Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Sztómazsák csere esetén is kiemelten figyeljen a higiéniára

Szabó Zoltán József
Sztómazsák csere esetén is kiemelten figyeljen a higiéniára

A sztómaműtét után fontos, hogy tudja, hogyan vigyázzon otthon a sztómájára, mit tehet és mit nem, mire kell odafigyelnie vagy csak kevésbé. Ez magában foglalja a fizikai higiéniát és a sztóma körüli bőr gondozását. Nem kíván óriási törődést, de a mindennapos rutin részeként állandó törődést kíván. Semmiképp sem szabad elhanyagolni, hanyagul kezelni. Ez mind fontos.

Szerző: Szabó Zoltán József

Előkészületek a sztómazsák cseréjéhez

A sztómazsák cseréjéhez fontos, hogy minden szükséges eszközt kéznél legyen. A leghatékonyabb, ha az eljárást reggel, étkezés és folyadékfogyasztás előtt végzi el. Az eszköznek a cseréjét az ajánlásnak megfelelően végezze el, ne várja meg, míg leválik. Minden sztómaterápiás segédeszköz dobozban található a sztóma mérésére sablon, ennek segítségével mérje meg a sztómájának méretét, formáját és rajzolja át a zsák tapadófelületén található fóliára. Ezután vágja ki a lyukat egy éles ollóval (vagy az ujjbegyével igazítsa a lyukat) a rajz szerint. Győződjön meg arról, hogy a lyuk alakja és mérete pontosan megegyezik a sztómájával.

A zsák ürítése és eltávolítása

Nyissa ki a kapcsot a zsák végén. Amennyiben a zsák tartalma különösen nagy, vagy a sztóma környéke érzékeny, különös figyelmet kell fordítani a tisztításra és a megfelelő anyagok használatára. Engedje le és ürítse ki a WC-be a zsák tartalmát. Az esetleges szennyeződések elkerülése érdekében a sztóma alá a derékvonalra rögzítsen egy szemeteszsákot. Óvatosan vegye le a használt zsákot. Egyik kezével fogja meg a tapadófelület szélét, a másik kezével a bőrt nyomkodja a has irányába. Soha nem a segédeszközt húzza le a bőrről, a bőrt válassza le az eszközről. Dobja a zsákot a szemetesbe.

Bőr előkészítése az új zsák felhelyezéséhez

Langyos vízben nedvesítsen meg néhány puha géz/flísz lapot vagy textíliát. Alaposan tisztítsa meg a sztómáját és annak környezetét. Szárítsa meg / itassa fel tiszta, száraz géz/flísz lappal. Nagyon fontos, hogy a sztóma környéke teljesen száraz legyen az új zsák felhelyezése előtt.

Zsák ellenőrzése és ápolása

A sztómazsák megfelelő ápolása és ellenőrzése elengedhetetlen a sztómával élő ember egészségének és kényelmének fenntartásához. Az alábbiakban néhány fontos szempontot ismertetünk a zsák ápolásával és ellenőrzésével kapcsolatban.

Új zsák felhelyezése és rögzítése

Közvetlenül a zsák felragasztása előtt távolítsa el róla a védőfóliát. Egyrészes zsák esetében hajtsa félbe a tapadófelületet úgy, hogy csak a zsákot fogja meg és alulról felfelé haladva illessze a sztómát a kivágott lyukba. Ezzel kész is a csere! Alaposan mosson kezet!

Utólagos higiéniai tanácsok a sztómazsák cseréjéhez

A sztómazsák cseréje után fontos, hogy alaposan mossunk kezet. A sztómaterápiás segédeszközök fertőtlenítésére használhatunk pl. a Bacillol 30 Tissues felületfertőtlenítő törlőkendőt. A sztómazsák cseréje során használt eszközök fertőtlenítésére használhatunk pl. a Sterillium kézfertőtlenítőt.

Néhány hasznos tanács a higiéniával kapcsolatban 

A sztóma körüli bőrt perisztomális bőrnek nevezzük. Íme néhány praktikus tipp az egészség megőrzéséhez:

  • Szokjon rá: minden alkalommal, amikor lecseréli a zsákot, tisztítsa meg a perisztomális bőrt
  • A legtöbb ember számára a víz elegendő a bőr tisztításához.  Ha inkább szappant használ, akkor a legjobb, ha hidratálók, illatanyagok és parfümök nélkül használja, mivel ez megzavarhatja a bőrzáródást
  • Ha vörös, törött vagy nedves bőrt fedez fel a sztóma körül, vegye fel a kapcsolatot a sztómaterápiás nővérrel vagy az orvossal
  • Rendszeresen vizsgálja meg a bőrfelületet, hogy ellenőrizze az esetleges változásokat, és biztosítsa, hogy egészséges legyen
  • A perisztomális bőrnek érintetlennek kell maradnia irritáció, kiütés vagy bőrpír nélkül. Úgy kell kinéznie, mint bárhol máshol a testén.

