Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Otthoni betegápolási feladatok hatékonyan - erre figyeljen!

Szabó Zoltán József
Otthoni betegápolási feladatok hatékonyan - erre figyeljen!

Ha már korábban végzett betegápolást vagy gondozta szerettét, kialakult egyfajta rutin, ami alapján tudja: az ápolóvá válás miatt sok minden meg fog változni az életében. A jó hír az, hogy be fogja tudni illeszteni mindennapjaiba új szerepét. Ehhez azonban meg kell terveznie és rangsorolnia kell teendőit. Mindenképp szüksége lesz fontossági sorrendre, hogy hatékony legyen.

Szerző: Szabó Zoltán József

Amennyiben már e cikk olvasása előtt is végzett betegápolást vagy gondozta szerettét, kialakult egyfajta rutin, gyakorlat, ami alapján tudja: az ápolóvá válás miatt sok minden meg fog változni az életében. A jó hír az, hogy be fogja tudni illeszteni mindennapjaiba új szerepét. Ehhez azonban meg kell terveznie és rangsorolnia kell teendőit. Így majd hatékonyan és eredményesen tudja ellátni a gondozott személyt, és a saját igényeit sem kell háttérbe szorítania. 

Állítson fel fontossági sorrendet

Kényelem - Nem kérdés, hogy szeretné a fennálló helyzetet a lehető legkényelmesebbé tenni minden érintett számára. Ehhez szükséges lesz: 

  • kényelmes, tiszta ruházatra,
  • kényelmes bútorokra,
  • akadálymentes környezetre,
  • működő elektronikus eszközökre,
  • kellemes megvilágításra,
  • zene/rádió megfelelő halló-/látótávolságban,
  • tiszta, rendezett környezetre. 

Étkezés - Jól ismert tény, hogy az étrend és az étkezési szokások nagymértékben befolyásolják egészségünket. Gondozóként a helyes táplálásra is oda kell figyelnie: a megfelelő tápanyagbevitel és a rendszeres étkezés segít abban, hogy a gondozott személy erős és egészséges maradjon. 

Higiénia - Ha a gondozott nem képes ellátni magát, Önnek kell segítenie a tisztálkodásban, különösen, ha inkontinens a beteg. Problémát okozhat, hogy a gyakori szappanos mosdatás miatt a bőr nem képes regenerálódni, illetve fenntartani a fertőzésekkel szembeni védekezőképességét. Ez kiütéseket és fertőzést okozhat. Pl. az inkontinencia miatt irritált bőr ronthatja a gondozott fizikai és mentális állapotát, ezért nagyon fontos a gondos bőrápolás. 

Testmozgás - A rendszeres testmozgás és agytorna fontos ahhoz, hogy megőrizzük egészségünket és jó közérzetünket. Célszerű ezért úgy kialakítani a gondozott személy napirendjét, hogy közös fizikai és mentális gyakorlatok is szerepeljenek benne. Ha lehetséges, sétáljanak egy nagyot a parkban, vagy üljenek autóba, és kiránduljanak valahol. A fizikai aktivitásnak nemcsak egészségmegőrző hatása van, hanem a hangulatunkon is sokat javít. Ráadásul erősíti az immunrendszert, és elősegíti a mély alvást.

Ne feledkezzen meg a mentális felfrissülésről sem. Töltsenek ki egy keresztrejtvényt, társasozzanak, vagy olvassanak közösen, vagy akár csak beszélgessenek egy jót. Ezek mind jótékony hatással vannak mentális egészségünkre és közérzetünkre.

Ha a gondozott személy nem tud részt venni az ilyen közös feladatokban, akkor íme néhány tipp, ami segíthet: 

  • beszéljen hozzá,
  • mutasson neki fényképeket,
  • vagy nézzék meg kedvenc filmjeit,
  • játssza le kedvenc zenéit,
  • vagy énekeljen neki,
  • próbálja olyan tevékenységekbe bevonni, amelyeket régen szívesen csinált,
  • tegye az ágyát az ablak mellé, hogy kedvére nézelődhessen.

