Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

A decubitus kezelése csak megfelelő eszközökkel lesz hatékony

Szabó Zoltán József
A decubitus kezelése csak megfelelő eszközökkel lesz hatékony

Fontos, hogy naponta 2x ellenőrizzük a bőr állapotát, különös tekintettel, a nyomáspontok környékén. Ha időben sikerül kezelni a kipirosodott bőrfelületet, megelőzhetjük a sebesedés kialakulását. Használjon lentebb bemutatott készítményeket, cinkoxidot, ureát tartalmazó különböző márkájú krémeket, párnákat, matracokat stb. Pár hasznos terméket bemutatunk lentebb. Hasznosak lesznek.

Szerző: Szabó Zoltán József

Mi az a felfekvés?

A felfekvés, más néven nyomási fekély vagy felfekvés decubitus, egy olyan állapot, amelyben a bőr és a bőr alatti szövetek helyi sérülése következik be, általában tartós nyomás, nyíróerő, súrlódás vagy ezek kombinációja miatt. A felfekvés decubitus különböző stádiumokban alakulhat ki, és a kezelés hatékonysága érdekében fontos a korai felismerés. A felfekvés leggyakrabban tartósan ágyban fekvő betegeknél fordul elő, és a bőr és a bőr alatti szövetek elhalását okozhatja. A nyomásnak kitett bőrfelületeken alakulnak ki, amelyeket az állandó nyomás, mozdulatlanság vagy hosszan tartó ágyban fekvés okoz. Az ágyhoz kötött betegek esetében különösen fontos a rendszeres bőrellenőrzés és a megfelelő ápolás, hogy megelőzzük a felfekvés kialakulását.

A felfekvés fogalma

A felfekvés, más néven nyomási fekély, egy olyan állapot, amelyben a bőr és a bőr alatti szövetek helyi sérülése következik be, általában tartós nyomás, nyíróerő, súrlódás vagy ezek kombinációja miatt. A felfekvés leggyakrabban tartósan ágyban fekvő betegeknél fordul elő, és a bőr és a bőr alatti szövetek elhalását okozhatja. Az ágyhoz kötött betegek esetében különösen fontos a rendszeres bőrellenőrzés és a megfelelő ápolás, hogy megelőzzük a felfekvés kialakulását.

A felfekvés tünetei

A felfekvés, azaz a nyomási fekély tünetei között szerepel a bőr elvörösödése, a bőr felszínén kialakuló sebek, fekélyek, és a bőr alatti szövetek károsodása. A tünetek súlyossága, kellemetlensége attól függ, hogy mennyire előrehaladott stádiumról beszélünk. Kezdetben a bőr kipirosodik és érzékennyé válik, majd ha a nyomás továbbra is fennáll, a bőr és az alatta lévő szövetek elhalnak, ami nyílt sebek és fekélyek kialakulásához vezethet. A nyomási fekélyek előrehaladott stádiumában elhalt szövetek (elhalt szövetek) is kialakulhatnak, amelyek eltávolítása elengedhetetlen a gyógyulás érdekében. A felfekvés (nyomási fekély) kezelése ilyenkor már sokkal nehezebb és fájdalmasabb, ezért kiemelten fontos a megelőzés és a korai beavatkozás.

A felfekvés kialakulásának okai

A bőr alatti szövetek vérellátásának romlása

A bőr alatti szövetek vérellátásának romlása a felfekvés kialakulásának egyik fő oka. A tartós nyomás miatt a bőr alatti szövetek nem kapnak elegendő vért, ami szövetelhaláshoz vezet. A vérellátás leállása nemcsak oxigén és tápanyaghiányt okoz, hanem a méreg és salakanyagok felszaporodását is előidézi, mert a véráramlás leállásával ezek sem szállítódnak el a sejtekből. Ez a folyamat különösen veszélyes az ágyhoz kötött betegek esetében, akiknél a bőr természetes védekezőképessége is csökkenhet. A felfekvés megelőzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres testhelyzet-változtatás és a megfelelő nyomáscsökkentő eszközök használata.

A nyomási fekély kialakulásának folyamata

A felfekvés kialakulásának folyamata a tartós nyomás hatására indul el. A nyomás miatt a bőr és a bőr alatti szövetek nem kapnak elegendő vért, ami szövetelhaláshoz vezet. A nyíróerő és a súrlódás tovább rontja a helyzetet, mivel ezek a mechanikai hatások tovább károsítják a bőrt és a bőr alatti szöveteket. Ez a folyamat különösen veszélyes az ágyhoz kötött betegeknél, akiknél a bőr természetes védekezőképessége is csökkenhet. A felfekvés megelőzése érdekében elengedhetetlen a rendszeres testhelyzet-változtatás és a megfelelő nyomáscsökkentő eszközök használata.

