Szállítási díj 2000 Ft
Szállítási díj 2000 Ft
minden 40 000 Ft alatti rendelést 10 kg összsúlyig!
12 szállítási mód
12 szállítási mód
GLS, MPL, FoxPost, Személyes átvétel, Expressz Budapesten
Személyes átvétel
Személyes átvétel
budapesti boltunkban átveheti a rendelését

A visszérbetegség tünetei és a visszér kezelése

Szabó Zoltán József
A visszérbetegség tünetei és a visszér kezelése

Sokan úgy gondolják, hogy a visszérproblémák csak akkor érdemelnek figyelmet, ha látható jelei vannak pl. seprűvéna, pókháló véna, dudoros visszér. Azonban a vénás elégtelenség nemcsak a felszíni, látható ereket érinti, hanem a mélyben futó erek károsodását is okozhatja, ami nem mindig jár látható tünetekkel. De mit is érdemes tudni erről a betegségről? - mutatjuk a részleteket.

Hogyan kezelhető az enyhe visszér, és megelőzhető-e, hogy komolyra forduljon a kórkép?

Szerző: Szabó Zoltán József

A visszérbetegség tünetei és otthoni kezelése

Az emberi testben felületes és mélyvénás rendszer működik, és mindkettőnek lehetnek akut és krónikus megbetegedései. Míg a felületes krónikus vénás elégtelenség, azaz a visszeresség betegség a bőrfelszínhez közel futó erek tágulata, addig a mélyvénákban jelentkező elégtelenség nem jár látható elváltozásokkal, de már okozhat panaszokat, és súlyos szövődmények kockázatával jár. A két állapot összefügg, és legtöbbször együtt jelentkezik.

A vénák megfelelő működéséhez a vér visszaáramlását megakadályozó vénabillentyűk kellenek, vagyis a rugalmas érfal és a véráramlást támogató ún. izompumpa. Ha a visszerekben megnövekszik a nyomás, amely főként a gravitációból, a kevés mozgásból és az izompumpa gyengüléséből ered, akkor a vénabillentyűk nem tudnak megfelelően dolgozni és a visszerek (vénák) kitágulnak. Ilyenkor a vénák nem képesek teljes mértékben ellátni a véráramlásban betöltött szerepüket.

Mi a visszérbetegség?

A visszérbetegség a vénák kóros kitágulása, amely elsősorban az alsó végtagokon alakul ki. A vénák feladata, hogy az elhasznált, szén-dioxiddal telített vért a szív felé szállítsák. Az állandó megterhelés, az álló foglalkozás és az öröklött hajlam mind hozzájárulhatnak a visszér kialakulásához. A visszérbetegség rontja az érintett végtag vérkeringését, és súlyos esetekben szövődményként trombózis is kialakulhat. A visszér nemcsak esztétikai probléma, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelenthet, ezért fontos a megfelelő kezelés és megelőzés.

Miért alakul ki vénás elégtelenség?

  1. Genetikai hajlam - Ha a családodban előfordult már vénás elégtelenség vagy visszérbetegség, akkor nagyobb eséllyel alakulhat ki Önnél is. A genetikai hajlam jelentős szerepet játszik ebben az állapotban.
  2. Életkor - Az életkor előrehaladtával a vénák falai és a vénabillentyűk is gyengülhetnek, ami növeli a vénás elégtelenség kockázatát. Az idősebb korosztályban gyakoribb ez a probléma.
  3. Nem - A nők hajlamosabbak a vénás elégtelenségre, részben a hormonális változások miatt pl. terhesség alatt vagy a menopauza idején. A női hormonok hatással lehetnek a vénák falainak rugalmasságára.
  4. Túlsúly - A túlsúly extra nyomást helyez az alsó végtagokra, ami megnehezíti a vér visszaáramlását a szívbe. Ez a nyomás hozzájárulhat a vénabillentyűk elégtelenségéhez és a vénák kitágulásához.
  5. Mozgásszegény életmód - A kevés mozgás és az ülő életmód gyengíti az izompumpát, amely segíti a vér visszaáramlását a szívbe. Az izmok összehúzódása nélkül a vér könnyebben pang a vénákban.
  6. Hosszú ideig tartó állás vagy ülés - Azok, akik hosszú ideig állnak vagy ülnek, nagyobb kockázatnak vannak kitéve. Az állás és az ülés során a gravitáció miatt a vér nehezebben áramlik vissza a szívbe, ami növeli a vénás nyomást.
  7. Terhesség - A terhesség alatt a megnövekedett vérmennyiség és a hormonális változások miatt a vénákra nehezedő nyomás nő. Emellett a növekvő méh is nyomást gyakorolhat a medence vénáira, ami akadályozza a vér visszaáramlását.
  8. Sérülések - A lábak sérülései pl. törések vagy műtétek, károsíthatják a vénákat és a vénabillentyűket, ami vénás elégtelenséghez vezethet. A műtét során bekövetkező sérülések szintén hozzájárulhatnak a vénás elégtelenség kialakulásához.
  9. Hormonális kezelések - Bizonyos hormonális kezelések pl. a fogamzásgátló tabletták vagy a hormonpótló terápia növelhetik a vénás elégtelenség kockázatát.
  10. Dohányzás - A dohányzás károsítja az erek falait és rontja a vérkeringést, ami hozzájárulhat a vénás elégtelenség kialakulásához.

