Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

A kompressziós harisnya felhúzás módja: gyakorlati ismeretek (2. rész)

Szabó Zoltán József
A kompressziós harisnya felhúzás módja: gyakorlati ismeretek (2. rész)

A kompressziós harisnyát a kényelemnek, praktikumának és hatékonyságának köszönhetően egyre többen szeretik. Ahogy lenni szokott, a megfelelő kiválasztásával és viselésével kapcsolatban többeknek vannak gondjaik. Ebben a cikkben ezeket a nehéz, problémás kérdéseket járjuk körbe, hogy a lehető legtöbbet segítsünk Önnek, hogy tényleg jól használhassa ezt a fehérneműt.

A kompressziós harisnya: gyakorlati ismeretek (2. rész)

Szerző: Szabó Zoltán József

Az előző cikkben, azaz a kompressziós harisnya elméleti részében már bemutattuk, hogy mire jó ez a termék, miért hasznos. Beszéltünk a különböző típusokról, kialakításról, és bemutattuk azokat az eseteket, amikor érdemes és nem hasznos kompressziós harisnyát viselni. Ha nem olvasta, kattintson ide.

Hogyan válassza ki a megfelelő méretű kompressziós harisnyát?

Fontos tudni, hogy a boltokban, webshopokban standard méretezésű harisnya vásárolható, amely standard méretekkel rendelkező embereknek felel meg. A gyógyászatban is, mint annyi más szakterületen, az általános, standard méret a legfeljebb 180cm és 100kg. Az emberek 95%-a belefér ebbe a kategóriába. Aki ennél több, mindenképp figyelnie kell a megadott méretet. Harisnyáknál különösen igaz ez. Ha a gyártó által megadott méretbe nem férünk bele, a kompressziós harisnya biztosan nem lesz megfelelő – ezt számos vásárlónk is visszaigazolta már.

A tökéletes méret meghatározásában a kompressziós harisnya mérettáblázata van a segítségünkre. Ez kétféle lehet: a már jól megszokott magasság és súly alapján való méretezés leginkább az I. kompressziós harisnyákra jellemző (mint minden sima női harisnyánál) vagy kőrméretek alapján, ami a II-es harisnyákra jellemző. A megfelelő pontokon, azaz a boka, térd alatti és combtő kőrméret értékek alapján tudjuk kiválasztani a számunkra ideális méretet. Ha legalább 2 érték nem esik bele a méretbe, a harisnya minden bizonnyal nem lesz megfelelő. Ha 175cm-nél magasabbak vagy 155cm-él alacsonyabbak vagyunk, akkor erre is figyelni kell. Ilyen körültekintésre azért van szükség, hogy a harisnya a kritikus pontokon a megfelelő tartást gyakorolhassa a lábra. Az optimális méret a kellő erősséggel tart, hiába érezzük először nagyon szorosnak. Ha nem a megfelelő méretű harisnyát használja, akkor az kicsi esetén bevág, bő esetén pedig hosszabb lesz és nem tart megfelelően. Akkor is kiemelten figyeljen a mérettáblázatra, ha Ön 160cmnél alacsonyabb.

Soha ne válasszon megszokás szerint, mindig nézze meg a mérettáblázatot. Ha a megadott paramétereknek az Ön méretei nem felelnek meg, vélhetően nem lesz jó a kompressziós harisnya, és a pénzét csak kidobja az ablakon. Ha felpróbálja, higiéniai ok miatt nem cseréltetheti ki és nem állhat el a vásárlástól sem. Ha bizonytalan a méretet illetően, keresse szakértő vevőszolgálatunkat, szívesen segítünk Önnek is.

