Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Boka zúzódás, húzódás, ficam, rándulás: mikor kell orvoshoz fordulni?

Szabó Zoltán József
Boka zúzódás, húzódás, ficam, rándulás: mikor kell orvoshoz fordulni?

Az élete során számtalan kisebb nagyobb baleset érheti az embert. Általában a kisebbek közé soroljuk a húzódást, a zúzódást, a ficamot és a rándulást, noha ezek is nagyon tudnak fájni. Mivel általában csak a duzzanatot látjuk, jellemzően orvoshoz sem fordulunk velük, azonban vannak olyan esetek, amikor nem kerülhetjük el a doktort. Nézzük meg, mikor mit tehetünk a fájdalom csillapítására.

Húzódás, zúzódás, ficam és rándulás: melyikkel és mikor kell orvoshoz fordulni?

Szerző: Szabó Zoltán József

Az élete során számtalan kisebb nagyobb baleset érheti az embert. Általában a kisebbek közé soroljuk a húzódást, a zúzódást, a ficamot és a rándulást, noha ezek is nagyon tudnak fájni. Mivel általában csak a duzzanatot látjuk, jellemzően orvoshoz sem fordulunk velük, azonban vannak olyan esetek, amikor nem kerülhetjük el a doktort.

Mi a különbség a húzódás, a zúzódás, a ficam és a rándulás között?

A húzódások és a zúzódások az izomsérülések közé sorolhatók, míg a ficam és a rándulás az ízületeket érinti.

Húzódás akkor következik be, amikor az izmokat túlzottan megterheljük, és ezért azok tartósan összehúzódnak, illetve görcsbe rándulnak. Jellemzően izommerevség és gyulladás kíséri. A láb egészsége különösen fontos a sérülésekből való felépülés során, mivel a megfelelő gyakorlatok javítják a keringést és az erőt a lábban.

Zúzódásnál az adott testrészt vagy izomszövetet éri károsodás, jellemzően egy tompa tárggyal történő ütközést követően. Ebben az esetben a szövet szétroncsolódik, és duzzanat keletkezik. A zúzódás nem mindig jár sebbel, időnként viszont mélyebb sérüléseket is jelezhet.

Ficam alatt azokat a sérüléseket értjük, melyek során az ízületi porcfelszínek, vagyis a vápa és a fej eltávolodnak egymástól. Ha az eltávolodás teljes, akkor beszélhetünk teljes ficamról, ha viszont csak eltávolodnak, de a fej az ízületen belül marad, akkor részleges ficamról van szó.

Rándulás esetén is lényegében az ízületi felszínek eltávolodása történik meg, de ebben az esetben a tok és a szalagok megnyúlnak, ugyanakkor a fej a vápában marad.

Hogyan kezelhető a húzódás, a zúzódás, a ficam és a boka rándulás?

A teendőket könnyebben megjegyezheti az angol és a német nyelvterületen is születtek betűszavak megtanulásával. A németeknél PECH-szabály, az angoloknál RICE-szabály.

  1. lépés (Pause vagy Rest): szünetet kell tartani a további fizikai megterhelést illetően
  2. lépés (Eise vagy Ice): hűteni kell az érintett testrészt
  3. lépés (Compression vagy Compression): alkalmazzon elasztikus kötést az érintett részen
  4. lépés (Hochlagern vagy Elevate): felpolcolva, azaz emelt pozícióban kell tartani a sérült testrész, nem lógatva kell tartani

A húzódás és a zúzódás kezelésére is hatásos módszer a hideg-meleg borogatás, ugyanis a duzzanatra hideg borogatást célszerű alkalmazni, majd annak lelohadása után válthatunk meleg borogatásra.

  • A hideg ugyanis lassítja az agynak küldött fájdalom-üzeneteket, így fájdalomcsillapító hatású.
  • A hideg szűkíti a gyulladás miatt kitágult és áteresztővé vált ereket. Az érösszehúzódást követően az erekből való folyadék-kiszivárgás csökken, a duzzanat lohadni kezd.
  • A hideghatás hozzájárul a vérömlenyek kialakulásának a megelőzéséhez.
  • Ha “csak” hideget adunk a fájó testrésznek, akkor nem kell számolni a szintetikus hatóanyagú gyógyszerek jelentette mellékhatásokkal.
  • Ezen felül a pihentetés is fontos, illetve gyakran javasolnak még húzódásra és zúzódásra gyulladáscsökkentő vagy gyógynövényi kivonatokat tartalmazó krémeket és kenőcsöket is, melyek segíthetnek a gyulladás csökkentésében.