A visszeresség a vénás elégtelenség látható formája

A visszeresség egyre több embert érint, pl. a pókháló vénák, seprűvénák a felnőttek akár kétharmadát is sújthatják. Gyakran kellemetlen tünetekkel jár, mint pl. estére kialakuló nehézláb-érzés, lábfeszülés, a láb gyors elfáradása, izomláz-szerű fájdalom terheléskor, a boka- és lábdagadás, amely eleinte reggelre enyhül, de előrehaladott állapotban állandósul, éjszakai lábszárgörcsök, amit a végtag elégtelen vérellátása okoz.

A vénás elégtelenség előrehaladott esetben súlyos szövődményekkel járhat. Először állandósul a lábfájdalom és a nehézláb-érzés, valamint a boka környéki ödéma. Az erekben pangó vérben könnyebben alakulnak ki vérrögök, ami növeli a mélyvénás trombózis kockázatát. A rossz vénás keringés miatt a bőr oxigénellátása csökken, ami barnás elszíneződést, viszketést, kemény tapintatot, repedezést és gyulladást okozhat. Végül fekély alakulhat ki a lábszáron, ami rendszerint a belboka fölött jelenik meg.

Ilyen típusai vannak a visszerességnek

A visszérnek több típusa is létezik, amelyek különböző módon jelennek meg és különböző tüneteket okozhatnak:

  • Főtörzsi visszér: Ezek a nagyobb vénák érintettek, amelyek mélyen a bőr alatt találhatók. A vénabillentyűk elégtelensége miatt alakulnak ki, és akár ceruza vastagságúak is lehetnek. Gyakran a lábszáron, ritkábban a térd és comb belső részén jelennek meg.
  • Retikuláris vénatágulat: Ezek kisebb, a bőrfelszín alatt elhelyezkedő vénák, amelyek általában a lábszáron és a combon jelennek meg. Kékes színűek és 2-4 mm vastagságúak.
  • Seprűvénák: Ezek nagyon vékony, piros színű értágulatok, amelyek a bőr belső rétegében fordulnak elő. Gyakran kozmetikai problémát jelentenek, és a láb bármely részén, valamint az arcon és az orron is megjelenhetnek.
  • Pókháló vsszeresség: Ezek apró, rózsaszín vagy lilás színű értágulatok, amelyek elszórtan láthatók a testen. Bár kezdetben kozmetikai problémát jelentenek, idővel súlyosabb visszérbetegséggé is alakulhatnak.
  • Varikózus véna: A dudoros visszér, más néven varikózus véna, a vénák kóros kitágulása és kidudorodása, amely leggyakrabban a lábakon jelenik meg. Ezek a vénák gyakran kanyargósak, vastagok és jól láthatóak a bőr felszínén. A dudoros visszér tünetei közé tartozik a lábfájdalom, nehézláb-érzés, duzzanat és viszketés. Súlyosabb esetekben bőrelszíneződés, bőrkeményedés és fekélyek is kialakulhatnak.

