Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Az otthoni gyógytorna kiváló segítség lehet a háziápolásban

Szabó Zoltán József
Az otthoni gyógytorna kiváló segítség lehet a háziápolásban

A gyógytorna hatalmas segítség abban, hogy az otthon gondozott személy megőrizze vagy visszanyerje az önállóságát, felépülhessen, és jelentősen javulhasson az állapota. Az otthonápolás eszköztárának erről a fontos kellékéről azonban ma sajnos egyre többször megfeledkeznek - szinte csak az eszköz a lényeg. Lássuk, mit nyerhetünk a gyógytornával házi ápolás keretében!

A gyógytorna kiváló segítség lehet a házi ápolás során, de miért van rá szükség?

Szerző: Szabó Zoltán József

A gyógytorna hatalmas segítség abban, hogy az otthon gondozott személy megőrizze vagy visszanyerje az önállóságát. Az otthonápolás eszköztárának erről a fontos kellékéről azonban ma sajnos egyre többször megfeledkeznek. Lássuk, mit nyerhetünk a gyógytornával és gyógytornát alkalmazva házi ápolás keretében!

Mi az otthoni gyógytorna?

Az otthoni gyógytorna egy olyan terápiás módszer, amely a páciens saját otthonában történő rehabilitációt és gyógyulást célozza. Ez a módszer különösen hasznos azoknak, akik műtéten estek át, vagy mozgásszervi problémákkal küzdenek. Az otthoni gyógytorna lehetővé teszi, hogy a páciens saját környezetében, a számára ismerős és kényelmes otthonában kezdje el a rehabilitációt. Ez nemcsak kényelmesebb, hanem pszichológiailag is előnyös, hiszen a páciens a megszokott környezetében gyorsabban és hatékonyabban tud felépülni.

Visszanyerni, ami elveszett

Amikor valami baj történik, és arra kényszerülünk, hogy a szeretteinket otthon gondozzuk, sokszor csak a probléma megoldására tudunk koncentrálni. Természetes, hogy az otthonápoláshoz szükséges összes felszerelést és a beteg gondozásához szükséges minden tudást szeretnénk megszerezni. Csakhogy az ápolás még a legnehezebb helyzetekben is arról szól, hogy a lehető legegészségesebb élethez segítsük hozzá azt, akiről gondoskodni kell.

A rehabilitáció az ápolás fontos része, még akkor is, ha már csak az élete végén gondoskodunk valakiről. Ha a fájdalom csökken, és a beteg állapota stabilizálódik, érdemes azon gondolkozni, hogyan fejleszthetjük a megmaradt készségeket, vagy hogyan segíthetünk abban, hogy valaki visszanyerje a baleset, betegség előtti formáját. A gyógytorna ebben segít, figyelembe véve a beteg életkorát és fizikai állapotát.

Mikor van szükség műtét utáni gyógytornára házi ápolás keretében?

Az egyszerű válasz az lenne: mindig. A torna nagyon sok területre hat pozitívan. Segíti a mozgáskoordináció megtartását, erősíti az izmokat, javítja a vérkeringést. Ha viszont kicsit összetettebb választ szeretnénk adni, három fontos területet lehet elkülöníteni:

