Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Milyen esetekben hasznos a véroxigén szint mérése?

Szabó Zoltán József
Milyen esetekben hasznos a véroxigén szint mérése?

Életünk egyik feltétele az oxigén. Belégzéskor az oxigén a tüdőnkbe jut, itt a vörösvértestek veszik fel és szállítják el a test minden sejtjéhez. Az oxigéndús vér jól folyik, míg az oxigénszegény lassan, így kevesebb oxigént tud elszállítani a sejtekhez, melyek ezáltal károsodhatnak. Ön tudja, mekkora a véroxigén szintje? És azt, mikor érdemes méri és persze mivel? - íme a részletek.

Milyen esetekben hasznos a véroxigénszint mérése?

Szerző: Szabó Zoltán József

Szervezetünk működéséhez, vagyis az élethez nélkülözhetetlen az oxigén. Belégzéskor az oxigén a tüdőnkbe jut, itt a vörösvértestek veszik fel és szállítják el a test minden sejtjéhez. Az oxigéndús vér jól folyik, viszont az oxigénszegény vér folyása lassú, így kevesebb oxigént tud elszállítani a sejtekhez, melyek ezáltal károsodhatnak. Ha sokáig áll fenn ez az állapot, különböző betegségek kialakulásához vezet. A véroxigénszint mérésével állapítható meg, hogy a vörösvértesteknek mennyi az oxigénszállító kapacitása.

Mi a véroxigénszint és miért fontos?

A véroxigénszint a vérben található oxigén mennyiségét jelzi, amelyet a vörösvértestek szállítanak a test különböző részeibe. Ez az érték kulcsfontosságú a szervezet oxigénellátásának értékeléséhez, és segít a szív- és tüdőbetegségek diagnosztizálásában. A véroxigénszint mérése során információt kapunk arról, hogy a vörösvértestek mennyi oxigént képesek szállítani, ami elengedhetetlen a sejtek megfelelő működéséhez. Az alacsony véroxigénszint komoly egészségügyi problémákhoz vezethet, ezért fontos rendszeresen ellenőrizni, különösen, ha valamilyen légzőszervi vagy szívbetegségben szenvedünk.

Mennyi az ideális oxigénszint?

Egy egészséges szervezetben a normál oxigénszint 99 százalék. Átlagembereknél ez az érték jellemzően 96 és 98 százalék közé esik, tartós dohányosok és különféle betegségekben szenvedőknél viszont leginkább 96 százalék alatt van az oxigénszint.

Ha ez a szint tartósan 96 százalék alatti, akkor beszélhetünk oxigénhiányról, melynek eredményeképp a sejtek egy része alulműködik, és ez vezet a betegségek kialakulásához.

A 88 százalék alatt mért értékkel azonnal orvoshoz kell fordulni, valószínűleg oxigén adagolás válik szükségessé. Szerencsére a vérünk oxigénszintje egy ujjra csiptethető oxigénmérővel, az ún. pulzoximéter segítségével pillanatok alatt kimutatható.

Az oxigénhiány jelei

Ha a szervezetünkben oxigénhiány lép fel, különféle mellékhatásokkal számolhatunk. Jellemző kezdeti tünet például a gyengülő immunrendszer, az energiahiány, a magas vérnyomás, az ízületi problémák, a fejfájás és migrénes panaszok, a feledékenység és a látásromlás.

Tartósan fennálló oxigénhiány esetén már ezeknél jóval komolyabb tünetekkel kell megküzdenünk, ekkor rendszerint emésztési tünetek formájában jelentkeznek a panaszok.

Ha nem teszünk semmit az oxigénszintünk növelése érdekében, végül olyan betegségek kialakulására lesz esély, mint az asztma, a szívizomgyulladás, az ekcéma, az arcüreg-gyulladás, de sajnos nem ritka a daganat valamelyik fajtájának jelentkezése sem.

Mikor válik szükségessé a véroxigénszint mérése?

Légzőszervi betegségeknél, például asztma- és allergiaroham alatt, tüdődaganat esetén, szívbetegségek, mint a szívelégtelenség, szívizomgyulladás esetén és a vörösvértestek betegsége esetén is javasolt rendszeresen ellenőrizni a véroxigénszintet. Az alvás során is fontos a véroxigénszint ellenőrzése, különösen alvási apnoe esetén.

Amennyiben egyik betegségben sem szenvedünk, akkor is ajánlott időnként egy pulzoximéteres teszt a biztonság kedvéért, hiszen ezzel egyrészt megnyugodhatunk, ha nincs semmi probléma, illetve ha mégis gond adódik, időben elcsíphetjük a kialakuló betegséget.

Hogyan működik a pulzoximéter?

A pulzoximéter egy egyszerű, de hatékony eszköz, amely az arteriális vér oxigénszintjét és a pulzusszámot méri. Az eszköz vörös és infravörös fényt bocsát ki, amely átjut a szöveteken, és a másik oldalon található érzékelőhöz ér. Az érzékelő méri, hogy mennyi fényt nyel el az oxigénben gazdag és szegény vér. Ezen adatok alapján a pulzoximéter kiszámítja a vér oxigénszintjét százalékban. Ez a mérés gyors és fájdalommentes, így ideális otthoni használatra is, különösen azok számára, akiknek rendszeresen ellenőrizniük kell a véroxigénszintjüket.