A ficam és a rándulás kezelése minden esetben szakorvos feladata, hiszen nemcsak a laikusok, de még az orvosok sem mindig tudják elsőre megkülönböztetni ezeket a sérüléseket a töréstől, ezért röntgenfelvétel segítségével bizonyosodnak meg a sérülés milyenségéről. Nem szakemberként ezt tehetjük:

Amint bekövetkezett a sérülés, a legjobb, amit tehet, ha nyugalomba helyezzük az adott testrészt, és jeges borogatással is enyhíthetjük a duzzanatot, amíg orvoshoz nem kerülünk. Nyugtassa meg a sérültet, helyezze nyugalomba! Ültesse vagy fektesse le, de ügyeljen arra, hogy a sérült testrészt lehetőleg ne mozgassa! Keressen további sérüléseket! Távolítsa el a sérült testrész ékszereit (óra, gyűrű, karkötő), bizonyos esetekben a ruházat meglazítása is indokolt lehet. Egyes szakemberek szerint 10 percnyi hűtést, 30 percnyi nem hűtéses szakasz kövessen. Ez akár 3 napon keresztül is alkalmazható. Sérült ízület rögzíthető rugalmas pólyával, a kötés szorosságát ellenőrizni szükséges! A szoros kötés akadályozhatja a vérkeringést.

A hidegterápia tehát akkor hatékony, ha az gyorsan és jelentősen csökkenti a bőr hőmérsékletét – ezért nem jó pl. erre a célra a vizes zsebkendő vagy a nedves konyharuha. Kb. 15 perc alatt a bőr hőmérsékletének az átlagos 34 °C-ról körülbelül 15 °C-ra kell csökkennie, ezt követően a gélpárna levehető. Ideális esetben a létrejött fájdalomcsillapító hatás akár 2-3 órán át fennmaradhat.

Mikor kell fájdalom esetén orvoshoz fordulni?

Húzódás és zúzódás esetében, amennyiben nem múlik pár napon belül a fájdalom a kezelés ellenére sem, vagy rosszabbodnak a tünetek, mindenképp orvoshoz kell fordulni. Javasolt még akkor is felkeresni a szakembert, ha a sérült, fájdalmas terület túl nagy, hiszen ilyen esetben nem ajánlott a krémek alkalmazása, leginkább gyógyszeres kezelés a megfelelő mód.

Ficam vagy rándulás esetén lehetőleg minden esetben haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ne próbálkozzunk otthon az öngyógyítással. Továbbá a nem orvosi végzettségű barátoknak és ismerősöknek se engedjük, hogy a helyére tegyék a ficamot, hiszen egy rossz mozdulat szalagszakadást okozhat, de ideg- és érkárosodás is felléphet a szakszerűtlen kezelés miatt.

Láb sérülése, például ficam vagy rándulás esetén lehetőleg minden esetben haladéktalanul forduljunk orvoshoz, ne próbálkozzunk otthon az öngyógyítással. Továbbá a nem orvosi végzettségű barátoknak és ismerősöknek se engedjük, hogy a helyére tegyék a ficamot, hiszen egy rossz mozdulat szalagszakadást okozhat, de ideg- és érkárosodás is felléphet a szakszerűtlen kezelés miatt.

Mindenképp keresse fel a traumatológiai szakrendelést, ha

  • a végtag rendellenes pozícióban maradt,
  • a sérültnek erős fájdalmai vannak,
  • a fájdalom 1-2 nap alatt nem csökken és a duzzanat sem lappad le,
  • a sérült terület hűvös vagy elszíneződött, illetve
  • zsibbadás, merevség jelentkezik.

Mint a fentiekből is kiderül, húzódás, zúzódás, ficam és rándulás esetében is jól jön egy hideg-meleg borogatás, ezért nélkülözhetetlen kelléke a háztartásoknak. Amennyiben Önnek is szüksége van egy ilyen eszközre, keressen minket elérhetőségeinken, és segítünk kiválasztani az Ön igényeinek leginkább megfelelőt!

A boka sérülései

A boka sérülései gyakoriak, és sokféle formában jelentkezhetnek. Ide tartozik a bokarándulás, a bokaficam, a szalagszakadás és a zúzódás. Ezek a sérülések általában sportolás vagy fizikai aktivitás során következnek be, de akár mindennapi tevékenységek során is előfordulhatnak. A boka sérülései különösen fájdalmasak lehetnek, és megfelelő kezelést igényelnek a gyógyulás érdekében.

Bokarándulás tünetei és kezelése

A bokarándulás a boka stabilizáló szalagjainak sérülése, amely bárkit érinthet kortól vagy fizikai kondíciótól függetlenül. A bokarándulás tünetei közé tartozik a fájdalom, a duzzanat, a merevség és a boka instabilitása. A bokarándulás kezelése általában gyógytornával, fizioterápiával és pihentetéssel történik. Fontos a sérült boka védelme és a további sérülések megelőzése. A megfelelő kezelés segíthet a fájdalom csökkentésében és a gyógyulás felgyorsításában.

