Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

Sztóma GYIK - kérdések és válaszok a sztómás kérdések témában

Szabó Zoltán József
Sztóma GYIK - kérdések és válaszok a sztómás kérdések témában

Ebben a cikkben összegyűjtöttem néhány gyakori kérdést, amit állandóan feltesznek a sztómaviselők. Remélem, Ön is megtalálja a maga kérdésére a választ. Ha mégsem, akkor keressen egyéb írásokat ebben a tudástárban, mert nagyon sokrétű információval segítünk pl. a sztómaápolással kapcsolatban is. Keresheti az Ön sztómanővérét is, hogy megtalálja a válaszokat.

Szerző: Szabó Zoltán József

Visszamehetek-e dolgozni?

A sztóma önmagában a munkába való visszatérésnek nem akadálya (hacsak keze kezelőorvosa vagy a sztómás nővér valami más, specifikus okot nem említ). Mielőtt visszamenne dolgozni, gondolja át annak gyakorlati vonatkozásait: hogyan fogja cserélni vagy üríteni sztómazsákját a munkahelyén? Fontolja meg, mennyi időre, milyen eszközökre van szüksége, és nézzen utána, van-e az Ön igényeinek megfelelő mellékhelyiség a munkahelyén (olyan mellékhelyiség amely esetleg nagyobb, zárható az ajtaja, van-e ablaka, tárolásra alkalmas polc benne, vagy egyáltalán olyan mellékhelyiség, ami kevésbé forgalmas). Ha az otthona és a munkahelye közötti út megtétele hosszú időt vesz igénybe, nézzen utána, hogy van-e az útvonal mentén az Ön számára alkalmas toalett, amelyet használhat. Ha ezeket megteszi, akkor nem lesz oka aggódnia, stressz-szintje alacsony marad. Azt is mérlegelje, hogy a munkahelyén kit szeretne tájékoztatni az állapotáról. Ne feledje, hogy munkáltatóján kívül senkinek sem köteles azt megemlíteni. Ez a döntés az Öné. Ha aggódik amiatt, milyen lesz visszaállni a munkába, kérdezze meg munkáltatóját, hogy nem kezdhet-e részállásban? Dolgozhat-e esetleg kora reggel, vagy csak délutánonként, illetve csak a hét bizonyos napjain. Közösen megállapodásra juthatnak, mi a legmegfelelőbb mind az Ön, mind munkáltatója számára. Mielőtt visszamegy dolgozni, egyeztessen a felelős munkatársával arról, hogy állapota lehetővé teszi-e korábbi munkaköre betöltését.

Mit tegyek, ha a zacskó felső részén összegyűlik a széklet?

Mielőtt feltenné a zacskót, fújjon bele kevés levegőt. A szűrő nélküli zsákot nedvesítse be belülről, így nem tapad majd öszsze. 

Nem jön le a ragasztó paszta a bőrről. Mit tegyek?

Száraz gézlappal csípje fel a rászáradt ragasztó szélét, és óvatosan húzza le. Ha egy kevés marad, nem probléma. Ne használjon benzint vagy alkoholt.

Feltehető az alaplap felmaródott bőrre? 

Igen, felületi felmaródás (bőrpír, kevés bőrhiány) esetén. Kamillateás lemosás után a bőrt

itassa szárazra, majd a pontosan kivágott alaplapot helyezze fel. Ha csúnya a felmaródás, hólyagos, levedzik, nem gyógyul, forduljon orvoshoz.

Mikor szabad műtét után zacskó nélkül fürödni?

Akkor szabad zacskó nélkül zuhanyozni, ha a bél kitapad a bőrhöz, nincs seb a bőr szélén.

Milyen a helyes bőrtisztítás?

Mechanikus (széklet) tisztítás papírtörlővel. Nedves bőrtisztítás bőrsemleges szappannal illetve lemosó folyadékkal, szőtt kendővel. Szárazra törlés, esetleg szárítás hajszárítóval, szükség esetén szőrtelenítés, illetve bőrvédő krém használata javasolt.

Rendszeresen felmaródik a bőröm a sztómán körül, mit tehetek ilyen esetben?