Otthoni biztonság - Az Ön által gondozott személy nem tud szilárdan megállni a lábán? Esetleg lelassult vagy zavaros a gondolkodása? Gondoskodjon számára megfelelő védelemről: tegye biztonságossá otthonát, különösen, ha sok időt tölt otthon. (Erről írtam egy részletes cikket, amt hamarosan szintén megosztok Önnel.) Ilyeneket tehet:

  • tegye könnyen elérhető helyre a tárgyakat,
  • rendezze el úgy a bútorokat, hogy a gondozott személy kényelmesen tudjon mozogni,
  • ragasszon csúszásgátló szalagot a szőnyegek alá,
  • dobja ki az egyenetlen felületű vagy elrongyolódott szőnyegeket,
  • tegyen csúszásgátló szőnyegeket, kapaszkodókat a fürdőszobába és a konyhába (ahol a padló vizes lehet),
  • szabaduljon meg az éles sarkú bútoroktól, a megfelelő védelem nélküli kábelektől és minden olyan tárgytól, amelyek sérülést okozhatnak.

Legyen ápolási terve is

Ápolóként, gondozóként lesznek olyan időszakai, amikor túlterheltnek érzi magát. Ha jól tud tervezni, jobban gondját tudja viselni a gondozott személynek, és túlterheltséggel sem fog szembesülni (legalább is kevésbé).

Tegye ezt:

  • Írja össze azokat a családtagokat, barátokat és szakembereket, akik segíthetnek Önnek a betegápolásban.
  • Hasznos, ha együttműködik a „segítő csapat” tagjaival, amikor a betegápolás megtervezésére készül. Ezután eldöntheti, hogy kinek mi lesz a feladata, és mikor.
  • Gondolja át az alábbi ápolási, gondozási feladatokat, bontsa kisebb részekre, hogy beilleszthesse őket a mindennapjaiba. Ezután pedig hajtsa végre a tervet a következő néhány hétben vagy hónapban.

Napi ápolási feladatok:

  • Fürdetés
  • Öltöztetés
  • Etetés/táplálás
  • Gyógyszerek beadása
  • Testápolás
  • Mosdóhasználat
  • A gondozott személy emlékeztetése a testmozgásra, pl. a sétálásra

Ehhez kapcsolódó napi feladatok:

  • Takarítás
  • Mosás
  • Az étrend összeállítása és a főzés előkészítése
  • Bevásárlás
  • Saját magunk emlékeztetése a gyógyszerek beadására és a hivatalos ügyek időpontjaira

Egyéb feladatok:

  • A gondozott személy elkísérése ügyintézőkhöz
  • Megbízások, e-mailek/levelek, telefonhívások intézése (pl. időpontkérés)
  • Odafigyelés a különbségekre

Tervezze meg a bevásárlólistát is

A beteggondozáshoz, ápoláshoz adott időpontban konkrét dolgokra van szükség pl. gyógyszerre, krémekre, pelenkára, előkére stb. A vásárlás tehát új értelmet nyer, mert sok mindent várhatóan máshol kell beszereznie, mint eddig tette (ha egyáltalán kellett). Ahhoz, hogy a lakásban minden meglegyen, amire a gondozott személynek szüksége lehet, mindenképpen tervezésre van szükség. 

Így tervezheti meg a bevásárlást

Üljön le a gondozott személlyel, és írjanak közösen egy listát a napi szinten szükséges dolgokról. Ne csak az élelemre gondoljanak! Vegyék végig a különböző terméktípusokat: a gyógyszereket, a higiéniai termékeket, az inkontinencia elleni védelmet, a gyógyászati és az életvitelt segítő eszközöket és minden, a gondozott személy számára szükséges vagy általa kért dolgot. Türelmesen hallgassa végig. Lehet, hogy egészen másra van szüksége, mint amire Ön gondolt volna. Ezután olvassák át közösen a listát, hátha kimaradt róla valami.