A felfekvés kialakulásának veszélyeztetett csoportjai

A felfekvés kialakulásának veszélyeztetett csoportjai között szerepelnek a tartósan ágyban fekvő betegek, az idős, bénult, gerinc- és medence-sérültek, szklerózis multiplexben, agyvérzésben, kóros soványságban, erősen legyengült betegek. Ezek a tényezők mind hozzájárulnak a bőr és a bőr alatti szövetek sérülékenységéhez, így növelve a felfekvés kialakulásának esélyét. Az ágyhoz kötött és mozgásukban is korlátozottak számára különösen fontos a rendszeres bőrellenőrzés és a megfelelő ápolás.

Felfekvés kezelése

Fontos, hogy naponta legalább 1x ellenőrizzük a bőr állapotát, különös tekintettel, a nyomáspontok környékén. A hatékony kezelés érdekében használjunk sterilen nedves kötéssel, amely megakadályozza a kötés sebhez tapadását, így fájdalommentes és megfelelő gyógyulást biztosít. Ha a beteg bőre kipirosodik, időben kezelve megelőzhetjük a sebesedés kialakulását. Használjon lentebb bemutatott készítményeket, cinkoxidot, ureát tartalmazó különböző márkájú krémeket. A különböző méretű bőrtisztító nedves törlőkendők, és más, a bőr regenerálását segítő termékek nélkülözhetetlenek a felfekvések otthoni kezelésében. Ugyanakkor ezeknek a termékeknek a nagy része leginkább a megelőzést szolgálja. Előrehaladottabb stádiumban ugyanis a felfekvések kezelése nagy fájdalommal járó dolog, ez viszont fokozott figyelemmel és gondos megelőző ápolással többnyire elkerülhető.

Medifleur

Számos krém is rendelkezésre áll a hatékony decubitus gyógyításához, a felfekvés kialakulásának csökkentésére. Ilyen pl. a magyar Medifleur termékcsalád, amit magas gyógynövény- és sejtregeneráló hatóanyagtartalma miatt szeretnek. Az ágyban fekvő betegnél az igénybevett bőrfelület alapos tisztítása után, enyhén masszírozva kenjük fel az egész testfelületen használható a felfekvést megelőző gélt. A készítmény egyszeri használata 3-4 órán keresztül kellemes, hűsítő érzést biztosít. Mivel a termék víz bázisú, így szinte azonnal beszívódik, nem hagy nyomot az ágyneműn vagy a ruházaton.

Amennyiben az ápolt bőre érzékenyebb a megszokottnál, alkalmazzuk a Medifleur felfekvést megelőző extra sensitive bőrregeneráló gélt, amely regeneráló Aloe vera kivonatot és antiszeptikus hatású teafaolajat tartalmaz.

Inkontinencia esetén a Medifleur extra bőrvédő krém használata nagymértékben hozzájárulhat a bőrpír kialakulásának megelőzéséhez. Az extra vízlepergető, speciális kozmetikum a pelenkával fedett, felfekvésnek kitett bőr teljes körű védelmére ajánlott.

Dermolex

A mentol és az alkohol élénkíti, fokozza a vérkeringést. A gélben található antiszeptikus, gyulladáscsökkentő gyógynövények regenerálják a bőrt. Az aloe vera és a glicerin gondoskodik a megfelelő hidratáltságról. A gél helyreállítja a bőr megváltozott PH értékét. A kezelt testfelületet azonnal megnyugtatja és hűsíti.

A Dermolex gél gyorsan felszívódik és mivel hozzáadott színezék- és illatanyag-mentes, nem hagy maradandó nyomot sem a ruhán, sem az ágyneműn. További előnye, hogy érzékeny, allergiára hajlamos bőr esetén is használható, illetve mentol tartalmának köszönhetően hűsíti az igénybe vett bőrt. A gél kellemes, friss illatú gyógynövény alapú aromái miatt napi 1-2 használattal jelentős eredmény érhető el. A gél alkalmazása mindazoknak ajánlott, akik balesetből kifolyólag, idős korból adódóan vagy műtét után tartósan ágyhoz kötöttek, mozgásuk hosszú távon, vagy átmenetileg korlátozott, illetve idősebb embereknél inkontinencia esetén, mivel a hosszan hordott pelenka is kidörzsölheti a bőrt.

Kék-Lukács Kék-Kenőcs Zero

A Kék-Lukács Kék Kenőcs ZERO olyan kozmetikai bőrápoló kenőcs, mely ápolja, regenerálja és védi a negatív környezeti ártalmaknak kitett és stresszes bőrt. Ágyhoz kötött beteg esetén kiválóan alkalmazható. Összetevőinek köszönhetően megnyugtatja az igénybe vett bőrt és segít helyreállítani annak eredeti állapotát. Természetes növényi kivonatokkal és bőr-azonos lipid komponenssel ápolja a kipirosodott, gyulladt és száraz bőrt. E jótékony összetevők hidratálják a bőrt és egyensúlyba hozzák annak mikróflóráját.