A sérülések megelőzése

A boka sérülések megelőzése érdekében fontos a megfelelő cipő viselése, a boka erősítése és a megfelelő terhelés. A megfelelő cipő viselése segít a boka stabilitásának megőrzésében és a további sérülések megelőzésében. Emellett a rendszeres gyakorlatok, amelyek erősítik a boka izmait és szalagjait, szintén hozzájárulhatnak a sérülések elkerüléséhez.

Megfelelő cipő viselése

A megfelelő cipő viselése fontos a boka sérülések megelőzésében. A cipőnek stabilnak és kényelmesnek kell lennie, és megfelelően illeszkednie kell a lábhoz. A jól megválasztott cipő segít a boka stabilitásának megőrzésében és a további sérülések megelőzésében. Fontos, hogy a cipő megfelelő alátámasztást nyújtson, különösen sportolás vagy hosszabb séták során.

Tartalomhoz tartozó címkék: Fizioterápia

Mások ezeket is megnézték még

Jeges tömlő, hideg-meleg jégtömlő, 28 cm, 3l

2 600 Ft

Hideg-meleg gélpárna borogatás, 13 x 28 cm

1 600 Ft

Melegvizes palack színes huzattal 2 literes

2 900 Ft

Hideg, hűsítő jég spray, Gima, 400ml

2 900 Ft

Ezeket olvasta már?

A kéz- és csukló fájdalom leggyakoribb okai

A kéz- és csukló fájdalom leggyakoribb okai

A számítógép előtt eltöltött rengeteg időnek köszönhetően megjelenik a csukló fájdalma is. Akik régóta számítógépes munkával keresik a kenyerüket, azoknak nem lehet ismeretlen a csuklóalagút szindróma és az ínhüvelygyulladás neve, de azzal már kevesebben vannak tisztában, hogy ez a fájdalmon kívül valójában mit is takar. Ebben a bejegyzésben erre igyekszünk a figyelmet ráfordítani.

Achilles-ín fájdalom: okai, tünetei és hatékony kezelési lehetőségek

Achilles-ín fájdalom: okai, tünetei és hatékony kezelési lehetőségek

Az Achilles-ín fontos szerepet játszik a láb mozgásában, a járásban és az egyensúly fenntartásában. Fájdalmát számos tényező okozhatja. Túlsúly és elhízás esetén az ínra nehezedő terhelés jelentősen megnőhet, ami gyakran vezet fájdalmas gyulladáshoz. Leggyakrabban futók és ugrók körében fordulnak elő, de mindennapi mozgások során is előfordulhatnak. Nézzük meg a részleteket.

Az időskori térdfájdalom kezelése

Az időskori térdfájdalom kezelése

A térdfájdalom kialakulása jellemzően nincs tekintettel se a nemre, se a korra, azonban abban szinte teljesen biztosak lehetünk, hogy az időskor szinte elképzelhetetlen térdfájdalom nélkül. A fájdalomnak több kiváltó oka lehet, az okok ismeretében pedig jó esélyünk van arra, hogy a panaszokat enyhítsük vagy akár teljesen megszüntessük. Mutatunk pár tippet, amivel enyhíthető a térdfájdalom.

Az otthoni fájdalomcsillapítás mestere a hideg-meleg gélpárna borogatás

Az otthoni fájdalomcsillapítás mestere a hideg-meleg gélpárna borogatás

A borogatás az otthoni fájdalomcsillapítás egyik legpraktikusabb eszköze. Olyan hőterápiás kezelést biztosít, amely mélyen az izmokba hatolva fejti ki hatását, miközben hűti vagy melegíti az érintett területet. A terápiák alkalmazásával hatékonyan enyhíthetők a különböző fájdalmak, csökkenthetők a gyulladások, kezelhetők a sérülések és elősegíthető a gyógyulási folyamat.

Az otthoni gyógytorna kiváló segítség lehet a háziápolásban

Az otthoni gyógytorna kiváló segítség lehet a háziápolásban

A gyógytorna hatalmas segítség abban, hogy az otthon gondozott személy megőrizze vagy visszanyerje az önállóságát, felépülhessen, és jelentősen javulhasson az állapota. Az otthonápolás eszköztárának erről a fontos kellékéről azonban ma sajnos egyre többször megfeledkeznek - szinte csak az eszköz a lényeg. Lássuk, mit nyerhetünk a gyógytornával házi ápolás keretében!

Melyik a legjobb TENS készülék? 3 tipp a választáshoz

Melyik a legjobb TENS készülék? 3 tipp a választáshoz

A világ gyorsan változik, és ennek következtében az orvostudomány is jelentősen lép előre. Ami egykor elképzelhetetlen volt, hogy fájdalmat akár fizikoterápia vagy elektroterápia nélkül otthon is egy kis eszközzel csökkenteni lehet, az ma már tény. Sokféle ideg- és izomstimuláló, azaz TENS/EMS készülék kapható, de többnyire nehezen tudunk választani. Íme 3 tipp, hogy mire érdemes odafigyelni ilyen készülék vásárlásakor.