COVID-19 és a véroxigénszint

A COVID-19 fertőzés során különösen fontos a véroxigénszint rendszeres ellenőrzése. A betegség egyik jellemzője a néma oxigénhiány, amikor a beteg nem érzi a súlyos oxigénhiány tüneteit, mégis alacsony a véroxigénszintje. A pulzoximéter használata segíthet a korai diagnózisban és a megfelelő kezelés megkezdésében, mivel az eszköz gyorsan és pontosan jelzi a vér oxigénszintjét. A COVID-19 fertőzés kezelésében a véroxigénszint folyamatos monitorozása kulcsfontosságú, mivel segít megelőzni a súlyos szövődményeket és javítja a beteg gyógyulási esélyeit.

Hogyan növelhető a véroxigénszint?

Elsősorban a tiszta, lehetőleg friss hegyi levegőn tartózkodás segít a véroxigénszint növelésében. Sajnos a városokban a légszennyezettség miatt a légkör oxigéntartalma jellemzően 16 százalék körül van a 21 százalékos hegyi levegővel ellentétben.

Azok, akik a napjuk jelentős részét a négy fal között töltik, ne felejtsenek el naponta többször ablakot nyitni, hiszen a szellőztetéssel friss oxigén jut be a szobába. A rendszeres sportolásnak a véroxigénszint növelésében is nagy szerepe van, hiszen a szapora légzés miatt jelentősen megemelkedik a felvett oxigén mennyisége.

Ha Ön véroxigénszint mérésére pulzoximétert szeretne vásárolni, keressen minket elérhetőségeinken, webshopunk kínálatában többféle eszköz közül segítünk kiválasztani az Önnek leginkább megfelelő készüléket!

Tartalomhoz tartozó címkék: Ápolás-gondozás

Mások ezeket is megnézték még

Pulzoximéter gyerekeknek, felnőtteknek, GMed

8 200 Ft

GMed csecsemő és kisgyerek pulzoximéter

14 200 Ft

Ezeket olvasta már?

A pulzoximéter egy igen hasznos gyógyászati segédeszköz

A pulzoximéter egy igen hasznos gyógyászati segédeszköz

A pulzoximéter általánosan használt eszköz a klinikai gyakorlatban. Segítségével legfeljebb 3% hibával megmérhető az oxigén telítettség az artériás vérben. Alapvetően az oxigén hiány diagnosztizálását elősegítő mérőműszer.  Használható légzési elégtelenség, szívbetegség, vörösvértest betegségben szenvedők számára. A cikk röviden bemutatja az eszköz működését is.

Az alginát sokoldalúsága – Egyedi tulajdonságokkal rendelkező természetes anyag

Az alginát sokoldalúsága – Egyedi tulajdonságokkal rendelkező természetes anyag

Az alginát kötszerek a sebellátás terén különleges helyet foglalnak el. Ez a természetes anyag kiváló nedvszívó képességgel rendelkezik, így ideális választás váladékozó sebekhez. Az alginát kötszerek nemcsak hozzájárulnak a sebgyógyuláshoz, hanem csökkentik a fertőzés kockázatát is, miközben minimalizálják a fájdalmat a kötszerek cseréjekor. Cikkünkben ezt a kötszert ismerheti meg.

Koleszterin mérés otthon: milyen értékekre kell odafigyelni?

Koleszterin mérés otthon: milyen értékekre kell odafigyelni?

A koleszterinszint rendszeres ellenőrzését érdemes elvégezni, ha Önnél már magas értéket diagnosztizáltak, illetve akkor is, ha valamilyen kockázati tényező áll fenn, például cukorbetegség vagy veseelégtelenség. Ebben a cikkben bemutatjuk a jó és rossz koleszterint, az elfogadható értéket, és ajánlunk néhány hasznos gyógyászati segédeszközt is a méréshez.

Lázmérés babáknál is - erre figyeljen oda!

Lázmérés babáknál is - erre figyeljen oda!

A lázmérő ma már minden háztartás nélkülözhetetlen kelléke. Van, aki megveszi a legolcsóbb kis kínai lázmérőt, más a legpraktikusabbat, a csúcskategóriát kedveli. Minőségi és felhasználói különbségek vannak a végletek között. Az tény, hogy egy drágább árfekvésű lázmérőt (amit valójában már hőmérőnek hívnak) több célra használhatunk. Ezekre figyeljen oda lázmérő választásakor.

Mekkora kompressziós harisnya kell? - mérettáblázat alapján így válasszon!

Mekkora kompressziós harisnya kell? - mérettáblázat alapján így válasszon!

Ahhoz, hogy a kompressziós harisnya megfelelő segítséget nyújtson a felmerült problémánk megoldásában, az egyedi méreteink figyelembevételével kell kiválasztanunk a számunkra ideális darabot. Ezért a tökéletes méretű kompressziós harisnyát leginkább szakember és a harisnya mérettáblázata segítségével lehet meghatározni. Az alábbiakra figyeljen oda a választáskor!

Vércukorszint táblázat: mikor milyen érték számít normálisnak?

Vércukorszint táblázat: mikor milyen érték számít normálisnak?

Cukorbetegség esetén elengedhetetlen a vércukorszint rendszeres mérése, hiszen ezáltal tudhatjuk, hogy a szervezetünk a szükséges mennyiségben termeli-e az inzulint, illetve hogy a cukor, vagy másik nevén a glükóz megfelelően beépül-e a sejtekbe. Ahhoz, hogy tudjuk, milyen számokra kell figyelni, tisztában kell lennünk a vércukorszint normális értékével. Ebben segítünk most.