ha aktiváló gélt használ – ne alkalmazzon alkoholt, mert az szárítja a bőrt.
Biztosítsa a gondozott személy számára az egészséges étrendet
- A napi étrendnek biztosítani kell a szervezet számára a szükséges tápanyagokat, vitaminokat és nyomelemeket.
- Az étrend kell, hogy tartalmazzon gabonaféléket, tejtermékeket, hüvelyeseket, húst, halat, gyümölcsöket és zöldségeket.
- Felfekvések kialakulása esetén proteinben gazdag étrend betartása szükséges bizonyos ideig.
- Édesség, állati zsiradék, és a sóbevitel fogyasztását csökkenteni kell vagy kerülni.
A felfekvés megjelenésekor azonnal konzultáljon orvosával, hogy a kezelést elő tudják készíteni. A felfekvés kezelése időbe telik, ez egy bonyolult feladat, de amennyiben követi az orvos utasítását a gyógyítás lehetséges.
A felfekvés és a cukorbetegség
A cukorbetegségben szenvedők különösen veszélyeztetettek a felfekvés kialakulásának szempontjából. A cukorbetegség gyakran jár együtt keringési problémákkal és idegkárosodással, amelyek növelik a bőr és a bőr alatti szövetek sérülékenységét. Az ágyhoz kötött cukorbetegek esetében a tartós nyomás hatására könnyebben alakulnak ki nyomási fekélyek. A megelőzés érdekében fontos a rendszeres pozícióváltoztatás és a bőr állapotának folyamatos ellenőrzése. Emellett a felfekvés elleni kenőcsök és gélek használata segíthet megőrizni a bőr egészségét és csökkenteni a felfekvés kialakulásának kockázatát. A cukorbetegségben szenvedőknek különösen figyelniük kell a bőrükre, és szükség esetén konzultálniuk kell orvosukkal a megfelelő megelőző intézkedésekről.
A felfekvés és a vizelettartási probléma
A vizelettartási probléma fokozhatja a felfekvés kialakulásának veszélyét. Az inkontinens beteg bőrét is ugyanúgy állandóan tisztán kell tartani, mert a felnedvesedett bőr sokkal sebezhetőbb, mint a szárazon, tisztán tartott bőrfelület. A vizelettől, széklettől felnedvesedett, felpállott bőr sokkal könnyebben sérül és fertőződik. Ezért az ágyhoz kötött betegek esetében különösen fontos a bőr alatti szövetek védelme és a felfekvés megelőzése érdekében a rendszeres tisztálkodás és a bőr szárazon tartása.
A felfekvés és a láz
A tartós láz fokozhatja a felfekvés kialakulásának veszélyét. A láz során fellépő izzadás is hozzájárulhat a felfekvés kialakulásához. A bőr tartósan nedvessé válik, ami a bőr természetes védekezőképességének romlásához vezet. Ha a beteg lázas, különösen fontos a bőr alatti szövetek védelme és a nyomási fekélyek megelőzése érdekében a bőr folyamatos ellenőrzése és a megfelelő higiénia fenntartása.
A felfekvés és a tisztaság
A tisztaság fontos szerepet játszik a felfekvés megelőzésében. Az ágynemű tisztán tartása mellett ugyanolyan fontos a fekvő beteg bőrének tisztán tartása, ápolása is. Az egymáshoz érő bőrfelületek legyenek mindig tiszták és szárazak. Az állandóan nyomódó bőrfelületeket hidratáló krémekkel érdemes kezelni, hogy megőrizzük a bőr természetes védekezőképességét és csökkentsük a felfekvés kialakulásának kockázatát. A bőr alatti szövetek védelme érdekében a rendszeres tisztálkodás és a bőr szárazon tartása elengedhetetlen.