A felfekvés kezelésére kifejlesztett terméket Dr. Lukács Károly gyártó gyógyszerész tanácsa alapján ekképp érdemes használni: reggel és este vigye fel a megtisztított, száraz bőrfelületre. Gyengéden oszlassa el a kezelni kívánt felületen, finom mozdulatokkal juttassa a bőrbe. A napi két alkalommal való használat esetén a tapasztalatok szerint gyorsabb javulás érhető el.

A felfekvés kezelésének célja

A felfekvés kezelésének célja a sérülés további terjedésének megakadályozása, majd visszaszorítása, és a felfekvési seb begyógyítása. A kezelés elsődleges célja a sérülést okozó nyomás kiküszöbölése, vagyis minimum kétóránkénti mozgatással megakadályozni, hogy az érintett bőrterületek folyamatosan igénybe legyenek véve. Ezen kívül fontos a bőr természetes védekezőképességének helyreállítása és fenntartása.

A felfekvés kezelésének módszerei

A felfekvés kezelésének módszerei között szerepel a sebkezelés, a lökéshullám kezelés, a nyomáscsökkentő vagy -enyhítő eszközök alkalmazása, a bőr ápolása és tisztántartása, valamint a széklet és vizelettartás problémájának kezelése. A sebkezelés célja a sérülés további terjedésének megakadályozása, majd visszaszorítása, és a felfekvési seb begyógyítása. A lökéshullám kezelés a kezelt terület vérbőségét fokozza, ezzel pedig felgyorsítja a sejtek regenerálódását. A nyomáscsökkentő eszközök, mint például a felfekvés elleni matracok és párnák, segítenek eloszlatni a nyomást és csökkenteni a bőrre nehezedő terhelést.

Betegalátét

A tartós nyomás hatására kialakuló szövetelhalás vagy fekély a megfelelő krémekkel, kötszerekkel és más segédeszközökkel hatásosan kezelhető. Ilyen például az egyszer használatos antidecubitus betegalátét (több méretben kapható), ami elnyeli a kiszivárgó nedvességet megakadályozva a fekélynek kedvező nedves közeg kialakulását. Ennél praktikusabb megoldás a mosható betegalátét, amely szintén a fenti esetet kezeli.

Gyopár párna

A felfekvés megelőzése kiemelten fontos az ágyhoz kötött beteg esetén. A gyógyulást segíti az ún. gyopár típusú párna, amely a test formájához igazodó, higiénikus támasztó párna. Kényelmet ad, megelőzi a felfekvést, Egy másik nagyon hatékony és praktikus eszköz az ún. felfekvés elleni matrac. Állandó és váltakozó nyomású kapható. Ez utóbbi kialakítása a betegség előrehaladtát követve eltérő kialakítású. A hagyományosan elfogadott módszer a felfekvés ellen, hogy a beteget rendszeresen ellenőrzik és megfigyelik a betegség kapcsán felmerülő kockázatos területeket.

Felfekvés elleni párna

A felfekvés elleni párna kialakítását tekintve többféle lehet: kerülhet fej, könyök, sacrum, térd és sarok alá. Ilyen párna többféle kapható, de a csúcsot jelenleg egy dán párnacsalád képviseli. Ez az egyfelhasználós felfekvés elleni párna a Levabo új, higiénikus és környezetbarát gyógyászati segédeszköze. Mivel vezető sebészekkel és kórházi ápolókkal együttműködésben fejlesztették ki, emiatt optimális kényelmet és higiéniát biztosít a nyomási fekélyek kezelésében és megelőzésében. A párna pumpával (nem tartozék) vagy akár szájjal is könnyedén felfújható, szelepe olyan, mint az úszógumié. A párna fehér színű, nem szőtt filc borítást kapott, amely biztosítja a nedvesség és a hő elvezetését, és segít abban is, hogy a beteg bőre ne tapadjon a párna felületéhez. A párna célja, hogy a nyomást nagyobb területen ossza el így csökkentve a felfekvés kialakulásának kockázatát.

Felfekvés elleni matrac

A felfekvés, vagyis a nyomási fekély megelőzése szempontjából fontos gyógyászati segédeszköz a megfelelő matrac is. A váltakozó nyomású matrac kiegészíti ezt a kezelést, mivel nem teszi ki a beteget a tartós nyomásnak. Az antidecubitus matrac anyaga orvosi típusú rugalmas PVC-ből készült. A váltakozó nyomása miatta a matrac könnyedén alkalmazkodik a beteg helyzetéhez, így a lágy masszázzsal csökkentjük a testfelületre nehezedő nyomást, mely javítja a vérkeringést és a vér oxigén szállítását. Többnyire 6-8 percenként más-más részét fújja fel a kompresszor a matracnak így biztosítva a váltakozó nyomást a beteg alatt.