Nagyon nagy bizonyossággal előre megmondható, hogy szépészeti célú, azaz I. kompressziós osztályú (7-22 Hgmm) harisnya 100 kg súly feletti embereknek nem lesz jó épp a fentebb már bemutatott okok miatt. Azért érdemes ránézni a mérettáblázatra, hátha, mégis stb., de… Mit lehet tenni ilyen esetben? Két megoldás van: fáslizza a lábát, ami nagyon körülményes, időigényes és kevésbé tartós. Vagy egyéni méretezésű kompressziós harisnyát gyártat magának, ami legalább 140denes, 18-22 Hgmm erősségű lesz. Ha Önnek az orvos írja fel receptre, a boltban úgyis leveszik a méretet, és az alapján fognak kompressziós harisnyát ajánlani.

Ahhoz, hogy a kompressziós harisnya valóban a hasznunkra legyen, fontos, hogy mindig az egyedi méreteink alapján válasszuk ki a megfelelő gyógyharisnyát. Mint ahogy egy 41-es cipő nem lesz jó egy 39-es lábra, itt is igaz ez a logika.

Ezekre a szempontokra figyeljen, amikor gyógyharisnyát választ:

  • csak akkor vegyen ilyen terméket, ha indokolt
  • gondolja végig: milyen problémát („betegséget”) kell kezelni, és annak megfelelő erősségű kompressziós harisnyát válasszon
  • ha már egyértelmű, hogy pl. lábdagadásra keres harisnyát, nézze meg kompressziós harisnya kínálatunkat a méretvétel és orrkialakítás érdekében
  • nyitott orrkialakításút vagy zártat szeretne? – ha pl. lábujjközi papucsot visel, a nyitott lesz a jó megoldás, ősztől tavaszig leginkább zártat viselnek az emberek
  • a gyártók a harisnyák méretezése tekintetében eltérnek: egyesek csupán lábméretet, mások a láb adott részén vett kőrméretet kérik, megint mások a testsúly és magasság arányát veszik figyelembe
  • ha Ön nem átlagos magasságú (162-175cm), hanem ennél magasabb, akkor erre a tényezőre is figyeljen
  • ha a paraméterei alapján nem sorolható be a mérettáblázatba, ne vegye meg a harisnyát, mert minden bizonnyal kicsi lesz, vagy nem fogja kifejteni az elvárt kompressziót
  • ha a testsúlya 99kg vagy afeletti, nagy valószínűséggel a standard méretű harisnyák nem fognak megfelelni, az egyéni méretvétel alapján készített harisnya lehet a praktikus megoldás
  • ha Önnek kúpos a combja (tehát inkább hegyesnek mondható), akkor a combfix várhatóan le fog csúszni még extra szilikon csík mellett is; ilyen esetben vagy a harisnyanadrág lesz a jobb megoldás vagy a bőrbarát, vízben oldódó harisnyarögzítő ragasztó
  • a harisnyák között óriási minőségi különbség van, amit az ár is tükröz: minél drágább, annál jobb a nedvesség elvezetés, a szellőzés, annál tetszetősebb, szebb és prémium anyagból készül, ami a viselést teszi kényelmessé
  • ha férfinak van szüksége kompressziós harisnyára, figyeljen a termék anyagára: a férfiak zokni anyagú harisnyát hordanak, ami többnyire térdharisnya; ha combfixre van szükség, ne csipkéset, hanem unisex kialakításút válasszon.

Így kell felhúzni a kompressziós harisnyát

Mint minden női harisnya, így a gyógyharisnya is eléggé kicsinek tűnik, amikor kivesszük a dobozából. A kompressziós harisnya felhúzása sokak számára kihívást jelenthet, különösen a megfelelő technikák és eszközök használata nélkül. Vannak vásárlóink, akik ilyenkor fel is hívják vevőszolgálatunkat, hogy a rendelt kompressziós harisnya ránézésre biztosan kicsi lesz, mert nem létezik, hogy akkorát nyúljon. Pedig fog. Szinte 0% annak az esélye, hogy más méretű a termék, mint ami a dobozára van írva. Tehát ha megfelelő méretet választott, akkor az jó is lesz. Pár használat után már úgyis könnyebben fog menni a felhúzás, hiszen az anyaga nyúlni, alkalmazkodni fog a testünkhöz. Tartsa be az alábbiakat, és rutinosan fogja tudni felhúzni a harisnyát. A kompressziós harisnya felhúzásának ez a menete.

