Így használja a járókeretet helyesen
Járókeretet a járás biztonságának fokozására használjuk, nehezen mozgó betegeknek, műtét után a mobilizáció kezdetén nyújt nagy segítséget. Használatát többnyire a gyógyászati segédeszköz boltban mutatja meg az eladó. A helyes használat nagyon fontos a rehabilitáció során, amit mindenkinek el kell sajátítania. Nagyon egyszerű, csak pár dologra kell figyelni. Így használja!
tovább olvasom...
Szerző: Szabó Zoltán József
- A járókeret összecsukható (így is érkezik Önhöz) és állítható magasságú gyógyászati segédeszköz. Összeszereléséhez és beállításához nincs szükség külső segítségre, Ön is nagyon egyszerűen elvégezheti.
- Kinyitni (szétnyitni) és összecsukni úgy tudja, hogy a felső összekötő merevítőn a műanyag burkolatot megnyomja (ez alatt található egy olyan rugós csap, mint a lábakon), majd a másik kezével ki- vagy behajtja a keret két oldalsó részét.
- A járókeret magasságát a lábakon lévő rugós csapok benyomásával és a következő magassági pontba rögzítésével állíthatja be. Arra figyeljen, hogy mind a 4 lábon egyforma magasan lévő lyukba tegye a rugós csapot.
- A járókeret optimális magasságát úgy válassza ki, hogy a keretbe állva a keze a tompor magasságában legyen (forgó, gömbcsukló - ez is lehet viszonyítási pont), a könyöke kissé hajlított, tenyerére támaszkodva viszont a könyök kiegyenesedjen, de ne nyomja fel magasra a vállát.
- Használni úgy kell, hogy a járókeretet felemelve előre - nem túl messzire, 1 lépésnyire – teszi magától, ezután rátámaszkodva közélép a beteg, gyenge, fájós lábával miközben rátámaszkodik a keretre, és a jó lábával mellé vagy kissé előrébb lép. Így tudja tehermentesíteni a beteg lábát.
- A lépéssorrend a következő: keret, sérült láb, ép láb – ezt a módszert használhatja a betanulás során.
- Figyeljen arra, hogy a járókeret mindig 4 ponton támaszkodjon.
- Forduláskor is tartsa a lépéssorrendet apró lépések mellett.
- Kezdetben csak rövid távokat tegyen meg, ha szükséges, kísérettel, később pedig hosszabb távot önállóan.
- Leülésnél arra figyeljen, hogy addig lépjen hátra, amíg a lábával nem érzi a szék lábát, majd leülhet.
- Arra vigyázzon, hogy a lába alatt ne legyen csúszós szőnyeg, mert az balesetveszélyes.
A járókeret használatához mindig zárt cipő használata ajánlott a balesetek elkerülése érdekében.
- Fontos, hogy a járókeretet ne tegye túl messzire magától, mert pl. nem métereset lépünk. De az sem jó, ha túl közel teszi, és elől kilép a keretből.
- Elő szokott fordulni, de ezt Ön ne tegye, hogy egy hirtelen ötlettől vezérelve, a felhasználó felkapja a járókeretet, és viszi előre rendesen lépkedve. Ha megy a járás, a járókeretre nem lesz szüksége.
- A járókeret bent és kint egyaránt használható.
- Síkos, pl. jeges úton, a járókerettel fokozott óvatossággal közlekedjen!
- A járókeret botvéggumi elkopása esetén mind a 4-et egyszerre ki kell cserélni.
- A járókeretet karcolásmentes mosószeres vízzel, kicsavart, puha ronggyal mossa le, majd félig száraz ronggyal törölje át. A háztartásokban szokásosan használt tisztító és fertőtlenítő szerekkel tisztítható.