  • A megmaradt készségek szinten tartása. Főleg időseknél ismerős a probléma: az egykor egészséges ember egyszer szó szerint leesik a lábáról. Combnyaktörés vagy „nagy elesés” után a hosszú időre ágyhoz kötött időseknél gyakran elindul a leépülés. Rendszeres tornával azonban a folyamat még sokáig elodázható lenne. A kezeket érő taktilis ingerek, az egészséges testrészek átmozgatása, erősítése segít az önállóság megtartásában – még akkor is, ha nagy javulásra a mozgás terén már nem számíthatunk.
  • A megmaradt készségek erősítése. Sok baleset vagy betegség maradandó egészségkárosodással jár. Időben elkezdett gyógytornával azonban még ilyenkor is elérhető, hogy a beteg megfelelő életszínvonalon élhessen. Amputáció, súlyos sérülés után a gyógytornával elérhetjük például, hogy a beteg fizikailag felkészült legyen a rehabilitációra – például gyorsabban kezdhessen művégtagot, kerekesszéket használni.
  • Az egészség visszaszerzése. Sok sérülés és betegség után még súlyos esetben is van esély a teljes felépülésre, még akkor is, ha hosszú út vezet odáig. A gyógytorna és a kímélő mozgás megkönnyíti ezt az utat. Nem mindegy például, hogy a lábtörés utáni pihenés során a beteg az egészséges láb erejét is elveszti-e, vagy megfelelő mozgással szinten tudja tartani az edzettségét. A gyógytorna különböző formái igénybe vehetők, beleértve a lézeres kezelést és az otthoni rehabilitációs szolgáltatásokat is.

Műtét utáni rehabilitáció

A műtét utáni rehabilitáció egy kritikus szakasz a gyógyulási folyamatban. Az otthoni gyógytorna ebben az időszakban különösen fontos, mivel segít a páciensnek visszanyerni az erejét és a mobilitását. A gyógytornász személyre szabott terápiát dolgoz ki, amely figyelembe veszi a páciens egyedi igényeit és céljait. Az otthoni gyógytorna segít a páciensnek visszatérni a normális életviteléhez, és csökkenti a komplikációk kockázatát. A műtét utáni rehabilitáció során a gyógytornász folyamatosan figyelemmel kíséri a páciens állapotát, és szükség esetén módosítja a terápiát, hogy a lehető legjobb eredményt érje el.

A kis gyógytorna is gyógytorna

Nem mindenkinek az állapota teszi lehetővé az aktív gyógytorna végzését. Ezekben az esetekben a passzív gyógytorna, a beteg testének külső erővel történő átmozgatása jelenthet fontos segítséget. Rengeteg gép és segédeszköz elérhető a piacon, amely az ápoló munkáját is segíti. Egy automata szobabicikli például akkor is át tudja mozgatni a beteg testét, ha ő valamiért nem tudja használni az alsó végtagjait. A házhoz érkező gyógytorna szolgáltatások kényelmes és személyre szabott ellátást biztosítanak.

Gyakran nem is a nagymozgások, inkább a finommotorika fejlesztésére van szükség. Ilyenkor akár egy színes maroklabda forgatása, az így érkező ingerek feldolgozása is rengeteget segíthet a beteg állapotának javításában.

Gyógytornász kiválasztása

A gyógytornász kiválasztása kritikus fontosságú az otthoni gyógytorna sikeréhez. A páciensnek olyan gyógytornászt kell választania, aki tapasztalt és szakképzett a mozgásszervi rehabilitáció területén. A gyógytornásznak képesnek kell lennie arra, hogy személyre szabott terápiát dolgozzon ki, amely figyelembe veszi a páciens egyedi igényeit és céljait. A páciensnek fontos, hogy megbízzon a gyógytornászban, és hogy érezze, hogy a gyógytornász törődik vele. Egy jó gyógytornász nemcsak a fizikai gyakorlatokban segít, hanem motiválja is a pácienst, hogy kitartson a rehabilitáció során.

Gyógytorna árak és finanszírozás

A gyógytorna árai és finanszírozása változhat a páciens helyzetétől és a gyógytornász szolgáltatásaitól függően. Az otthoni gyógytorna általában magasabb, mint a rendelői gyógytorna, de sok páciens számára érdemes a plusz költség, mivel az otthoni gyógytorna lehetővé teszi a páciensnek, hogy saját otthonában rehabilitálódjon. A páciensnek fontos, hogy tájékozódjon a gyógytorna árakról és finanszírozásáról, mielőtt elkezdi a terápiát. Érdemes utánajárni, hogy a biztosító milyen mértékben fedezi a költségeket, és hogy vannak-e elérhető támogatások vagy kedvezmények, amelyek segíthetnek a finanszírozásban.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fizioterápia

Mások ezeket is megnézték még

Tüskés masszírozó labda kézrehabilitációhoz, 8cm

1 300 Ft

Fit-band erősítő gumiszalag, közepes (piros), 1,5m

4 200 Ft

Kézterápiás labda, stresszoldó labda szett

5 400 Ft

Ezeket olvasta már?