  • Érdemes még a nap elején, felkelés után pár perccel felhúzni a gyógyharisnyát, mert olyankor a legkisebb a láb átmérője, ami a nap folyamán egyre nagyobb lesz a dagadás miatt.
  • Ha a felvétel előtt megfürdünk, legyen minél szárazabb a bőrünk, ha kicsit is nedves a lábunk, akkor sokkal nehezebben tudjuk majd felhúzni a kompressziós harisnyát.
  • Vegyük le a kezünkről az ékszereket, hogy véletlenül se akadjanak bele a harisnyába.
  • Olyan ülőalkalmatosságot válasszunk, amiről könnyedén fel tudunk majd állni.
  • Dugjuk be a harisnya egyik szárába a kezünket, majd a hüvelykujjunkat dugjuk bele a sarokrészbe.
  • Szorítsuk a sarokrészben lévő hüvelykujjunkat a többi ujjunkhoz, majd fordítsuk ki a harisnyát.
  • Hagyjunk kb. 2 cm hossznyi részt, ami továbbra is befelé van fordítva, mert ide fogjuk majd bedugni a lábujjainkat.
  • Kicsit húzogassuk oldalra ezt a visszafordított lábujjrészt, majd óvatosan helyezzük bele a lábujjainkat és toljuk őket a végéig úgy, hogy azért maradjon egy kis hely az elején, mert ha túlságosan feszülni fog a lábujjaknál, akkor könnyebben kilyukadhat viselés közben.
  • Nagyon figyeljünk arra is, hogy a lábujjrész összevarrása vízszintesen és egy vonalban legyen a lábujjainkkal. Ha rosszul fog állni, kényelmetlen lesz a harisnya a felhúzás után.
  • Ha ez rendben van, gyengéden húzzuk a harisnyát a sarkunk felé.
  • Ezután fogjuk meg a kifordított harisnya derékrészét vagy szilikoncsíkos végét és a hüvelykujjaink segítségével húzzuk fel a térdünkig azon az oldalon, amelyiken bedugtuk a lábujjainkat.
  • Ha ezzel készen vagyunk, végezzük el a fenti műveletet a másik lábunkon is.
  • Ezután álljunk fel a félig felhúzott harisnyában és felváltva húzzuk az egyik majd a másik oldalát a harisnyának addig, amíg el nem érünk a combunk közepéig.
  • Onnantól már mindkét oldalt is húzhatjuk egyszerre, de figyeljünk: mindezt nagyon óvatosan tegyük odafigyelve a helyes használatra, nehogy kiszakadjon! Közben folyamatosan egyengessük az anyagot, hogy szépen feszesen simuljon a bőrünkre!

Általánosságban elmondható, hogy az I. kompressziós harisnyákhoz nem, míg a II-esekhez szükség lehet segédeszközre. Bár az előbbinél tényleg nincs szükség segédeszközre, a gyakorlat azonban azt mutatja, hogy a vásárlók legalább 10%-ának mégis kell valamilyen praktikus eszköz, ami többnyire a nem megfelelő felhúzási technika, rosszul kialakított rutin, vagy épp a nagyon gyenge kézerő miatt alakul ki. Esetükben is többnyire a combfix és a harisnyanadrág jelenti a problémát, a térdharisnya és bokazokni nagyon nem jellemző.

Felhúzó segédeszköznek azt a speciális kesztyűt javasoljuk, aminek érdes a tenyér része. Ez ugyanis nagyobb tapadást biztosít kevesebb erő kifejtése mellett (vannak, akiknek elegendő a sima háztartási gumikesztyű is). A másik ilyen praktikus eszköz lehet a teleszkopikus zoknifelhúzó, ami a lehajlás okozta nehézségek kiküszöbölését segíti. A helyes gyakorlat kialakításával ezek is mellőzhetők.