Fényterápiás lámpa

Bár a felfekvés megelőzése szempontjából a fényterápiának alig van szerepe, azonban a felfekvés kezelése oldalról már igen. Az igen kedvelt és hatékony BIOPTRON lámpa használatával is végezhetjük. Ez egy fényterápiás eszköz, amely a napfényhez hasonló fényt állít elő. Néhány cm-re hatol be a bőr alá, és gyógyító változásokat indít el a problémás területen.

Tartalomhoz tartozó címkék: Felfekvéskezelés

Mások ezeket is megnézték még

Kék-Lukács Kék Kenőcs Zero, 30ml

9 200 Ft

Antidecubitus matrac szabályozható, váltakozó nyomású, 200x88cm, Protector I.

24 900 Ft

Dermolex bőrregeneráló gél felfekvés ellen, 150ml

6 100 Ft

Seni Care bőrvédő krém argininnel, 200ml

3 000 Ft

Ezeket olvasta már?

5 tipp, amivel hatékonyan csökkenthető a menstruációs fájdalom

5 tipp, amivel hatékonyan csökkenthető a menstruációs fájdalom

A menstruációs fájdalom rengeteg nő életét nehezíti meg. Vannak, akik csak a ciklus elején tapasztalják a kellemetlen tüneteket, míg másoknál akár napokig is eltarthatnak a panaszok. A fellépő fájdalmat mindenki másképp tűri. Mutatunk most Önnek 5 tippet, amivel hatékonyan csökkenthető a menstruációs fájdalom és görcs, és még a közérzete, kedve is jobb lesz.

A betegápolás része lehet a steril szoba kialakítása otthon

A betegápolás része lehet a steril szoba kialakítása otthon

Az otthoni betegápolásban fontos megteremteni azokat a feltételeket, amelyek a beteg gyógyulását hatékonyan elősegítik. Ilyen feltétel pl. a gondozó személyének megléte, a betegszoba megfelelő eszközökkel történő berendezése és nem utolsó sorban egy megfelelő steril környezet kialakítása. Ez utóbbihoz mutatunk most pár eszközt, ami biztosan segíteni fogja a betegápolást.

A betegápolás során ilyen gyógyászati segédeszköz használata is szüksége lehet

A betegápolás során ilyen gyógyászati segédeszköz használata is szüksége lehet

Az otthoni betegápolást ma már számos eszköz megkönnyíti. A gyógyulás és rehabilitáció gyorsabbá tehető, ha megfelelő és hatékony eszközöket használ a betegágy körül, a fürdőszobában, mosdóban, sőt, az egész lakásban. Ezek az eszközök nemcsak a beteg mindennapjait teszik kényelmesebbé, hanem az Önét is, aki törődik szerettével. Ilyen eszközökre gondolt már?

Mi a kompressziós harisnya, mire jó? - pro és kontra

Mi a kompressziós harisnya, mire jó? - pro és kontra

Ma már egyre többen ismerik a kompressziós termékeket, így ha valakit megkérdezünk, véleménye szerint a kompressziós harisnya mire jó, valószínűleg azt fogja válaszolni: a visszerek kezelésére, megelőzésére és talán sportoláshoz. Ha viszont arra irányul a kérdés, mikor nem javasolt hordani, akkor nem biztos, hogy kapunk választ, hiszen erről kevés szó esik. Érdemes ezeket is tudni.

Vény nélküli fájdalomcsillapítók listája

Vény nélküli fájdalomcsillapítók listája

Nem mindig a gyógyszeres kezelés a legjobb és leghatékonyabb választás. Tény, hogy rövid távon gyors eredményt produkál(hat) egy tabletta, de a szervezet „mérgezésén” túl hosszú ideig nem biztos, hogy ez a jó és hatásos megoldás. Ebben a cikkben összeállítottuk a vény nélküli fájdalomcsillapítók listáját, hogy alternatív megoldást nyújtsunk Önnek – Vásárlóink már használják ezeket.

Vércukorszint táblázat: mikor milyen érték számít normálisnak?

Vércukorszint táblázat: mikor milyen érték számít normálisnak?

Cukorbetegség esetén elengedhetetlen a vércukorszint rendszeres mérése, hiszen ezáltal tudhatjuk, hogy a szervezetünk a szükséges mennyiségben termeli-e az inzulint, illetve hogy a cukor, vagy másik nevén a glükóz megfelelően beépül-e a sejtekbe. Ahhoz, hogy tudjuk, milyen számokra kell figyelni, tisztában kell lennünk a vércukorszint normális értékével. Ebben segítünk most.