Zuhanyzás

Sztómával ugyanúgy zuhanyozhat vagy fürödhet, mint korábban. A szappan és a víz nem fog folyni a sztómájába, és semmilyen módon nem bántja.

  • Zuhanyozhat vagy fürödhet a sztómazsákkal  vagy anélkül. Ha azonban a kétrészes rendszerűnél eltávolítja a zsákot, gyengülhet az alaplap tapadása.
  • Ha úgy találja, hogy az alaplap tapadása ilyenkor gyengül, akkor a legjobb, ha a tasakot rajta hagyja, vagy eltávolítja az alaplapot is.
  • A szappanmaradványok néha megzavarhatják, hogy az alaplap jól tapadjon a bőrére, ezért válasszon olyan tisztítószert, amely nem tartalmaz maradványokat, hidratálókat és olajokat.
  • Ha kétrészes rendszert használ, érdemes lecserélni a zsákot a zuhanyzás után. Így szárazon tarthatja azt, amelyet általában visel.
  • Nem javasolt a krémet tartalmazó tusfürdők, szappanok használata.
  • Testápolót használhat, a sztóma körüli bőrfelület kihagyásával, ugyanis a zsíros bőrre a sztómaeszköz tapadófelülete nem tapad! Benzin és egyéb zsíroldók használata a bőr zsírmentesítésére, vagy a paszta maradványainak eltávolítására ne használjon, szárítják és irritálják a bőrt, ezzel fokozott fertőzésveszélyt okozunk.
  • Mindig mosson kezet! A részleteket a szükségessége miatt itt olvashatja.

WC használat

  • Sokaknak nem kérdés, hogy toalett után kezet kell mosni, de eszükbe sem jut, hogy előtte is fontos lehet a kézmosás, hiszen a napi teendők során bepiszkolódott kézen sok baktérium, kórokozó telepedhet meg, amik ezáltal az intim testrészekre kerülhetnek, és betegségeket okozhatnak.
  • Az illemhelyet illik ugyanolyan tisztán hagyni, mint ahogyan igénybe vettük. Így használat után ellenőrizzük a csészét, hogy valóban minden távozott-e, ha nem, öblítsünk újból, valamint ne szégyelljük a WC-kefét sem használni.
  • Ha légfrissítőt helyeztek a WC mellé az azért van, hogy használjuk a kellemetlen szagok elfedésére. Ha légfrissítő vagy elszívó berendezés nem lenne, használat után hagyjuk nyitva az ajtót, hogy a levegő gyorsabban cserélődhessen.
  • A köz WC-k nem igazodnak a sztómások széklet tevékenységének megkönnyítéséhez. Ez még a mozgáskorlátozottak WC-jéről se mondható el.
  • Fontos, hogy úgy végezza a zsákcserét, használja az illemhelyet, hogy az ne okozzon megütközést a velünk együtt élő családtagoknak, munkatársaknak, embertársaknak.
  • Otthon ajánlott a WC-ben vagy fürdőszobában egy tárolóhelyet kialakítani, ahol a szükséges eszközök könnyen elérhetők. Ebben legyen
  • 1 doboz sztómazsák (a doboz tartalma gyártónként változó 10-30 db)
  • a sztóma körüli bőr tisztításához gézlap, WC papír (Egyszer használatos eszközöket használjunk. Ne használjunk többször használatos szivacsot vagy törlőkendőt)
  • langyos víz, bőrtisztító lemosó, bőrápoló eszközök
  • ha kivágható zsákot használ szükség van egy sztómamérőre, tollra, és hajlított végű ollóra
  • kisméretű, lehetőleg fekete szemetes zacskó, (kutya piszok tároló)
  • Legyen egy olyan magasságban elhelyezett tükör, amiben a sztóma jól látható.
  • Ha nincs lehetőség egy tároló szekrényke elhelyezésére alkalmazza a lentebb látható textilből varrt zsebes megoldást, amit a WC falára tud felakasztani. Használaton kívül fordítsa fal felé. Nem kell mindenkivel láttatni.

Illemhely használat otthontól távol

Másként kell felkészülnünk, ha csak a napi vagy tartós több napos távollétről van szó. Mindkét esetre más-más felszereltségű szettet kell magunknál tartani.

Előfordulhat, hogy idegen lakásban vagy köz WC-ben kényszerülünk zsákot cserélni. Ha idegen lakásban végezzük, azt úgy tegyük, hogy ne maradjon nyoma a dolognak. Legyen mindig nálunk egy kutyapiszok zsák a lecserélt zsák részére. Ezt jól zárható legyen, ha nincs rá mód, hogy a kukába tegyük, inkább vigyük magunkkal. 