A II-es kompressziós harisnyák felhúzásához a gyártó már mellékel egy ún. segédzoknit (ha esetleg elveszti, külön is kapható), ami egy nagyon csúszós, selymes anyag. Előbb ezt kell a lábfejre húzni, aminek segítségével bokáig nagyon könnyen felcsúszik a harisnya. Ezt követően pedig gumikesztyű vagy harisnyafelhúzó kesztyű segítségével apránként ráncokba szedve viszonylag könnyen felhúzható a kompressziós harisnya. Arra külön kell figyelni, hogy a bokánál ne rétegződjön a harisnya, mert különben nem fogja tudni áthúni a boáján. Ha ez nem lenne elegendő, akkor a fémből készült felhúzó keretet javasoljuk. Erre előbb rá kell húzni a harisnyát, majd beledugva a lábat könnyedén felvehető (kevesen használják, mert az előző módszer majdnem mindenkinek elegendő). Ha esetleg a harisnya lehúzása okoz gondot, arra is van segédeszköz, amivel egyszerűen tolható le a kompressziós harisnya.

Fontos hangsúlyozni, hogy a megfelelő rutin kialakítása elengedhetetlen. Egyeseknek egy-két nap alatt kialakul, mások akár egy hétig is kínlódnak vele.

Mennyi ideig kell hordani a kompressziós harisnyát?

Erre a kérdésre nincs egyetlen, mindenkire érvényes válasz. Mivel minden eset és minden beavatkozás más, ezért mindig a kezelőorvost kell megkérdezni arról, hogy egy-egy probléma esetén meddig kell hordani az ilyen fehérneműt.

  • Visszérműtét után: egyes vizsgálatok szerint elég csupán néhány napnyi kompresszió, de az az általánosabb, hogy az orvosok 1-2 hetet javasolnak. Valójában az első 1-2 nap a kritikus, amikor a bőr alatt vérömleny alakulhat ki, és ennek nagyságát kell mérsékelni. Ilyenkor egy rövid ideig éjszaka is hordani kell a harisnyát, amit pár nap után el lehet hagyni. Emellett a napközbeni viselést is fokozatosan lehet csökkenteni, és egyre kevesebb időt tölteni a gyógyharisnyában.
  • Terhesség: a várandósság harmadik, de különösen az ötödik-hatodik hónapjától javasolt a kompressziós harisnya viselése egészen a szülésig.
  • Utazás, sportolás: mindkét esetben az adott tevékenység végzésének ideje alatt szükséges a kompresszió.
  • Megelőzés: folyamatosan kell hordani a kompressziós harisnyát, különösen hajlamosító tényezők fennállása esetén.

A kompressziós harisnya a viselését követően szinte azonnal érezteti a hatását: csökken a lábdagadás mértéke és a fájdalom, a járás pedig könnyebb lesz. Előfordulhat, hogy hosszabb idő kell a látványosabb javuláshoz, különösen egy súlyosabb probléma pl. mélyvénás trombózis esetén. A lényeg: kitartónak kell lenni, de azt is tudni kell, hogy nem egy csodaszerről van szó, ami egykettőre elmulasztja a panaszokat. Abban fog segíteni a kompressziós harisnya, hogy a már kialakult állapot ne romoljon tovább, és a megelőzésben is nagy szerepet játszik.

Ahhoz, hogy a harisnya kifejthesse a hatását, érdemes rögtön ébredés után felvenni, majd egész nap viselni. Fontos! A kánikulában a vénás panaszok még inkább felerősödnek, ezért ilyenkor fokozottan javasolt a kompresszió! A viselési időt az orvos dönti el: van, akinél ez 2-3 hét, másoknál több hónap vagy akár életük végéig is lehetséges.

Ha most vásárol először kompressziós harisnyát, érdemes eleinte csak napi pár órára felvenni, majd fokozatosan növelni a viselés idejét.