A sztómát és környékét izgatják az erős fűszerek és a savas gyümölcslevek, a citromlé. Égő, csípő, fájó érzést válthatnak ki, és felmaródást okozhatnak. Célszerű ilyenkor speciális bőrvédőszerek és az üríthető sztómazacskó használata. Ellenőrizni kell a pontos kivágást a tapadófelületen.

Mit tegyek, ha úgy érzem, hogy kellemetlen szagok vesznek körül?

Nyomozza ki, vajon nem szivárog a sztómazacskó? Lehetséges, hogy nincs látható jele a szivárgásnak. A tapadófelszín alatt is kezdődhet szivárgás. Biztonságos-e a zárócsatt? Tiszta, székletmentes maradt a csatt és az ürítőnyílás? Nincs véletlenül kis lyuk a sztómazacskón, ahol gázok juthatnak ki? Urosztómával élőknél előfordul, hogy a hason viselt vizeletgyűjtőzacskó szagmentes ugyan, de a csatlakozó vezeték és az ágyon rögzített vagy lábon viselt vizeletgyűjtő eszköz nem ilyen. Lehet, hogy túlzottan tele a zacskó, elhúzza a bőrt és „kijáratot” képez? Gyakrabban ürítse a zacskót, ne várja meg, amíg teljesen megtelt.

Melyik orvos írhatja fel vényre az eszközt?

Sztómaterápiás eszközt társadalombiztosítási támogatással kizárólag sebészet, urológia, klinikai onkológia, sugárterápia, fizikális medicina és rehabilitációs orvoslás, gyermeksebészet, szülészet-nőgyógyászat, gyermeknőgyógyászat szakképesítéssel rendelkező orvosok rendelhetnek.

Mennyi eszközt írhat fel az orvos egyszerre?

A sztómaterápiás eszközök kihordási ideje három hónap, ezen időszakra meghatározott mennyiség egy sztómára vonatkozik. Tápcsatornán kialakult fisztula esetén nyitott sztómazsákból naponta 1 db rendelhető. A 3 hónap kihordási időre azonos eszköz többféle típusa is rendelhető, azzal a megkötéssel, hogy ezen eszközök együttes mennyisége az egyes termékek rendelhető mennyiségei közül az alacsonyabbat nem haladhatja meg. Például: ha az egyik eszköz 3 hónapra rendelhető mennyisége 150 db, a másiké 180 db, akkor a kétfajtából összesen 150 db rendelhető.

Rendelhető-e kihordási időn belül többféle eszköz is?

Igen. A támogatási listán szereplő bármely eszköz rendelhető, tehát több cég termékéből választhat a beteg, úgy, hogy az összes mennyiség a kihordási időre meghatározott mennyiséget nem haladhatja meg, az előző pontban foglaltaknak megfelelően.

Milyen mértékben támogatottak az eszközök?

Jelenleg a sztómaterápiás eszközök a termék árától függően 98%-os, illetve (magasabb árú termékeknél) FIX összegű támogatásban részesülnek. A 98%-os támogatásban részesülő eszközök után a betegek a közfinanszírozás alapját képező ár bruttó összegének 2%-át fizetik térítési díjként, a FIX összegű támogatásban részesülő eszközök esetén a támogatáson felüli különbözetet. A százalékos támogatással kiszolgálható eszközök közgyógyellátottak részére térítésmentesen vehetők igénybe.

Hol kaphatok tájékoztatást az összes támogatással rendelhető sztómaterápiás eszközről?

A társadalombiztosítás által támogatott termékek listája a havonta frissülő oldalon megtalálható publikus gyógyászati segédeszköz-törzsben (Puphag), valamint az NEAK által üzemeltetett Online Segédeszköz Jegyzékben (SEJK) található meg. Az érdeklődők a SEJK Katalógus menüpontjában, a 09 18 ISO csoportkód alatt összesen 6 gyártó 652 db társadalombiztosítási támogatással rendelhető termékének támogatási paramétereiről, a cégek által feltöltött termékinformációkról (kép, leírás, használati útmutató), valamint a gyártók és forgalomba hozók elérhetőségéről tájékozódhatnak.

