Víz nélkül is megoldható a betegmosdatás, ha megfelelő eszközöket használunk
A víz nélküli betegmozsdatás leginkább a fekvőbetegeket érinti. Ennek számos eszköze és kelléke van. Ebbe a kategóriába olyan kiváló vagy prémium minőségű, tisztálkodást segítő termékeket válogattunk össze, amire Önnek is szüksége lehet szerette ápolása során. Különböző törlőkendők, hajmosó sapkák, hajmosás segítő termékek, testlemosók, intim területet tisztító termékek kaptak itt helyet. Ezek többnyire egyszerhasználatos termékek, azonban nagyon hatékonyan, kiváló módon segítik az ápoló napi betegmosdatási feladatát, és jó közérzetet, a tisztaság érzését biztosítják a betegnek. Tudástárunkban részletesen olvashat a beteghigiéniáról..
Az idő múlásával a bőr veszít víz-, kollagén és zsírtartalmából; sejtjeinek és mirigyeinek aktivitása lecsökken, a bőr ráncosabb, szárazabb és vékonyabb, sérülékenyebbé válik. Emiatt a fertőző ágensek könnyebben átjuthatnak a bőrön, és gyulladást válthatnak ki (az immunrendszer is gyengébb). Időskorban a bőr gyakran viszket, esetleg hámlik, ami tovább növeli a fertőzés kockázatát. A sebgyógyulás ezzel szemben lassabb, amit gyakran tovább ront a keringési elégtelenség és a cukorbetegség.
Hogyan kell ápolni az idős emberek bőrét?
- Kerülni kell a forró vizet és a túl gyakori fürdést, fürdetést.
- A csecsemőkhöz hasonlóan hipoallergén, irritáló komponensektől mentes fürdetőket, lemosókat kell használni.
- Ügyelni kell arra, hogy a bőr soha ne maradjon nedves.
- Minden fürdés, mosakodás, tisztálkodás után vitaminokban, antioxidánsokban gazdag hidratáló krémet érdemes használni, vagy 3 az 1ben készítményeket.
- Mivel a felfekvések gyógyulása rendkívül lassú és nehézkes folyamat, ágyban fekvő betegeknél elsősorban a felfekvések kialakulását kell megelőzni: óránként-kétóránként mozgatni kell. A megelőzésben segítenek a helyi keringésfokozó gélek, felfekvésmegelőző paszták, védőkenőcsök.
- Természetesen a katétert és pelenkát gyakran kell cserélni.
- Érdemes időnként átvizsgálni a teljes testen a bőrt, hogy nincs e tumorgyanús képlet.
- A „diabeteses láb” kialakulásának megelőzésében a cukorháztartás rendezésén és diétán felül fontos szerepet játszik a gondos láb-, és körömápolás, bőrpuhítás, megfelelő cipő viselése és a gyakori talpvizsgálat.
- Nagyon fontos a bőséges folyadékbevitel!
- Egészségesen táplálkozzanak (vitaminokban, ásványi anyagokban, antioxidánsokban gazdag ételeket egyenek)!
- Cukorbetegeknél rendezni kell a cukorháztartást, figyelni kell a diétára.
- Ne dohányozzanak!
- A rendszeres testmozgásról ne feledkezzenek meg!