Érdekesség, hogy egyes újabb kutatások szerint a gyógyharisnya még az alvási apnoe enyhítésében is szerepet játszhat. Alvási apnoenak nevezzük az éjszakai, alvás közben fellépő légzéskimaradást, melyet a légúti izmok összeesése okoz. Ennek következtében minimum 10 másodperces légzéskimaradás lép fel. Ez a betegség akár súlyos következményeket is okozhat, így mindenképpen figyelnünk kell rá, és ma már erre szakosodott alvás ambulanciákon foglalkoznak a betegség vizsgálatával. Állítólag ilyen esetben is hatásos lehet egy kompressziós gyógyharisnya viselése - bár mi a használatát éjjelre nem ajánljuk, hiszen egyrészt a lábaknak szellőzni kell, másrészt nem éri őket terhelés és így a vérkeringés egyenletes. Ha az orvos mégis ajánlja, akkor használni kell a gyógyharisnyát éjjel is.

És ha lecsúszik, mit tehetek?

Bármilyen méretet választunk, akkor is megvan az esély arra, hogy a kompressziós harisnya lecsúszik. Mi ennek az oka?

  • Nem megfelelő a méret. Mivel a kompressziós harisnyát mérettáblázat alapján választjuk ki, nem érthetjük, hogy mi okozza a gondot. Nos, a probléma oda vezethető vissza, hogy a méretvételt a lábról reggel kell elvégezni, ugyanis a nap folyamán a lábak folyamatosan duzzadnak, vagyis a nap közben levett méretek emiatt hibásnak tekinthetők.
  • Kopik a harisnya. Alapvetően az a javaslat, hogy reggel, lehetőleg ébredés után már fel kell húzni a harisnyát, mivel ilyenkor még nem duzzadtak a lábak, ezáltal pedig könnyebb a harisnya felvétele. Viszont minél későbbre halasztjuk a műveletet, annál nehezebben fog feljönni, és ilyenkor nem ritka, hogy a beteg tépi és ráncigálja, ami kinyúláshoz vezet.
  • Izzad a láb. Bár a kompressziós harisnyák nagy részében található szilikon betét, ami éppen a lecsúszást hivatott gátolni, de a nedvesség miatt elvész a szilikon rögzítési képessége. Ebben az esetben javasolt alkohollal benedvesített vattával áttörölni a szilikont, ami így visszanyeri a rögzítési tulajdonságait. Ha nincs szilikon a harisnyában, vagy van, de nem bízunk a megfelelő rögzítésében, akkor sem kell kétségbe esni, hiszen kapható kompressziós harisnya rögzítő ragasztó. Ennek használata igen egyszerű, felvétel után csak vissza kell hajtani a harisnya peremét, vékonyan és egyenletesen bekenni az alatta lévő bőrt a rögzítő anyaggal, majd visszahajtani és rányomni a harisnya peremét a ragasztóval bekent területre. Ennek használatával biztosak lehetünk benne, hogy a harisnya egész nap a helyén marad. A ragasztóanyag vízben oldódik, tehát könnyű lemosni, ráadásul bőrbarát és antiallergén.
  • Kúp formájú combok. A lábunk nem egyforma, anatómiailag minden nőnek és férfinak más és más a láb formája. Ha Önnek kúp formájú, azaz a térde felé eléggé hegyes a combja, nagy eséllyel le fog csúszni a harisnya, mert ezen az elkeskenyedő részen már nincs megfelelő tartása a lábnak.
  • Szőrös a láb. A lábszőrzet szintén gondot jelent. Bár elég sok nő szőrteleníti a lábát, de nem mindenki és nem rendszeresen. A szőrzeten ugyanis elcsúszik a szilikoncsík, így pl. a combfix nem tud megfelelően tartani, és lecsúszik a kompressziós harisnya. A férfiaknál ennek óriási az esélye, hiszen ők alapból nem borotválják a lábukat.