Tartalomhoz tartozó címkék: Sztómaápolás

Mások ezeket is megnézték még

Coloplast Brava bőrvédő kendő sztómazsákhoz, 30db

14 300 Ft

Bőrtisztító folyadék Aloe Verával sztómabetegeknek, Stomic 200ml

1 300 Ft

Stomodor szagsemlegesítő spray sztómásoknak, 210ml

9 600 Ft

Esenta szilikonos védőréteg-képző, előkészítő bőrvédő spray, 50ml

8 000 Ft

Ezeket olvasta már?

A sztóma körüli felmaródás kezelése, a bőr ápolása

A sztóma körüli felmaródás kezelése, a bőr ápolása

A sztóma a bőr olyan áttörését jelenti, amelyet úgy terveztek, hogy nyitva maradjon a sztóma váladékok kivezetése miatt. Sajnos ennek pedig hátrányai is vannak. A sztóma körüli bőrproblémák gyakoriak és speciális kezelést igényelnek. Többnyire bőrgyógyászati szövődmények fordulnak elő, és jelentős negatív hatással vannak a sztómaviselő életminőségére.

Felkészülés a sztómás életre

Felkészülés a sztómás életre

Ha valaki sztómaviselővé válik, nagy lelki megrázkódtatáson megy keresztül. A betegnek szembe kell nézni a jövővel, hogy a teste esetleg végérvényesen megváltozik, hogy egy számára mindennapos dolog egészen más lesz. Talán ez a legnehezebb ebben a helyzetben. Elfogadni, hogy amit megszokott az ember. az sosem lesz a régi. Sajnos a sztóma még ma is tabunak számít.

Mit tehetek sztómásként, hogy könnyebb legyen az életem?

Mit tehetek sztómásként, hogy könnyebb legyen az életem?

Ha Ön már sztómaviselő egy ideje, hasznos lehet elolvasnia ezt a blogbejegyzést, mert ebben a hétköznapi életről lesz szó. Mindenből egy kicsit olvashat a teljesség igénye nélkül. Azért, mert sztómája van, nem kell mindent feladni, amit eddig szeretett, vagy épp ki akart próbálni. Nyilván oda kell figyelni, talán másképp szervezni a mindennapokat, de megoldható. Nézze csak!

Sztóma műtét utáni felépülés: tippek és tanácsok a regenerációhoz

Sztóma műtét utáni felépülés: tippek és tanácsok a regenerációhoz

A sztóma utáni felépülés egy kihívásokkal teli időszak, amely során a megfelelő fizikai és lelki támogatás kulcsfontosságú. A műtétet követően az érintettek számára az elsődleges feladat a mindennapi tevékenységekhez való visszatérés. Ezzel együtt a lelki felépülés is figyelmet érdemel, hiszen a sztóma elfogadása és az új élethelyzethez való alkalmazkodás belső erőt igényel. 

Sztómazsák csere esetén is kiemelten figyeljen a higiéniára

Sztómazsák csere esetén is kiemelten figyeljen a higiéniára

A sztómaműtét után fontos, hogy tudja, hogyan vigyázzon otthon a sztómájára, mit tehet és mit nem, mire kell odafigyelnie vagy csak kevésbé. Ez magában foglalja a fizikai higiéniát és a sztóma körüli bőr gondozását. Nem kíván óriási törődést, de a mindennapos rutin részeként állandó törődést kíván. Semmiképp sem szabad elhanyagolni, hanyagul kezelni. Ez mind fontos.

Tippek, trükkök, tanácsok sztómásoknak a mindennapi rutinhoz

Tippek, trükkök, tanácsok sztómásoknak a mindennapi rutinhoz

Ebben a cikkben ötleteket, tippeket, trükköket olvashat a sztómás élettel kapcsolatban. Ezek mindig előfordulnak sztómaviselés esetén, és sokaknak segítenek, vagy éppen csak megerősítik abban, hogy jól csinálják, amit tesznek. Bízom benne, hogy Ön is talál ebben a gyűjteményben olyan információt, ami könnyebbé teheti a mindennapját és a sztómaviselést.