A végleges listán rajta kell lennie a gondozott személy által kért termékeknek, valamint azoknak a holmiknak, amelyekre a megfelelő ellátás biztosításához van szükség. Ha így tervezi meg a bevásárlást, sok felesleges idegeskedéstől, kiadástól és időveszteségtől kímélheti meg magát. A gyógyászati segédeszközök jelentős részét nálunk is megvásárolhatja. Ha ehhez segítségre van szüksége, keresse bátran vevőszolgálatunkat.

Tartalomhoz tartozó címkék: Mentális felkészülés

Ezeket olvasta már?

A betegápolás része lehet a steril szoba kialakítása otthon

A betegápolás része lehet a steril szoba kialakítása otthon

Az otthoni betegápolásban fontos megteremteni azokat a feltételeket, amelyek a beteg gyógyulását hatékonyan elősegítik. Ilyen feltétel pl. a gondozó személyének megléte, a betegszoba megfelelő eszközökkel történő berendezése és nem utolsó sorban egy megfelelő steril környezet kialakítása. Ez utóbbihoz mutatunk most pár eszközt, ami biztosan segíteni fogja a betegápolást.

A felfekvéses betegek helyes ellátása

A felfekvéses betegek helyes ellátása

A decubitus kezelése akkor lesz hatékony, ha a mozgásképtelen beteggel mindennap többször foglalkozunk, körültekintően forgatjuk. A kezelés attól is függ, hogy mely testrészen alakult ki a felfekvés. Fokozható a bőr vérellátása forgatással, mozgatással, az ágyban végezhető tornával és masszázzsal, illetve a veszélyeztetett területek rendszeres kezelésével. Lássuk a részleteket.

A kötszer fajták ismerete fontos az otthoni sebellátásban is

A kötszer fajták ismerete fontos az otthoni sebellátásban is

Régóta akartam már írni a különböző kötszerekről, melyek nélkülözhetetlenek a beteggondozás során. Óriási  a választék, és nehéz csoportosítva látni a kötszereket. Vagy magunk kötözzük a sérült felületet vagy mások segítségét kérjük, de mindenképp tisztában kell lennünk a különböző kötszerek fajtáival és pár jellemző tulajdonsággal. Ez a cikk ebben próbál meg segítséget nyújtani Önnek.

Az intim torna gyakorlatok otthon sokat segíthetnek az inkontinenciagondozásban

Az intim torna gyakorlatok otthon sokat segíthetnek az inkontinenciagondozásban

Az inkontinencia férfiaknál és nőknél előfordul. A vizeletvesztés gyakoriságának aránya: női-férfi arány 85-15%, a kor előrehaladtával a gyakoriság pedig növekszik. A leggyakoribb fizioterápiás kezelés a stressz, azaz a késztetéses inkontinenciával küzdő nők esetében a Kegel-gyakorlatok, más néven a medencefenék izomzat edzése. Ismerje meg a lehetőségeket.

Mit, hogyan, miért? - oep által finanszírozott házi betegápolás

Mit, hogyan, miért? - oep által finanszírozott házi betegápolás

Tapasztalataink és Vásárlóink visszajelzései alapján elmondható, hogy eléggé elterjed az otthoni betegápolás, amihez eszközöket tőlünk is szép számmal vásárolnak. Azt viszont már kevesen tudják, hogy sok esetben nem is otthonápolásra, hanem szakápolásra lenne szükség, aminek egy jelentős részét az OEP is finanszírozza. Sok minden a háziorvoson múlik.

Önkéntes segítő az otthoni beteggondozásban

Önkéntes segítő az otthoni beteggondozásban

Közeli családtag vagy valaki más, pl. egy önkéntes segítő gondozza a szerettünket? És ha egy ismerősre bíznánk a feladatot, vajon ő meg tudná oldani? Ez a cikk azoknak nyújt segítséget, akik kevésbé ismerik a betegünket, de tudna segíteni. Az induláshoz ezeket a szempontokat, tanácsokat, észrevételeket nekik és Önnek is mint közeli családtagnak ismernie és alkalmaznia kell.