Az ápolásra is ügyeljen, hogy hosszú életű legyen a kompressziós harisnya

Kevesen tudják, hogy a kompressziós harisnyát (mint kiegészítőt) nagy odafigyeléssel kell kezelni, így többek között mosni is, hogy valóban hosszú élettartamú legyen, azaz 6 hónapnál tovább tartson. Gyakorlatilag ugyanannyiszor moshatjuk, mint egy normál harisnyát. A mosás során azonban be kell tartani néhány szabályt, ellenkező esetben károsodik a termék anyaga – elveszti rugalmasságát, kinyúlik –, és idő előtt ki kell dobni. Márpedig egy drágább, minőségi harisnya esetén ez azt jelentheti, hogy akár tízezer forint is a kukában végezheti.

  • Ne mossa mosógépben! Az ilyen termékeket mindig kézzel kell tisztítani maximum 40 fokos vízben. Bár vannak, akik szerint mosózsákba téve akár gépben is moshatók, de inkább ne kockáztasson! Ugyanis a többi ruha könnyen megsértheti a harisnya anyagát, ami így már nem lesz használható.
  • Használjon enyhén lúgos mosószert!
  • Soha ne használjon por mosószert, csak folyékonyat!
  • Kerülje az öblítő használatát, mert az gyengíti az összetételt (pl. a lykrát tartalmazó anyagot nagyon hamar tönkreteszi).
  • A szilikonpántos harisnyáknál a szilikont érdemes 3-4 hetente alkoholos vattával áttisztítani a ráragadt bőrdaraboktól, szennyeződésektől - így a tapadása is megnövelhető.
  • Ne csavarja ki a kompressziós harisnyát, legfeljebb száraz törölközők közé téve.
  • Ne helyezze forró fűtőtestre, ne tegye ki közvetlen napsütésnek, és soha ne vasalja ki! Úgy szoktuk mondani, hogy „fektetve vagy laposan szárítsa”.

Említettük már, hogy használhat speciális mosószert. A speciális, kímélő tisztítószerek, mint például a Medi Clean kifejezetten kompressziós harisnyák mosásához kifejlesztett terméke. Ez a tisztítószer biztosan nem tesz kárt a harisnyák anyagában, és hatékonyan távolítja el belőlük a szennyeződéseket. Emellett bőrbarát formulát tartalmaz, illatmentes, és még a harisnyák színének megőrzésében is segít.

Mielőtt elkezdi a mosást, minden esetben olvassa el a tisztítószerekre vonatkozó használati utasítást! Ebből többek között azt is megtudja, hogy mennyi mosószert tegyen a vízbe, ami szintén hozzájárulhat a harisnyák hosszabb élettartamához.

A kompressziós harisnyák vagy gyógyharisnyák élettartamát a mosáson túl így növelheti még.

  • Ha krémezi a kezét vagy a lábát, akkor azt lehetőleg este tegye, mert a testápoló és/vagy krém rövid időn belül tönkreteheti az anyagot, mert beleivódik a harisnya finom szálai közé így csökkentve a kompresszió hatását – arról nem is beszélve, hogy onnan nem is lehet kimosni.
  • A harisnya fel- és levételekor előbb vegye le az ékszereket, hogy ne akadjanak bele véletlenül se az anyagba.
  • A hosszú körömre vagy műkörömre érdemes odafigyelni, mert károsíthatja a harisnyát, és nem egyszer előfordul, hogy emiatt sérül a termék, ami természetesen nem garanciaköteles.
  • A szóbeszédtől eltérően, ne tegye fagyasztóba a kompressziós harisnyát, mert csak árthat vele, az élettartamát ezzel nem hosszabbítja meg.

Ha ezeket az előírásokat betartja, akkor a kedvenc harisnyája biztosan nem megy tönkre idő előtt.

Kompressziós harisnyák kismamáknak

A terhesség alatt a kismamák szervezete számos változáson megy keresztül, amelyek közül a vérkeringés és a nyirokkeringés megváltozása különösen jelentős. A kompressziós harisnyák kismamáknak kifejezetten hasznosak lehetnek, mivel segítenek enyhíteni a lábdagadást és a keringési panaszokat, valamint megelőzni a vérrögképződést.