A visszérbetegség szövődményei

A visszérbetegség szövődményei közé tartozik a trombózis, a tüdőembólia, a lábszárfekély és a visszérgyulladás. Trombózis esetén a vér megalvad a vénában, ami súlyos esetekben életveszélyes tüdőembóliát okozhat. A lábszárfekély a visszérbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye, amely az érintett végtagon kialakuló nyílt seb. A visszérgyulladás a vénák gyulladásos állapota, amely fájdalommal, duzzanattal és lázzal járhat. Ezek a szövődmények nemcsak az életminőséget rontják, hanem komoly egészségügyi kockázatot is jelentenek, ezért fontos a visszérbetegség időben történő felismerése és kezelése.

A visszérbetegség diagnózisa

A visszérbetegség diagnózisa a tünetek és a fizikális vizsgálat alapján történik. Az orvos a lábak vizsgálatával és a beteg kórtörténetének felvételével kezdi a diagnózist. Szükség lehet ultrahangvizsgálatra, Doppler-vizsgálatra vagy angiográfiára, hogy pontos képet kapjunk a vénák állapotáról és a véráramlásról. Ezek a vizsgálatok segítenek az orvosnak meghatározni a visszérbetegség súlyosságát és a legmegfelelőbb kezelési tervet összeállítani. A cél a tünetek enyhítése és a szövődmények megelőzése, hogy a beteg életminősége javuljon.

Ha már kialakult a visszér, mit tehetünk?

Ha már kialakultak a visszerek, többféle módon is enyhíthetjük a tüneteket és megelőzhetjük a további romlást.

  1. Kompressziós harisnya viselése - A kompressziós harisnya segít a vér visszaáramlásában a szív felé, csökkenti a duzzanatot és enyhíti a fájdalmat. Fontos, hogy megfelelő méretű és kompressziós fokozatú harisnyát válasszunk, amihez orvos vagy szakember adhat szakszerű segítséget. Pl. seprű- és pókhálóvénára 12-15 Hgmm (70 den), dudoros visszérre 18-23 Hgmm (140, 180 den), érgyulladásra 22-28 Hgmm (280 den), mélyvénás elégtelenségre 23-33 Hgmm kompressziós harisnya ajánlott. Erről a témából több cikket is talál tudástárunkban.
  2. Rendszeres mozgás - A rendszeres testmozgás, különösen a lábakat megmozgató gyakorlatok, mint a séta, úszás vagy kerékpározás, javítják a vérkeringést és erősítik az izmokat, amelyek segítik a vénák működését.
  3. Lábak megemelése - Pihenés közben emeljük meg a lábakat, hogy a vér könnyebben visszaáramolhasson a szívbe. Ez csökkenti a duzzanatot és a nehézláb-érzést.
  4. Egészséges életmód – Csökkentse a testsúlyát, hiszen a túlsúly extra nyomást helyez a vénákra, ezért a testsúly csökkentése segíthet a tünetek enyhítésében. Fogyasszon vitaminokban és rostokban gazdag ételeket, amelyek támogatják az érfalak egészségét. Kerüljük a magas sarkú cipők használatát, mert a lapos talpú cipők viselése segíti a vérkeringést.
  5. Kerülje a hosszantartó állást vagy ülést - Próbáljunk meg gyakran mozogni, ha hosszú ideig kell állni vagy ülni. Ha ülőmunkát végzünk, időnként álljunk fel és sétáljunk egy kicsit, hogy serkentsük a vérkeringést.
  6. Hidegvizes zuhanyzás - A hideg víz összehúzza az ereket és javítja a vérkeringést. A lábak hideg vizes zuhanyozása segíthet csökkenteni a duzzanatot és a fájdalmat.
  7. Orvosi kezelések - Súlyosabb esetekben orvosi beavatkozásokra lehet szükség, pl. szkleroterápia (oldatot fecskendeznek a visszérbe, ami elzárja azt), lézeres kezelés (a lézerfény elzárja a kisebb visszereket), sebészeti beavatkozás (súlyos esetekben a visszerek eltávolítása műtéttel).
  8. Értorna - Naponta végezzünk értornát, amely segíti a vénák kiürülését. Pl. hanyatt fekve emeljük fel a lábakat, és körözzünk combból kifelé-befelé, majd bokából is. Hatékony a hanyatt fekve biciklizés is.
  9. Krémek - A vadgesztenye krém erősíti az érfalakat és csökkenti a duzzanatot, míg a szőlőmag kivonat antioxidáns tartalma segít a vénák egészségének megőrzésében. A körömvirág, kamilla és cickafarkfű krémek gyulladáscsökkentő hatásúak, az aloe vera pedig nyugtató és hidratáló hatású.