Ha nyilvános WC használunk számítsunk arra, hogy a WC fülkében nincs víz, többnyire csak az előtérben van. Legyen nálunk egy flakon, amit az előtérben vízzel töltünk. Tanácsos, hogy a szettünkben legyen nedves kendő. Ne érjen meglepetés, ha a fülkében nincs WC papír. A fülkékben a táskánkat se tudjuk hová letenni. Ezért legyen a szettünkben egy "S" kampó, hogy a táskánkat vagy az uticsomag szettünk a palánk oldalára illesztett kampóra felakaszthassuk.

Tartalomhoz tartozó címkék: Sztómaápolás

Mások ezeket is megnézték még

Coloplast Brava bőrvédő kendő sztómazsákhoz, 30db

14 300 Ft

Coloplast bőrvédő kendő védőfilmmel, 30db

6 900 Ft

Stomahesive Adhesiv alkoholmentes paszta, Convatec 129730, 30g

4 900 Ft

Esenta szilikonos védőréteg-képző, előkészítő bőrvédő spray, 50ml

8 000 Ft

Ezeket olvasta már?

A legjobb kompressziós zokni férfiaknak - 3 tipp a választáshoz

A legjobb kompressziós zokni férfiaknak - 3 tipp a választáshoz

Általánosságban véve azt mondhatjuk, hogy többnyire a nők figyelnek oda jobban az egészségükre, de a férfiakra is egyre inkább jellemző ez a fajta öngondoskodás. Hogy ezt a helyzetet megkönnyítsék, a cégek különféle, kifejezetten férfiaknak szánt gyógyászati segédeszközzel rukkolnak elő, ilyen többek között a férfiak részére kifejlesztett kompressziós zokni is.

A sztómás élet fontos része a megfelelő táplálkozás: sztóma étrend

A sztómás élet fontos része a megfelelő táplálkozás: sztóma étrend

Sztómaviselőként a táplálkozás, azaz az evés-ivás állandó téma – érthető módon. Sajnos azonban a legtöbbször olyan téves információkat kapnak ezzel a kapcsolatban az érintettek, amik ijesztőek lehetnek, bizonytalanságot, kétséget ébresztenek. Néhány hasznos jó tanáccsal szeretnék segíteni Önnek, hogy átlendüljön a nehéz időkön, és megfelelően étkezen.

Derék- kontra vesemelegítő: gyorssegély a választáshoz

Derék- kontra vesemelegítő: gyorssegély a választáshoz

Nem mindenki viseli jól a hűvösebb időjárást, a téli hidegben pedig némelyek egyenesen „megfagynak”, hiába öltöznek fel rétegesen. A komfortérzeten sokat lehet javítani, ha a megfelelő darabokat húzzuk magunkra, ezalatt nem csupán a csizmára és a pulóverre gondolunk, hanem a derékmelegítőkre és a vesemelegítőkre is. De mégis mi a különbség e két segédeszköz között?

Minőségi élet sztómával is lehetséges - íme 16 tény

Minőségi élet sztómával is lehetséges - íme 16 tény

A sztómaviselők száma Magyarországon kb. 13000, érdekvédelmükre országszerte társadalmi egyesületek alakultak ILCO klub néven. Ha teheti, keresse fel őket, sokat segíthetnek egymásnak. Ezen felül egy kis utánajárással, vagy ennek a tudástárnak a böngészésével is sok mindent megtudhat a sztóaviselés mikéntjéről, korlátairól, és hasznos tanácsokat kaphat a mindennapokhoz.

Sztóma GYIK - kérdések és válaszok a sztómás kérdések témában

Sztóma GYIK - kérdések és válaszok a sztómás kérdések témában

Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány gyakori kérdést, amit állandóan feltesznek a sztómaviselők. Remélem, Ön is megtalálja a maga kérdésére a választ. Ha mégsem, akkor keressen egyéb írásokat ebben a tudástárban, mert nagyon sokrétű információval segítünk pl. a sztómaápolással kapcsolatban is. Keresheti az Ön sztómanővérét is, hogy megtalálja a válaszokat.

Sztóma műtét utáni felépülés: tippek és tanácsok a regenerációhoz

Sztóma műtét utáni felépülés: tippek és tanácsok a regenerációhoz

A sztóma utáni felépülés egy kihívásokkal teli időszak, amely során a megfelelő fizikai és lelki támogatás kulcsfontosságú. A műtétet követően az érintettek számára az elsődleges feladat a mindennapi tevékenységekhez való visszatérés. Ezzel együtt a lelki felépülés is figyelmet érdemel, hiszen a sztóma elfogadása és az új élethelyzethez való alkalmazkodás belső erőt igényel.