A kismamáknak szánt kompressziós harisnyák különleges kialakítással rendelkeznek, hogy maximális kényelmet és hatékonyságot biztosítsanak. Ezek a harisnyák szélesebb hasi és derékrésszel készülnek, hogy ne szorítsák a pocakot, és a kompresszió mértéke a bokánál a legnagyobb, majd fokozatosan csökken felfelé haladva. Ez a technika segít összenyomni a kitágult ereket, és felerősíti a lábizmok „szivattyúzó” hatását, amely csökkenti a vérpangás kialakulását a visszerekben, és elősegíti a vér visszaáramlását a szív irányába.

A kompressziós harisnyák kismamáknak különböző méretekben és színekben kaphatók, így mindenki megtalálhatja a számára megfelelőt. Azonban érdemes orvosi tanácsot kérni a kompressziós harisnya kiválasztásakor, hogy biztosan a megfelelő méretet és típust válasszuk. Az orvos segíthet meghatározni a szükséges kompressziós szintet és a legmegfelelőbb harisnya típust az egyéni igények alapján.

A kompressziós harisnyák használata mellett fontos a rendszeres mozgás és a helyes táplálkozás is, hogy megelőzzük a keringési panaszokat és a lábdagadást. A kompressziós harisnyák használata napjainkban egyre népszerűbb, és sok kismama használja őket a terhesség alatt, hogy kényelmesebben és egészségesebben éljék meg ezt az időszakot.

A kompressziós harisnyák kismamáknak tehát nemcsak a kényelemről szólnak, hanem a biztonságról és az egészségről is. Ha Ön is várandós, érdemes megfontolni a kompressziós harisnya használatát, hogy támogassa a lábai egészségét és csökkentse a terhesség alatt fellépő kellemetlenségeket.

Végezetül néhány tévhit a kompressziós harisnyáról

A kompressziós harisnyáról számtalan tévhit kering, amit sajnos készpénznek vesznek azok, akik először készülnek a viselésére.

  • A kölcsön harisnya megfelelő – Az így vélekedők szerint nincs szükség személyre szabott kompressziós harisnya vásárlására, mert megfelelő lehet a szomszéd, a barát vagy a testvér már nem hordott harisnyája. A kompressziós harisnyának mindig személyre szabottnak kell lennie, vagyis nemcsak az egyedi méretekre kell idomulnia, hanem az erek állapotának megfelelő kompressziós nyomás szintén egy fontos szempont. Ha túl nagy, akkor a kompresszió nem fejti ki hatását, míg ha túlságosan kicsit, tovább ronthatja az állapotot.
  • A kompressziós harisnyák csúnyák – Leginkább a hölgyek számára fontos, hogy nem látszon gyógyászati segédeszköznek a harisnya, hanem kinézetre olyan darab legyen, ami megfelel az éppen aktuális divatnak. Többek között lehet választani fekete, fehér, homok, bronz, púder, smaragd, magenta vagy rubin színű harisnyát is.
  • A kompressziós harisnya állandóan lecsúszik – A harisnya lecsúszásának három leggyakoribb okát szokták kiemelni, vagyis ezek kiküszöbölésével elkerülhető a lecsúszás. Nem megfelelő a méret, gyorsan kopik, valamint a láb izzadása szintén okozhatja a harisnya lecsúszását.
  • A kompressziós harisnya elviselhetetlenül meleg – Ez télen nem tűnik problémának, de a harisnyát sok esetben nyáron is viselni kell. Szerencsére a modern, jó minőségű kompressziós harisnyákat úgy készítik, hogy komfortos legyen a viselésük. Ezt egyrészt a harisnya szövésével, másrészt a harisnyához felhasznált anyagok minőségével lehet kiküszöbölni. Vagyis egy modern kompressziós harisnya viselése nem csupán jó érzés a bőrnek, hanem kellemes hőhatású, jó a nedvességelvezető képessége, légáteresztő és antibakteriális hatású.