Amennyiben további termékek iránt érdeklődik, böngésszen webáruházunk kínálatában, biztosan talál az igényeinek megfelelőt!

Tartalomhoz tartozó címkék: Vénás elégtelenség

Ezeket olvasta már?

A beteghigiénia és a fekvő beteg mosdatása kiemelt figyelmet érdemel

A beteghigiénia és a fekvő beteg mosdatása kiemelt figyelmet érdemel

A rendszeres tisztálkodás, a személyes ápoltság megőrzése, biztosítása fizikai és lelki szempontból is lényeges az otthonában gondozott beteg esetében. Ezzel nemcsak a gondozott és a gondozó egészségét vagy a környezetet óvjuk, de a gondozott kényelmét is biztosíthatjuk. Nem mellesleg pedig a napi rutin részét képezik, nélkülözhetetlen feladatok a gyógyuláshoz.

A legjobb kompressziós zokni férfiaknak - 3 tipp a választáshoz

A legjobb kompressziós zokni férfiaknak - 3 tipp a választáshoz

Általánosságban véve azt mondhatjuk, hogy többnyire a nők figyelnek oda jobban az egészségükre, de a férfiakra is egyre inkább jellemző ez a fajta öngondoskodás. Hogy ezt a helyzetet megkönnyítsék, a cégek különféle, kifejezetten férfiaknak szánt gyógyászati segédeszközzel rukkolnak elő, ilyen többek között a férfiak részére kifejlesztett kompressziós zokni is.

Ezért alakulhat ki sérülés utáni ödéma, és így kerülhetők el a szövődményei

Ezért alakulhat ki sérülés utáni ödéma, és így kerülhetők el a szövődményei

Az ödémát gyakran nem is nevezzük nevén. Sokszor csak annyit mondunk: „bedagadt a kezem” vagy „felpuffadt a lábfejem”. Az ödéma egy olyan tünet, amellyel az évek során valószínűleg mindannyian találkoztunk. A végtagok átmeneti bedagadása sokszor csak kellemetlen, de nem okoz problémát. Az ödéma nem véletlenül jelentkezik, és nem is távozik szövődmények nélkül. Figyeljünk oda rá!

Gyulladt visszér kezelése otthon 13+1 javaslattal

Gyulladt visszér kezelése otthon 13+1 javaslattal

A visszérproblémák az emberek közel 20 százalékának keserítik meg az életét. Mivel a vénabillentyűk nem zárnak megfelelően, az erek meggyengülnek, ezért nem akadályozza semmi a vér visszafelé áramlását. Emiatt pedig megnő a vénákban a nyomás, az erek kitágulnak és merev falúvá válnak. Ez az állapot sok fájdalommal, de megpróbálkozhatunk az otthoni kezelésével.

Kompressziós harisnya visszeres lábra: a lábak újjászületése!

Kompressziós harisnya visszeres lábra: a lábak újjászületése!

Ma már egyre több nőnek (leginkább) és férfinek látható és tapintható módon is visszeres a lába. Van aki ezzel nem foglalkozik, mert csupán esztétikai "hibának" látja, mások pedig elrejtenék, hogy senki se lássa a "csúnya lábukat". A visszér kialakulásának számos oka van, ugyanakkor számos megoldás is. Mi kompressziós harisnyát ajánlunk a probléma megelőzésére és megoldására.

Legjobb krém térdfájásra - létezik egyáltalán ilyen?

Legjobb krém térdfájásra - létezik egyáltalán ilyen?

A térdfájdalmat minden ember másként viseli. Egyesek sokat tűrnek, mások pedig szenvednek. Egyesek szerint a gyógyszer a jó megoldás, mások szerint meg valami természetesebb gyógymód, pl. gél, krém, balzsam. Bár semmi sem tiltja, hogy egyszerre mindkettőt használjuk, hosszú távon mégis a krém jellegű gyulladáscsökkentő készítmények használata a javallott. De vajon melyik?