A betegszoba kialakítása az otthoni betegápoláshoz

A betegszoba kialakítása az otthoni betegápoláshoz

Életünk során különböző betegségek, ápolási vagy gondozási feladatok jönnek a szűkebb vagy tágabb családi körben. A nagyobb gondot általában az okozza, amikor a korházi kezelést követően végre haza bocsájtják a beteget, de a lakás, a szoba, a fürdőszoba vagy épp a mosdó nincs olyan állapotban, ami a megváltozott körülményeknek megfelelne. Mit tegyünk ilyenkor?

A hatékony inkontinencia bőrvédelem mesterhármasa

A hatékony inkontinencia bőrvédelem mesterhármasa

Az inkontinencia nagyon sokszor bőrproblémával párosul, amitől nagyon sokan szenvednek. A bőrproblémát egyesek felismerik, és megfelelően kezelik, mások viszont elhanyagolják, elbagatelizálják, semmiségnek tartják - pedig erre nagyon oda kellene figyelni, de leginkább megelőzni. Ebben a blogbejegyzésben az utóbbiaknak szeretnék segíteni hasznos információkkal.

A házi idősgondozás ellátásához szükséges készségek és eszközök

A házi idősgondozás ellátásához szükséges készségek és eszközök

Amikor az otthoni betegápolásról beszélünk, akkor alapvetően kétféle feltételnek kell hozzá teljesülnie. Az egyik a fizikai, vagyis a szükséges eszközök megléte, a másik pedig a mentális vagy lelki, ami az ápolást végző személy ilyen irányú képességeit érinti. Ha az egyik kevésbé áll rendelkezésre, sokkal nehezebb lesz az ápoltnak és ápolónak egyaránt. De miért is olyan olyan fontos ez a kettő?

Az intim torna gyakorlatok otthon sokat segíthetnek az inkontinenciagondozásban

Az intim torna gyakorlatok otthon sokat segíthetnek az inkontinenciagondozásban

Az inkontinencia férfiaknál és nőknél előfordul. A vizeletvesztés gyakoriságának aránya: női-férfi arány 85-15%, a kor előrehaladtával a gyakoriság pedig növekszik. A leggyakoribb fizioterápiás kezelés a stressz, azaz a késztetéses inkontinenciával küzdő nők esetében a Kegel-gyakorlatok, más néven a medencefenék izomzat edzése. Ismerje meg a lehetőségeket.

Felkészülés a betegápolásra, beteggondozásra

Felkészülés a betegápolásra, beteggondozásra

Ahhoz, hogy megfelelően elláthassa szerettei gondozását, arra van szükség, hogy részletesen ismerje gondozottja állapotát, legyen ún. cselekvési terve, készítse elő a gondozott személy otthonát, rendszerezze az elérhetőségeket, a szükséges iratokat és dokumentumokat, ne szégyelljen segítséget kérni (ha szükséges). Haladjunk sorrendben, olvassa végig ezt a cikket.

Lázmérés babáknál is - erre figyeljen oda!

Lázmérés babáknál is - erre figyeljen oda!

A lázmérő ma már minden háztartás nélkülözhetetlen kelléke. Van, aki megveszi a legolcsóbb kis kínai lázmérőt, más a legpraktikusabbat, a csúcskategóriát kedveli. Minőségi és felhasználói különbségek vannak a végletek között. Az tény, hogy egy drágább árfekvésű lázmérőt (amit valójában már hőmérőnek hívnak) több célra használhatunk. Ezekre figyeljen oda lázmérő választásakor.