Ha Önnek is kompressziós harisnyára van szüksége, és egy igazán minőségi terméket szeretne beszerezni, keressen minket elérhetőségeinken!

Tartalomhoz tartozó címkék: Vénás elégtelenség

Ezeket olvasta már?

A kompressziós harisnya felhúzás módja változik az erősségtől?

A kompressziós harisnya felhúzás módja változik az erősségtől?

Megoszlanak a vélemények a tekintetben, hogy könnyű vagy nehéz felhúzni a kompressziós harisnyákat. Nos, ez attól függ, hogy milyen erősségű, meddig ér és mennyire gyakorlott a felhúzó személy. Ha nehéznek is találnánk, azért vannak praktikák és praktikus eszközök, amelyek segítenek a felhúzásban. Ebben a cikkben pár ilyet mutatunk be Önnek a teljesség igénye nélkül.

A kompressziós harisnya használata: elméleti ismeretek (1. rész)

A kompressziós harisnya használata: elméleti ismeretek (1. rész)

Modern világunk egyik szükségtelen velejárója, hogy egyre több baj van a lábunkkal. A visszér, ödéma szinte már népbetegségnek számít. Ha szebb és egészségesebb lábakat szeretnénk, előbb-utóbb orvoshoz fogunk fordulni, aki nagyon sok esetben kompressziós harisnya viselését javasolja. De mi is ez a termék, mire kell odafigyelni a választáskor? Ebben a két cikkben ezt mutatjuk meg Önnek.

Ha állandóan lecsúszik a harisnya ezt teheti ellene

Ha állandóan lecsúszik a harisnya ezt teheti ellene

A kompressziós harisnyák hatékony fegyverei a visszeres lábaknak, ha a helyükön maradnak. Sajnos a kompressziós harisnya éppen úgy képes lecsúszni, mint bármelyik másik harisnyanadrág vagy combfix. Mivel gyógyászati hatást várunk el tőle, amihez tényleg arra van szükség, hogy a megfelelő helyeken tartson, ha lecsúszik, akkor ez a hatás nem érvényesül. De mit tehetünk ellene? 

Kompressziós harisnya férfi részére vénás elégtelenségre

Kompressziós harisnya férfi részére vénás elégtelenségre

Sokan úgy tartják: a visszérbetegség kizárólag a nőket érinti, ezért lehet számukra meglepő, ha találkoznak egy-egy olyan esettel, amikor egy férfinél alakulnak ki az egyértelmű jelek. A statisztikák szerint a nők 45%-a, míg a férfiak kb. 20%-a számára jelent ez az élete folyamán gondot, ami igen sok férfit érint. Ők is hordhatnak kompressziós harisnyát, de a különbségekre érdemes figyelmet szentelni.

Kompressziós harisnya visszeres lábra: a lábak újjászületése!

Kompressziós harisnya visszeres lábra: a lábak újjászületése!

Ma már egyre több nőnek (leginkább) és férfinek látható és tapintható módon is visszeres a lába. Van aki ezzel nem foglalkozik, mert csupán esztétikai "hibának" látja, mások pedig elrejtenék, hogy senki se lássa a "csúnya lábukat". A visszér kialakulásának számos oka van, ugyanakkor számos megoldás is. Mi kompressziós harisnyát ajánlunk a probléma megelőzésére és megoldására.

Mi a kompressziós harisnya, mire jó? - pro és kontra

Mi a kompressziós harisnya, mire jó? - pro és kontra

Ma már egyre többen ismerik a kompressziós termékeket, így ha valakit megkérdezünk, véleménye szerint a kompressziós harisnya mire jó, valószínűleg azt fogja válaszolni: a visszerek kezelésére, megelőzésére és talán sportoláshoz. Ha viszont arra irányul a kérdés, mikor nem javasolt hordani, akkor nem biztos, hogy kapunk választ, hiszen erről kevés szó esik. Érdemes ezeket is tudni.